Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Wobec zmian demograficznych i społecznych zarządzanie profilaktyką i promocją zdrowia jest dla samorządów jednym ze strategicznych zagadnień. W ostatnich latach diagnoza kryzysu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży wymaga podejmowania inicjatyw mających na celu podnoszenie świadomości i szukania rozwiązań, które będą skuteczne w realnej pomocy dzieciom i młodzieży. Istotne wydaje się podejmowanie właściwych działań przez rodziców, opiekunów, nauczycieli i inne osoby mające kontakt z dziećmi i młodzieżą, po umiejętnym rozpoznaniu objawów kryzysu psychicznego.
Zadaniem władz publicznych jest prowadzenie działań przyczyniających się do ochrony i poprawy zdrowia. Na jednostkach samorządu terytorialnego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego spoczywają zadania: ochrona zdrowia i promocja zdrowia oraz prowadzenie jednostek działalności leczniczej. Ważnym elementem jest realizacja i podejmowanie zadań z zakresu zdrowia publicznego. Do 31 marca każdego roku (art. 12 ust. 2 ustawy o zdrowiu publicznym Dz.U. z 2022 r., poz. 1608 z późn. zm.) jednostki samorządu terytorialnego przekazują właściwemu wojewodzie, roczną informację o zrealizowanych lub podjętych w ubiegłym roku zadaniach z zakresu zdrowia publicznego. Profilaktyka i promocja zdrowia są to działania złożone, przejawiające się w różnych interwencjach do odmiennych grup docelowych, także rozłożone w czasie – często na wiele lat, wymagające nakładów finansowych. Zgodnie z art. 48d ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz. U. 2024, poz. 146 z późn. zm.) jednostki samorządu terytorialnego, realizujące programy polityki zdrowotne,j mogą uzyskać dofinansowanie z NFZ. Informacje o naborze wniosków umieszczone są w Biuletynie Informacji Publicznej Podkarpackiego OW NFZ.
Mając na względzie powyższe oraz rosnące statystyki w obszarze udzielanych świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego, które odnotowują Oddziały NFZ w całej Polsce, pod poniższymi linkami zamieszczone są materiały edukacyjne przygotowane przez NFZ:
https://pacjent.gov.pl/artykul/leczenie-psychiatryczne-mlodziezy-i-dzieci
[Inf. Wydział ES, opr. W. Plezia]