Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Rozpoczęcie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w powiecie strzyżowskim i w gminie Strzyżów

wydrukuj
Rozpoczęcie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w powiecie strzyżowskim i w gminie Strzyżów

W czerwcu 2017 r. w powiecie strzyżowskim powołany został Powiatowy Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz 250-lecia Konfederacji Barskiej. 17 listopada 2017 r. z inicjatywy członka Komitetu Pana Włodzimierza Uchwata w Dworze Maria Antonina w Gliniku Zaborowskim koncert Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją prof. dr. hab. Grzegorza Oliwy i śpiew pieśni patriotycznych rozpoczął powiatowe i gminne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w powiecie strzyżowskim i w gminie Strzyżów. Powiatowy Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości powołano 21 czerwca 2017 r. W jego skład weszło kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele samorządu powiatowego w Strzyżowie, samorządów gmin, dyrektorzy jednostek powiatowych, służb mundurowych, szkół, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i in. Przewodniczącym Komitetu został starosta strzyżowski Robert Godek.

17 listopada 2017 r. w Dworze Maria Antonina w Gliniku Zaborowskim oficjalnie zainaugurowano obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 250. rocznicy konfederacji barskiej. Z inicjatywy Pana Włodzimierza Uchwata uroczystość  uświetnił koncert Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod dyr. prof. dra hab. Grzegorza Oliwy. Chór wykonał ciekawe aranżacje pieśni wojskowych i patriotycznych, tj. m.in. „Marsz Pierwszej Brygady", „Dziś do ciebie przyjść nie mogę", „Wojenko, wojenko". Podczas spotkania wystąpił także miejscowy zespół folklorystyczny, zgromadzeni zaś przedstawiciele różnych instytucji, podmiotów gospodarczych, samorządów oraz mieszkańcy wspólnie z członkami chóru w II części zaśpiewali wspólnie przygotowane przez gospodarzy polskie pieśni patriotyczne i biesiadne.

Obecny na inauguracji starosta strzyżowski Robert Godek i zarazem przewodniczący Powiatowego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości powiedział m.in.: „W przeszłości nieczęsto się zdarzało, że to wielkie wydarzenie, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości, spełnienie marzeń kolejnych pokoleń naszych przodków, mogliśmy świętować w wolnym kraju. Tym bardziej więc teraz, gdy nasza Ojczyzna jest wolna, także na poziomie lokalnym powinniśmy godnie uczcić doniosłe rocznice, które przypadają w 2018 r. Niezwykle cenne są lokalne inicjatywy, które tak jak tutaj w Gliniku Zaborowskim przybliżają nam,czym jest polska kultura i tradycja i jakie w niej miejsce terenu takiego jak nasz - piękny, położony na Pogórzu powiat strzyżowski."

[inf. W.Uchwat, fot. R. Godek, opr. W. Plezia]