Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Podkarpackie Święto Malinowe – Połomia 2018

wydrukuj
Podkarpackie Święto Malinowe – Połomia 2018

W niedzielę 29 lipca br. w Połomi odbyła się kolejna edycja Podkarpackiego Święta Malin. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. W jej trakcie m.in. wręczono Odznaki patrona rolników - Świętego Izydora Oracza.

Pomysł „malinowych dożynek" w Połomi zrodził się w latach siedemdziesiątych, ponieważ ta miejscowość słynęła z dużych plantacji malin. Święto wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych gminy Niebylec, integruje lokalną społeczność i promuje gminę. Stawarza też szansę do poznania różnorodnych form kulturalnych.

Obchody święta malinowego rozpoczęło się uroczystą dziękczynną polową Mszą św., którą odprawił proboszcz parafii Połomia ks. Artur Grzęda, a w której oprawie liturgicznej wystąpiła orkiestra dęta z Niebylca. Ks. A. Grzeda wygłosił także homilię, w której mówił o ciężkiej pracy rolnika tak często niedocenianej. „Rolnictwo nie jest zawodem, nie jest tylko pracą, jest jedną z najwspanialszych służb, jest powołaniem" - mówił. „Tylko rolnik wie, ile trzeba trudu i potu, który wsiąka w ziemię, aby ją uprawić, użyźnić, uczynić zdolną do owocowania. Przedkładanie dóbr materialnych, nadmierna chciwość, znieczulica serca są ciężkim grzechem. Bogactwo przemija. Osoba ludzka jest ważniejsza od rzeczy a dusza jest ważniejsza od ciała". Na koniec homilii ks. Artur powiedział: „Niech wasze spracowane ręce będą zawsze otwarte na drugiego człowieka. Niech na waszych twarzach zawsze gości serdeczny uśmiech dobroci. Niech znak krzyża Chrystusowego rozpoczyna każdy posiłek, każdy nowy bochen chleba". I przypomniał słowa wiersza Juliana Tuwima: „Ojczyzną moją jest łan, łan Polski, prostej, serdecznej, niech mi pozwoli Pan w nim znaleźć spoczynek wieczny. Patrzę, strudzony śród dróg, w oczu twych błękit przeczysty, i jest w nim wszystko: i Bóg i Polska i dom ojczysty."

Po Mszy św. od powitania gości rozpoczęła się oficjalna część malinowego święta. Do Połomi przybyli m.in.: Andrzej Szlachta - poseł na Sejm RP, Waldemar Szumny reprezentujący Władysława Ortyla marszałka woj. podkarpackiego, Jerzy Bator - wiceprezes Podkarpackiej Izby Rolniczej, Janusz Kilar - zastępca dyrektora Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Robert Godek - starosta strzyżowski wraz z radnymi rady powiatu, Jacek Boho - sekretarz powiatu, Rafał Rutyna - komendant Powiatowej PSP w Strzyżowie, Danuta Lęcznar - przewodnicząca Rady Gminy Niebylec wraz z radnymi i sołtysami gminy, Zbigniew Korab - wójt gminy Niebylec, komandorzy Orderu Św. Stanisława Biskupa w Rzeszowie, Towarzystwo Mundurów Historycznych Fundacji Dar Serca im. Z. Religi w Rzeszowie.

Następnie starostowie malinowego święta: Grażyna Barć i Krzysztof Kotowicz wręczyli malinowy tort na ręce włodarza gminy Zbigniewa Koraba. W swoim wystąpieniu wójt podziękował rolnikom i organizatorom za przygotowanie tegorocznego święta. Kolejno głos zabierali: Andrzej Szlachta, który mówił o historii zakładania pierwszych plantacji malin w Połomi oraz o kiepskim stanie upraw i opłacalności produkcji owoców miękkich w obecnym czasie. Podał również przykłady dobrych kierunków rozwoju gminy Niebylec. Życzył wszystkim dobrej zabawy i miłego świętowania. Waldemar Szumny odczytał list od marszałka woj. Podkarpackiego. Do zgromadzonych również swoje słowa skierował starosta strzyżowski Robert Godek. Nawiązał do zachowania i dbania o tradycję uprawy malin, którą można twórczo rozwijać i przenosić na inne uprawy, choćby na zakładanie winnic, takiej jak np. w Połomi, która cieszy się dobrą marką.

Po części oficjalnej Komandoria Podkarpacka z Rzeszowa zawiadomiła o odznaczeniu orderem Św. Stanisława Biskupa Męczennika ks. proboszcza Artura Grzędę - wspaniałego społecznika, patriotę i przede wszystkim profesora porządku ładu moralnego i religijnego. Komandoria Podkarpacka powiadomi o miejscu i dacie wręczenia tego odznaczenia w roku jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski. Order  Św. Stanisława ustanowiony został 7 maja 1765 roku. Zajmował drugie miejsce przed Orderem Virtuti Militari. Przez okres utraty niepodległości do 1972 roku Order ten nie istniał dla narodu polskiego. Tak jak wcześniej tak i obecnie jego hasłem jest: Bóg, Honor i  Ojczyzna.

