Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Konkurs z wiedzy prawnej

wydrukuj
Konkurs z wiedzy prawnej

22 maja 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Strzyżowie spotkali się uczniowie szkół ponadpodstawowych powiatu strzyżowskiego uczestniczący w trzeciej edycji konkursu z wiedzy prawnej zorganizowanego przez Fundację „Pasieka” pod honorowym patronatem starosty strzyżowskiego – Bogdana Żybury. W konkursie udział wzięli uczniowie trzech szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie, Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie oraz Zespołu Szkół w Czudcu.

W imieniu Samorządu Powiatu Strzyżowskiego uczestników konkursu oraz ich opiekunów przywitał starosta Bogdan Żybura. Wyraził zadowolenie, że wśród młodzieży jest tak ogromne zainteresowanie zagadnieniami prawnymi oraz samym konkursem, w którym udział jest dowodem zaangażowania i chęci rozwijania umiejętności w dziedzinie prawa. Wskazał również, że samo wydarzenie odbywa się już po raz kolejny dzięki świetnej współpracy z Fundacją „Pasieka”. Życzył wszystkim uczniom powodzenia oraz satysfakcji z udziału w konkursie.

Po sprawdzeniu prac konkursowych nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Laureatami konkursu z wiedzy prawnej w powiecie strzyżowskim zostali: I miesce: Kamila Koszarska - Zespół Szkół w Czudcu, II. Kamil Chruścielewski - Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie, III. Elżbieta Rzeźnikiewicz-Drozd - Zespół Szkół w Czudcu. Serdecznie gratulujemy!

Podsumowując zmagania konkursowe prezes Zarządu Fundacji, adwokat Karol Grześkiewicz podziękował uczniom za trud włożony w przygotowania i stwierdził, że na 22 konkursy przeprowadzone przez Fundację w tym roku na Podkarpaciu tylko w powiecie strzyżowskim uczestniczka uzyskała 50 na 50 możliwych punktów. To wyjątkowe rezultat warsztatów z wiedzy prawniczej. W związku z tym wyraził nadzieję, że z grona uczestników konkursu wyłonią się w przyszłości wybitne talenty prawnicze.

"Pasieka" - Fundacja Rozwoju i Wsparcia w ramach edukacji prawnej we współpracy z Powiatem Strzyżowskim przeprowadziła cykl szkoleń prawnych dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Zajęcia przeprowadzone były w formie warsztatów przez adwokatów oraz radców prawnych współpracujących z Fundacją. Charakter spotkań polegał na możliwie szerokim rozpowszechnieniu najważniejszych informacji prawnych dla młodzieży, tak aby właściwie kształtować ich postawy obywatelskie oraz inicjować głębsze zainteresowanie aspektami prawnymi. Główną tematyką zajęć była kwestia odpowiedzialności karnej i cywilnej zarówno nieletnich, jak i pełnoletnich - jakie konsekwencje grożą m.in. za zniesławienie, zniewagę kolegi, nauczyciela, odpowiedzialności za powszechnie znany "hejt", czyli niepochlebne, obraźliwe komentarze na forach internetowych i mediach społecznościowych. Szkolenia prawne wskazywały również uczniom jak bezpiecznie poruszać się w sieci, jak rozpoznać i reagować na próby wyłudzenia pieniędzy, czy danych osobowych, a także jak dbać o swoje cyberbezpieczeństwo oraz co zrobić, gdy zostanie ono naruszone.

Warsztatowa forma zajęć dała uczniom możliwość swobodnej wymiany swoich poglądów i spostrzeżeń a także zadawania pytań często wykraczających poza program spotkania. Warsztatom z profesjonalnym prawnikiem towarzyszyła żywa dyskusja opatrzona autentycznymi przykładami z kancelarii prawnej. Umożliwiło to uczestnikom nie tylko poznanie przepisów prawa, ale także właściwe spojrzenie i przygotowanie argumentacji w sytuacji zagrożenia i konieczności podjęcia właściwej decyzji. Świetna atmosfera luźnej rozmowy sprzyjała nie tylko atrakcyjności zajęć, ale także efektywnemu wykorzystaniu prezentowanych przykładów „tu i teraz”.

Na zdjęciu nagrodę z rąk starosty Bogdana Żybury i prezesa Karola Grześkiewicza odbiera laureatka I miejsca Kamila Koszarska z Zespołu Szkół w Czudcu .

[inf. M. Siudak- Fundacja „Pasieka”, opr. i fot. W. Plezia]