Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Upadłość firmy Asprod – jakie wsparcie otrzymują pracownicy?

wydrukuj
Upadłość firmy Asprod – jakie wsparcie otrzymują pracownicy?

W związku z upadłością spółki Asprod Sp. z o.o., posiadającej zakłady produkcyjne na terenie gmin Strzyżów, Frysztak i Czudec, 4 kwietnia 2025 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego w Dobrzechowie odbyło się spotkanie informacyjne z pracownikami firmy, zorganizowane z inicjatywy Starosty Strzyżowskiego Roberta Godka. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 osób oraz przedstawiciele władz lokalnych, instytucji rynku pracy i środowiska prawniczego. Celem spotkania było przekazanie rzetelnych informacji na temat sytuacji prawnej i zawodowej pracowników oraz udzielenie im niezbędnego wsparcia.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Starosta Strzyżowski Robert Godek, Wicestarosta Strzyżowski Zbigniew Korab, Sekretarz Celina Bałchan, Burmistrz Strzyżowa Agata Gadziała, Wójt Gminy Czudec Andrzej Ślipski, Wójt Gminy Frysztak Jan Ziarnik, Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy: Marta Zdunek - Zastępca Kierownika Wydziału Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz w zakresie rynku pracy - Katarzyna Kubis-Ciupińska Kierownik Wydział Rynku Pracy,  Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Robert Ziemba, Zastępca Dyrektora Elżbieta Zimny, doradca zawodowy Jacek Gomółka, Powiatowy Rzecznik Konsumentów Tomasz Ziobro, Prezes Fundacji Rozwoju i Wsparcia PASIEKA Karol Grześkiewicz oraz przedstawiciele kancelarii prawnych: Magdalena Grześkiewicz, Tomasz Rykała i Miłosz Zamorski.

Podczas spotkania omówiono bieżący stan postępowania upadłościowego, działania prowadzone przez syndyka masy upadłościowej oraz prawa przysługujące osobom zatrudnionym. Pracownicy otrzymali informacje dotyczące wypłaty zaległych wynagrodzeń, dostępnych ofert zatrudnienia, możliwości skorzystania z doradztwa zawodowego i szkoleń, a także procedur rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Strzyżowie. Duże zainteresowanie wzbudziła również bezpłatna pomoc prawna, dostępna zarówno w dniu spotkania, jak i w późniejszym terminie w punktach stałych i mobilnych zlokalizowanych na terenie powiatu.

W trakcie spotkania w Dobrzechowie przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie zaprezentowali informacje dotyczące wypłat z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz działań w zakresie rynku pracy. Przedstawiono również planowane dalsze formy wsparcia, w tym aktywizację zawodową, współpracę z lokalnymi pracodawcami oraz możliwość pozyskania środków z rezerwy ministra na programy pomocowe.

W ramach działań prowadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy zorganizowano wcześniej dwa spotkania (14 i 17 marca) z pracownikami Asprod – w oddziale firmy w Twierdzy oraz w jej siedzibie w Strzyżowie – podczas których omówiono kwestie związane ze zwolnieniami grupowymi, formami wsparcia dla osób bezrobotnych, jak również możliwe ścieżki zawodowe i dostępne szkolenia. Dodatkowo, 19 marca 2025 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami działów rekrutacyjnych firm Hutchinson i Firmy Oponiarskiej Dębica S.A., w wyniku którego udało się pozyskać 160 miejsc pracy dla byłych pracowników spółki Asprod.

Warto podkreślić, że w ostatnich tygodniach wielu byłych pracowników zwraca się z prośbą do Powiatowego Rzecznika Konsumentów o sprawdzenie poprawności danych zawartych w wydanych im świadectwach pracy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przygotowywane są wnioski o ich sprostowanie kierowane do syndyka masy upadłości. Pojawiają się również pytania o możliwość potwierdzenia pracy w warunkach szczególnych, co ma istotne znaczenie przy ubieganiu się o niektóre świadczenia emerytalne. Wsparcie w tych sprawach udzielane jest na bieżąco i będzie kontynuowane w trakcie całego procesu upadłościowego.

Z myślą o osobach potrzebujących wsparcia prawnego i obywatelskiego, na terenie powiatu funkcjonują punkty nieodpłatnej pomocy prawnej – zarówno w formie stacjonarnej, jak i mobilnej. Mieszkańcy mogą skorzystać z porad radców prawnych, adwokatów oraz doradców obywatelskich, którzy udzielają wsparcia m.in. w zakresie prawa pracy, upadłości konsumenckiej czy zabezpieczenia roszczeń pracowniczych. Aktualny harmonogram pracy punktów dostępny jest na stronie internetowej www.strzyzowski.pl w zakładce „Nieodpłatna pomoc prawna”.

Dodatkowo, 1 kwietnia 2025 r. w Starostwie Powiatowym w Strzyżowie odbyło się spotkanie z udziałem wójtów i burmistrza gmin objętych skutkami upadłości firmy Asprod. Podczas rozmów omówiono sytuację społeczną i gospodarczą, rozważano również dalsze działania mające na celu ograniczenie negatywnych skutków tej sytuacji oraz wykorzystanie majątku i nieruchomości firmy w sposób wspierający rozwój lokalnej społeczności i rynku pracy.

Władze powiatu strzyżowskiego we współpracy z samorządami gminnymi, urzędami pracy i organizacjami pozarządowymi podejmują kolejne kroki, aby zapewnić jak najszerszą pomoc wszystkim osobom dotkniętym skutkami upadłości firmy Asprod.

[Inf. Powiatowy Urząd Pracy w Strzyżowie, Powiatowy Rzecznik Konsumentów T. Ziobro, Koordynator Powiatowy NPP K. Król, OR Starostwo, zdj. i opr. T. Nowakowski]