Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

XIV Patriotyczne Spotkania Chóralne „Z pieśnią ku Wolności" w Dobrzechowie

wydrukuj
XIV Patriotyczne Spotkania Chóralne „Z pieśnią ku Wolności" w Dobrzechowie

Dla uświetnienia obchodów 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele parafialnym w Dobrzechowie miały miejsce XIV Patriotyczne Spotkania Chóralne „Z pieśnią ku wolności”, w których wzięło udział pięć chórów. Kierownikiem artystycznym Spotkań był Andrzej Szypuła.

11 listopada 2024 r. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dobrzechowie miały miejsce XIV Patriotyczne Spotkania Chóralne „Z pieśnią ku Wolności" organizowane przez samorząd powiatowy w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. W tegorocznym przeglądzie, którego kierownikiem artystycznym był Andrzej Szypuła, wzięło udział 5 chórów, w tym gościnnie chór parafialny „Sonata” z Bliznego (powiat brzozowski) pod dyr. Iwony Stryczniewicz. Z powiatu strzyżowskiego udział wzięły chóry parafialne: „Harfa” z Niewodnej pod dyr. Tomasza Irzyka, „Cantamus” z Pstrągowej pod dyr. Pawła Łąckiego, „Sursum Corda” z Grodziska pod dyr. Marka Muchy oraz Chór Męski „Echo” z Wiśniowej pod dyr. Jana Augustyna. Każdy z chórów zaprezentował dwie pieśni, a chór „Echo” zaśpiewał wiązankę pieśni legionowych i patriotycznych z okresu kształtowania się odrodzonej Polski w 1918 roku.

Na zakończenie spotkania wszystkie chóry odśpiewały „Rotę”, której autorką tekstu jest Maria Konopnicka a muzykę skomponował Feliks Nowowiejski. Następnie starosta strzyżowski Robert Godek w towarzystwie proboszcza dobrzechowskiej parafii ks. Macieja Figury oraz burmistrza Strzyżowa Agaty Gadziały i przewodniczącego Rady Powiatu Strzyżowskiego Tomasza Wójtowicza wręczyli przedstawicielom chórów statuetki, podziękowania i nagrody. Okolicznościowe podziękowanie przekazano także na ręce Andrzeja Szypuły, który jest kierownikiem artystycznym Spotkań od czasu jego powstania. On też zainicjował odśpiewanie przez wszystkie chóry Mazurka Dąbrowskiego, jako wyrazu jedności i wolności oraz dumy z naszej historii i tradycji.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/PCKiTWisniowa/?locale=pl_PL

 

Opr. W. Plezia, fot. R. Godek