Z kolei ks. Artur Grzęda złożył wniosek o uhonorowanie OSP w Połomi, która zostanie odznaczona kapitułą Korfancji Mazowieckiej Świętym Florianem. Ks. proboszcz złożył również wniosek o uhonorowanie Sylwestra Betlei dyplomem i orderem pamiątkowym za działalność społeczną. Podczas święta w Połomi ww. otrzymali dyplomy pamiątkowe podpisane przez komandora Feliksa Foryta, natomiast Ordery zostaną wręczone w późniejszym czasie. Ponadto wójt Zbigniew Korab oraz starostowie malinowych dożynek otrzymali pamiątkowe Ordery Niepodległości Polski.

Następnie miała miejsce uroczystość wręczenia odznak patrona rolników - Świętego Izydora Oracza. Na wniosek Parafii Rzymskokatolickiej św. Mikołaja w Połomi oraz delegatów Podkarpackiej Izby Rolniczej Jerzego Batora i Stanisława Kołuckiego Zarząd PIR przyznał odznaki następującym osobom: Marii Chuchli, Marii Sołtys, Januszowi Świt, Mariuszowi Babiarzowi, Mieczysławowi Lenartowi, Leszkowi Turoniowi, Stanisławowi Stochle. Odznaki wręczyli wójt Zbigniew Korab, ks. Artur Grzęda, Jerzy Bator i Stanisław Kołucki.

Po części oficjalnej na scenie zaprezentowały się zespoły artystyczne. Wystąpiła orkiestra dęta z GOK Niebylec, ZPiT „Zaborowiacy" z GOK Czudec, zespół śpiewaczy Budziwojce, kapela „Kmiecie" oraz miejscowa kapela „Cajmery". Gdy jedni oklaskiwali zespoły inni mogli skosztować przysmaków z maliną w roli głównej. Były babeczki z musem malinowym, naleśniki serowo malinowe, smoothie malinowe, rolady, pychotki, napoje i wiele innych równie pysznych wypieków i deserów. Panie z kół gospodyń wiejskich stowarzyszenia KGW i Związku Emerytów i Rencistów otrzymały pamiątkowe kosze wiklinowe i tabliczki z napisem danego koła oraz dyplomy za udział w przeglądzie przysmaków malinowych. Imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła artystycznego Moniki Korab, Ewy Tarańskiej i Klubu „Zręczne Ręce". Można było podziwiać wystawę trofeów koła łowieckiego „Bażant" z  Czudca. Swoje stoisko miało również Nadleśnictwo Strzyżów, gdzie można było zapoznać się z działalnością lasów państwowych oraz wziąć udział w konkursie wiedzy przyrodniczej.

Słodkich miodów można było skosztować na stoisku gospodarstw pasiecznych z Połomi i Strzyżowa, a smakosze wina mogli znaleźć coś dla siebie na stoisku winnicy „Łany" z Białej k. Rzeszowa. Swoje stoiska prezentowali PODR, KRUS i TUW rozdając ulotki, czasopisma i firmowe gadżety. Loterię fantową z cennymi nagrodami zorganizowały panie z Połomi. W sprzedaży była nowa publikacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej pt. „Parafia św. Antoniego w Gwoźnicy Górnej. Tradycja Pieszych Pielgrzymek" autorstwa Antoniego Chuchli, a miłośnicy folkloru mogli nabyć płytki CD kapeli ludowej „Jany" i kapeli „Cajmery". Porad kosmetycznych można było zasięgnąć u pań z firm „Avon" i „Mary Kay".

Nie można pominąć ubranych w tradycyjne stroje ułanów, wolontariuszy którzy zbierali wolne datki dla głuchoniemych dzieci z Ustrzyk Dolnych. W oddali słychać było warkot kilku silników prezentowanych przez Grzegorza Smelę z Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej z Konieczkowej. Słowem wiązała całość święta w Połomi dyrektor GOK Niebylec - Agnieszka Cynar a gastronomię i wesołe miasteczko zapewniła firma „Galicja" ze Strzyżowa. Niestety złośliwa pogoda nie pozwoliła dokończyć świetnie rozpoczętej imprezy.

Organizatorami Podkarpackiego Święta Malinowego byli: proboszcz parafii p.w. Św. Mikołaja w Połomi, wójt gminy Niebylec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl a partnerami byli: Podkarpacka Izba Rolnicza w Trzebownisku, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w Rzeszowie oraz KGW, ZEiR i OSP w Połomi.

[inf. A. Sołtyńska - GOK Niebylec, opr. W. Plezia]