Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

IV Memoriał Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Gliniku Zaborowskim

wydrukuj
IV Memoriał Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Gliniku Zaborowskim

W niedzielę 22 kwietnia 2018 r., w ramach trzydniowych Międzynarodowych Zawodów Jeździeckich w Gliniku Zaborowskim odbył się IV Memoriał Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zorganizowany przez Jeździecki Klub Sportowy „Pogórze". Imprezę zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, w tym m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, reprezentanci Wojska Polskiego, a także mieszkańcy Strzyżowa i okolicznych wiosek. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent RP Pan Andrzej Duda, który do Państwa Uchwatów oraz zawodników biorących udział w zawodach skierował okolicznościowy adres.

W niedzielne popołudnie na hipodromie JKS „Pogórze" w Gliniku Zaborowskim rozegrany został Konkurs Grand Prix poświęcony pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Przed rozpoczęciem zawodów odegrany został hymn narodowy i odczytane zostały okolicznościowe adresy przesłane na ręce Państwa Jadwigi i Włodzimierza Uchwatów przez Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Pana Jarosława Kaczyńskiego, Marszałka Sejmu Pana Marka Kuchcińskiego i Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę, który w swoim liście napisał:

„Tegoroczny Memoriał rozgrywany jest w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pośród dokonań budowniczych II Rzeczpospolitej, wspominamy także sukcesy sportowe, w tym, osiągnięcia w jeździectwie. Tradycje te wiążą się m.in. z postacią majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala", zwycięzcy wielu międzynarodowych zawodów i reprezentanta Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. Postać majora Hubala, który przeszedł do historii jako bohater kampanii wrześniowej, pokazuje, jak mocno polskie jeździectwo związane jest z patriotyzmem i służbą Ojczyźnie".

Następnie w obecności wielu znamienitych gości dokonano oficjalnego otwarcia IV Memoriału Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Gliniku Zaborowskim. Gośćmi imprezy dedykowanej pamięci tragicznie zmarłego 8 lat temu podczas katastrofy w Smoleńsku Prezydenta RP było wielu znamienitych gości, w tym m.in. Senatorowie RP: Pani Alicja Zając i Pan Przemysław Błaszczyk, Posłowie na Sejm RP: Pan Wojciech Buczak i Pan Andrzej Szlachta, Wojewoda Podkarpacki Pani dr Ewa Lenart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl z małżonką, Wicemarszałek Pan Bogdan Romaniuk, członkowie Zarządu Województwa Panowie: Stanisław Kruczek i Piotr Pilch, radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego na czele z Przewodniczącym Panem Jerzym Cyprysiem, Starosta Strzyżowski Pan Robert Godek, Wicestarosta Strzyżowski Pan Jan Stodolak, Burmistrzowie Strzyżowa: Pan Mariusz Kawa i Pan Waldemar Góra, ppłk Roland Waszkowiak Dowódca 33 Batalionu Piechoty Lekkiej 3 Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, mjr Pan Jacek Paśko Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Rzeszowie, mjr Lesław Litwin Szef Wydziału Administracyjnego 34. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Rzeszowie oraz wielu innych.

Do Konkursu Grand Prix, w którym w tym roku pula nagród wynosiła 15 000 zł, przystąpiło 6 par, w tym czterech zawodników, którzy swoje umiejętności jeździeckie zaprezentowali podczas dwóch nawrotów, pokonując przygotowany przez gospodarza toru Pana Łukasza Szustorowskiego parkur z licznymi, ciekawymi stacjonatami. IV Memoriał Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wygrał Pan Krzysztof Wójcik na koniu Ardito W. Krakowianin wyprzedził drugiego Pana Jarosława Koziarowskiego na koniu Carintender  i trzeciego Pana Krzysztofa Mazura na Cros Blue. Cała trójka zakwalifikowała się do Mistrzostw Polski Seniorów. W zawodach, ze względu na drobny uraz, jakiego nabawił się jego koń, nie wziął udział przedstawiciel gospodarzy, Pan Sławomir Uchwat, który wcześniej na koniu Haston Nita wygrał finał Małej Rundy o nagrodę Banku Spółdzielczego w Strzyżowie, a w parze z koniem Ibiza J.W.B. zajął drugie miejsce w eliminacjach Mistrzostw Polski Młodych Koni. W sumie w trzydniowych zmaganiach na hipodromie JKS „Pogórze" wzięło udział ponad 100 zawodników, a cała pula nagród wyniosła ponad 40 000 zł.

Nagrody i puchary zwycięzcom wręczyli: Wojewoda Podkarpacki Pani dr Ewa Lenart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl i Poseł na Sejm RP Pan Andrzej Szlachta w towarzystwie gospodarza obiektu Pana Włodzimierza Uchwata.

[Inf. i zdjęcie - A. Zielińska]