MŁODZI, ZDOLNI ZE STRZYŻOWA NA GALI OLIMPIJCZYKÓW MIĘDZYNARODOWYCH Z UDZIAŁEM PREMIERA I MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ
W dniu 9 grudnia 2024 r. Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka wspólnie z Premierem Donaldem Tuskiem spotkała się z medalistami, uczestnikami międzynarodowych olimpiad przedmiotowych, przedstawicielami głównych olimpiad krajowych i opiekunami każdej olimpijskiej kadry narodowej.
W 2024 r. polscy uczniowie zdobyli aż 72 medale indywidualnie i 5 drużynowo na światowych zawodach z różnych dziedzin nauki. W spotkaniu z Minister Edukacji Narodowej Barbarą Nowacką i Premierem Donaldem Tuskiem wzięli również udział zdolni, młodzi ludzie z Powiatu Strzyżowskiego – mieszkańcy Strzyżowa: Piotr Dybich i Dominik Bysiewicz.
Piotr Dybich – absolwent Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Strzyżowie, obecnie uczeń pierwszej klasy V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie - to tegoroczny złoty medalista Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów (EJOI 2024) w Kiszyniowie w Mołdawii (wcześniej brązowy i złoty medalista) oraz laureat I miejsca indywidualnie i I miejsca drużynowo w Czesko-Polsko-Słowackich Zawodach Matematycznych Juniorów (CST 2024) w miejscowości Karlov pod Pradědem w Czechach. To także laureat I miejsca Ukraińskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów. Zdobycie dwóch złotych medali i jednego brązowego w Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Juniorów (EJOI) dało mu zaszczytne drugie miejsce w rankingu wszech czasów olimpiady EJOI (wyprzedził go tylko uczeń z Kazachstanu). Jego ogromnym sukcesem jest również to, że jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej kilkakrotnie zdobył tytuł laureata Olimpiady Informatycznej Juniorów oraz tytuł laureata 3. stopnia w 31. Olimpiadzie Informatycznej dla szkół ponadpodstawowych,
Piotr Dybich to pasjonat matematyki, informatyki i programowania. To wielokrotny finalista i laureat m.in. Kuratoryjnych Konkursów Przedmiotowych, Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”, Ogólnopolskiego Konkursu „Alfik Matematyczny”, Maratonu Informatyczno-Matematycznego, Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji, Ogólnopolskiego Maratonu Matematycznego “Banachiada”. Startuje również w wielu konkursach informatycznych organizowanych przez internet takich jak: Codeforces, Meta Hacker Cup czy USA Computing Olympiad. To stypendysta Ministra Edukacji Narodowej, Programu „Nie zagubić talentu” i „Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Programuje w dwóch językach: Python oraz C++: pierwsze programy w języku Python napisał już w pierwszej klasie szkoły podstawowej a od klasy piątej aktywnie uczestniczy w Olimpijskim Kole Informatycznym OKI, gdzie nauczył się programować w języku C++ oraz rozpoczął naukę algorytmiki. Startuje też w międzynarodowych zawodach programistycznych CodeForces oraz AtCoder. Ponadto dwukrotnie zdobył tytuł Wicemistrza Polski w Geometrii Elementarnej. Piotr Dybich to osoba wielkiego umysłu i ogromnego talentu - jego największą pasją jest algorytmika olimpijska, a idąc z duchem czasu mocno interesuje się sztuczną inteligencją, grami komputerowymi, ale lubi także czytać książki, głównie z gatunku fantastyki.
Drugim uczestnikiem spotkania był Dominik Bysiewicz, absolwent SP nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie i I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, obecnie student piątego roku matematyki teoretycznej na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Dominik, to wielokrotny finalista i laureat Olimpiady Matematycznej (jako uczeń liceum), srebrny medalista Zawodów Matematycznych Państw Bałtyckich „Baltic Way 2019”, trzykrotny medalista Irańskiej Olimpiady Geometrycznej (IGO): srebrny medal (2019 kategoria Advanced – liceum, 27 miejsce na świecie), srebrny medal (2021 kategoria Free - dorośli, 7 miejsce na świecie) i brązowy medal (2022 kategoria Free, 8 miejsce na świecie). Irańska Olimpiada Geometryczna (IGO) to zawody rozgrywane w ponad 60 krajach na świecie, w walce o medale liczą się 4 najlepsze wyniki z danego kraju w danej kategorii. To także dwukrotny Mistrz Polski (2019 i 2022) i trzykrotny Wicemistrz Polski (2021, 2023 i 2024) w Geometrii Elementarnej oraz stypendysta Ministra Nauki.
Od kilku lat Dominik współpracuje z Komitetem Głównym Olimpiady Matematycznej, oceniając prace uczestników etapu centralnego Olimpiady Matematycznej. Ponownie uczestniczy w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich „Baltic Way”, obecnie w roli kierownika drużyny reprezentującej Polskę na tych zawodach (Tromso, Norwegia 2022; Flensburg, Niemcy 2023 i Tartu, Estonia 2024). Był również kierownikiem drużyny na Środkowoeuropejskiej Olimpiadzie Matematycznej „MEMO 2024” (Szeged, Węgry 2024). Jako opiekun reprezentacji był także członkiem jury przeprowadzającego te zawody, kilkukrotnie zadania jego autorstwa zostały wykorzystane w trakcie rozgrywek. Jest również zaangażowany w organizację i przeprowadzanie obozów naukowych przygotowujących uczniów do startu w Olimpiadzie Matematycznej (OM) i Olimpiadzie Matematycznej Juniorów (OMJ). Od 2020 roku prowadzi też zajęcia z matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w ramach Jagiellońskich Warsztatów Olimpijskich z uczniami szczególnie uzdolnionymi matematycznie.
Podsumowując - dwóch mieszkańców Strzyżowa, pasjonatów matematyki (i nie tylko) godnie reprezentowało naszą małą ojczyznę na Gali Olimpijczyków Międzynarodowych z udziałem premiera i minister edukacji.
Serdecznie gratulujemy tak wysokich osiągnięć. Jesteśmy z Was dumni. Duża wiedza to sukces o charakterze długotrwałej inwestycji. To nagroda za pracowitość, wytrwałość i zaangażowanie. Drodzy młodzi, zdolni Strzyżowiacy - to Wasz sukces. Życzymy Wam kolejnych osiągnięć i dalszego rozwoju oraz doskonalenia wiedzy i umiejętności.
Serdeczne gratulacje składamy również na ręce Waszych Rodziców, Nauczycieli i osób czuwających nad Waszym rozwojem i prowadzących Was w drodze do naukowych osiągnięć, bo Wasze sukcesy są również ich sukcesami, a także doskonałą promocją tej dużej Ojczyzny – Polski ale i tej małej Ojczyzny – szkoły, gminy, powiatu.
Na zdjęciu uczestnicy spotkania
(Inf.. Wydział ES, opr. W. Plezia)