Edukacja specjalna w praktyce – delegacja nauczycieli z Rumunii z wizytą w powiecie strzyżowskim

Edukacja specjalna to temat, który łączy ludzi niezależnie od kraju czy języka. Doskonałym tego przykładem jest wizyta nauczycieli z Rumunii w naszym regionie. W dniach od 7 do 11 kwietnia powiat strzyżowski gościł grupę nauczycieli z Rumunii, którzy przyjechali, by poznać, jak w Polsce pracuje się z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Delegacja z regionu Suceava – z miejscowości Rădăuți oraz Bivolărie – reprezentowała dwie placówki: Specjalną Szkołę Średnią „Saint Stylianos” oraz Specjalne Technologiczne Liceum w Bivolărie, które prowadzi edukację od etapu wczesnego wspomagania rozwoju aż po poziom szkolnictwa branżowego.
Celem wizyty była nie tylko obserwacja pracy polskich pedagogów, ale także aktywna wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie edukacji specjalnej. Goście odwiedzili m.in. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Frysztaku kierowany przez Panią Dyrektor Agatę Wyciślak, gdzie mogli z bliska przyjrzeć się pracy nauczycieli oraz zobaczyć jak wygląda codzienna praca z dziećmi i młodzieżą wymagającą szczególnej uwagi. Obserwowali zajęcia dydaktyczne, uczestniczyli w warsztatach metodycznych oraz prowadzili rozmowy z polskimi nauczycielami.
Delegacja 8 kwietnia odwiedziła Starostwo Powiatowe w Strzyżowie. W spotkaniu, które było okazją do rozmów o przyszłości i planach na kolejne wspólne działania uczestniczył Starosta Strzyżowski Robert Godek oraz Wicestarosta Zbigniew Korab. Wizyta miała charakter partnerski i otworzyła drzwi do dalszej współpracy. W planach są wspólne projekty międzynarodowe, kontynuacja wymiany doświadczeń, a także możliwość, by polscy nauczyciele wyjechali do Rumunii i poznali tamtejszy system edukacji specjalnej.
Całe przedsięwzięcie realizowane było w ramach programu Erasmus+, w obszarze mobilności kadry edukacyjnej, tzw. job shadowing, czyli obserwacji pracy. Tego rodzaju działania pozwalają nauczycielom rozwijać się zawodowo, zdobywać nowe kompetencje i inspirować się rozwiązaniami stosowanymi w innych krajach.
[Inf. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Frysztaku, M. Koś – ES Starostwo, opr. T. Nowakowski]