Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

XIV Sejmik Kultury Powiatu Strzyżowskiego

wydrukuj
XIV Sejmik Kultury Powiatu Strzyżowskiego

W Kościele Parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Żyznowie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie w dniu 29 kwietnia 2022 r. odbył się XIV Sejmik Kultury Powiatu Strzyżowskiego połączony z obchodami 100-lecia śmierci Franciszka Bylickiego – podporucznika w Powstaniu Styczniowym odznaczonego medalem Virtuti Militari V klasy, Sybiraka, porucznika weterana Wojska Polskiego, pianisty i krytyka muzycznego. Gościem honorowym i współorganizatorem wydarzenia był prawnuk Franciszka Bilickiego pianista Maxymilian Bylicki.

Uroczyste obchody rozpoczęły się od Mszy św. w intencji Franciszka Bylickiego oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy w Żyznowie. Następnie zaproszeni goście udali się do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie, gdzie odbyło się otwarcie wystawy pn. „Wkład Franciszka Bylickiego i jego potomków w rozwój kultury i nauki”. W sali koncertowej gości i prelegentów przywitali: gospodarz miejsca prof. Grzegorz Oliwa, Maxymilian Bylicki oraz Starosta Strzyżowski Bogdan Żybura, który na ręce prof. Grzegorza Oliwy wręczył nagrodę Zarządu Powiatu Strzyżowskiego przyznaną Strzyżowskiemu Chórowi Kameralnemu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

W części merytorycznej sesji naukowej, której moderatorem był prof. Grzegorz Oliwa, referaty wygłosili: dr Kinga Fink „Muzyka w galicyjskich dworach ziemiańskich na przełomie XIX i XX wieku”, dr Sławomir Wnęk „Salon artystyczny we dworach Ziemi Strzyżowskiej – Mycielscy z Wiśniowej, Michałowscy z Dobrzechowa, Byliccy z Żyznowa” i Maxymilian Bylicki „Wkład Franciszka Bylickiego i jego potomków w rozwój kultury i nauki”.

Na zakończenie sesji odbył się koncert „Franciszek Bylicki i Przyjaciele”, w programie którego znalazły się utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Teodora Leszetyckiego, Zygmunta Stojowskiego i Władysława Żeleńskiego wykonane przez pianistę Piotra Pawlaka i wiolonczelistę Jana Lewandowskiego.

Organizatorami XIV Sejmiku Kultury Powiatu Strzyżowskiego byli: Europejski Instytut na Rzecz Demokracji, Powiat Strzyżowski, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Z. Mycielskiego w Strzyżowie, Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie i Fundacja Muzyki Polskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Starosta Strzyżowski Bogdan Żybura, Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra i Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek. 

Zachęcamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia zamieszczonej na stronie Internetowej Telewizji Południe http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/Sejmik-Kultury-Powiatu-Strzyzowskiego-2022,7944/ oraz galerii zdjęć na Facebooku Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej pod adresem https://www.facebook.com/media/set/?vanity=PCKiTWisniowa&set=a.299449152383117 i https://www.facebook.com/media/set/?vanity=PCKiTWisniowa&set=a.299458529048846.

[Inf. i zdjęcia PCKiT w Wiśniowej]