Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

II Biesiada Patriotyczna w Gliniku Zaborowskim

wydrukuj
II Biesiada Patriotyczna w Gliniku Zaborowskim

29 października 2018 r. w Dworze „Maria Antonina" Gliniku Zaborowskim odbyła się II Biesiada Patriotyczna zorganizowana przez Pana Włodzimierza Uchwata, członka Powiatowego Komitetu Obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości oraz 250-lecia Konfederacji Barskiej. Program imprezy przewidywał m.in. koncert chóru mieszanego „Sokół" z Gminnego Ośrodka Kultury we Frysztaku, występ miejscowego zespołu folklorystycznego „Baby Glinickie" oraz wspólny śpiew pieśni patriotycznych.

Imprezę otworzyli: Pan Włodzimierz Uchwat, właściciel Dworu „Maria Antonina", Prezes Jeździeckiego Klubu Sportowego „Pogórze" w Gliniku Zaborowskim, a jednocześnie członek Powiatowego Komitetu Obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości oraz 250-lecia Konfederacji Barskiej oraz Pan Robert Godek Starosta Strzyżowski - Przewodniczący Powiatowego Komitetu Obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości oraz 250-lecia Konfederacji Barskiej, którzy powitali przybyłych na uroczystość gości.

Przygotowując się do dzisiejszego spotkania - mówił Pan Robert Godek Starosta Strzyżowski - mieliśmy nadzieję, że uczestnikiem II Biesiady Patriotycznej w Gliniku Zaborowskim będzie również Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Przed chwilą zakończyło się spotkanie z Panem Prezydentem w Strzyżowie, w którym wzięło wielu mieszkańców powiatu strzyżowskiego. Pan Prezydent pogratulował nam patriotycznych tradycji oraz złożył wieniec pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Krzyżem Katyńskim, będącym symbolicznym grobem ludzi z naszego terenu, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie i Twerze w 1940 r. oraz osób represjonowanych przez NKWD, czego dowodem jest złożona tutaj ziemia przywieziona z obozu na Syberii przez śp. prof. Władysława Kmiecia, żołnierza Armii Krajowej, działacza „Solidarności", Sybiraka. Warto wspomnieć, iż Prezydent RP Pan Andrzej Duda miał odwiedzić powiat strzyżowski jeszcze w kwietniu 2010 r., kiedy to jako Minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został oddelegowany do uczestnictwa w organizowanej przez nas uroczystości 70 - rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Niestety wizyta została wówczas odwołana w związku z katastrofą smoleńska i żałobą, jaka w 2010 r. miała miejsce w całym kraju, czego wyrazem było umieszczenie zdjęcia Pary Prezydenckiej śp. Państwa Marii i Lecha Kaczyńskich na wspomnianym wyżej pomniku w Strzyżowie.

W dalszej części spotkania odbył się koncert chóru mieszanego „Sokół", działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku pod dyrekcją Pani Magdaleny Wiśniowskiej. W wykonaniu chóru uczestnicy Biesiady Patriotycznej wysłuchali m.in. modlitwy obozowej „O, Panie, któryś jest na niebie", pieśni patriotycznych: „W krwawym polu srebrne ptaszę", „Przybyli ułani pod okienko", „Wojenkowojenkocóżeś ty za pani", „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", „Polskie Kwiaty" i in. Podczas spotkania wystąpił także zespół folklorystyczny „Baby Glinickie" z Glinika Zaborowskiego, wnuczęta Państwa Jadwigi i Włodzimierza Uchwatów w piosence „Szara Piechota" oraz Pan Robert Uchwat, który zaśpiewał znany przebój Krzysztofa Klenczona „Biały Krzyż".

Zaproszenie Organizatorów do udziału w II Biesiadzie Patriotycznej przyjęło wiele osób, w tym m.in. przedstawiciele samorządów: powiatowego i gminnego w Strzyżowie, radni Rady Powiatu Strzyżowskiego, dyrektorzy jednostek powiatowych, szkół, instytucji publicznych, sympatycy i przyjaciele Jeździeckiego Klubu Sportowego „Pogórze" w Gliniku Zaborowskim, którzy wspólnie z członkami chóru i zespołem folklorystycznym śpiewali polskie pieśni patriotyczne. Aby zachęcić i ułatwić wspólne śpiewanie, samorząd powiatowy w Strzyżowie wydał okolicznościowy śpiewnik wybranych pieśni. Publikacja zawiera utwory, które dodawały Polakom otuchy w czasach walki o wolność i niepodległość, towarzyszyły im w chwilach trudnych i radosnych. W śpiewniku znalazły się więc m.in.: „Pierwsza Kadrowa", „Rozkwitały pąki białych róż", „Przybyli ułani pod okienko", „Jak to na wojence ładnie", „Ostatni mazur", „Ułani, ułani", „Czerwone Maki na Monte Casino", „Płynie Wisła, płynie", „Pożegnanie", „Płonie ognisko i szumią knieje", „Rozszumiały się wierzby płaczące", a także najpiękniejsze pieśni patriotyczno - religijne „Boże, coś Polskę" i „Rota".

[Inf. i zdjęcie - A. Zielińska]