Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Wystawa Poplenerowa Artystów Podkarpacia – Wiśniowa 2020

wydrukuj
Wystawa Poplenerowa Artystów Podkarpacia – Wiśniowa 2020

Od 16 października b.r. w Galerii Miejskiej w Strzyżowie dostępna jest wystawa prac artystów, którzy wzięli udział w plenerze malarskim w Wiśniowej. W dniach od 5 do 9 października na terenie Zespołu Pałacowo-Dworskiego i Folwarcznego tworzyli: Marek Burdzy, Iwona Jankowska-Mihułowicz, Natalia Karasińska, Anna Kuchniak, Leszek Kuchniak, Alicja Nikiel, Wiesław Plezia oraz kurator pleneru Józef Franczak. Podczas tego wydarzenia powstało wiele pięknych prac, część z nich można obejrzeć na ekspozycji w Galerii Miejskiej ul. Rynek 15. Plener mógł się odbyć dzięki uprzejmości Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wisniowej.

Marek Burdzy urodził się w Stalowej Woli. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Ukończył studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę. Od wielu lat związany jest z Biurem Wystaw Artystycznych w Krośnie. Wcześniejsze doświadczenia zawodowe, które stanęły na jego drodze (terapeuta w szpitalu psychiatrycznym, reżyser teatru młodzieżowego, praca w przemysle drzewnym) przyczyniły się do umocnienia i wydobycia naturalnego daru bezpośredniego obcowania z ludźmi i światem – tak silnie widoczne w malarstwie artysty. Był wielokrotnie komisarzem ogólnopolskich plenerów malarskich a także brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Józef Franczak urodził się w Strzyżowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Współzałożyciel i pierwszy prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Władysława Gduli w Strzyżowie (2003). Od 2004 r. członek rzeszowskiego Oddziału Związki Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Od 2005 r. członek Towarzystwa Sztuk Pięknych w Przemyślu. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich i wystawach zbiorowych. Miał też kilkadziesiąt wystaw indywidulanych. Ważniejsze nagrody: I nagroda - „Martwa Natura” WDK w Rzeszowie (2001), I nagroda - Międzywojewódzka Wystawa Akwareli „Ściana Wschodnia” WDK Rzeszów (2002, 2004), Wyróżnienie - ZPAMiG wystawa pt: „Nastroje” (2004), Nagroda - Akwarela „Ściana Wschodnia” WDK Rzeszów (2005), 4 nagroda - Wystawa pt: „Nastroje” ZPAMiG w Rzeszowie (2006), II nagroda - Akwarela „Ściana Wschodnia” WDK Rzeszów (2007), Nagroda Fundacji Krygowskich „Obraz, Rzeźba, Rysunek, Grafika roku 2009” BWA- Rzeszów. Od 2016 roku jest kuratorem Strzyżowskiego Pleneru Malarskiego Artystów Podkarpacia.

Iwona Jankowska-Mihułowicz urodziła się w Krośnie. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Od 2008 roku należy do Związku Polskich Artystów, Malarzy i Grafików w Rzeszowie. Uczestniczyła w Międzynarodowym Projekcie „Sztuka bez granic”, „Nasza Przeszłość jest Naszą Przyszłością”, „Sztuka Młodego Człowieka”. Prowadziła warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży i osób z autyzmem. Jest współorganizatorką plenerów malarskich w Kotani. W latach 2000-2020 wzięła udział w około 150 wystawach zbiorowych.

Natalia Karasińska - gorliczanka, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Studia w zakresie grafiki warsztatowej w pracowni prof. Marka Olszyńskiego. Dyplom2006 z malarstwa w pracowni prof. Antoniego Nikla z wynikiem bardzo dobrym. W roku 2017 ukończyła Podyplomowe Studium Muzeologiczne w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2008r. członek Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza przy Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Autorka wystaw indywidualnych, uczestniczy także w wystawach zbiorowych.

Leszek Kuchniak urodził się w Żarach. Absolwent ASP w Krakowie na wydziale rzeźby w latach 1971-1976, w pracowni prof. Jerzego Bandury, słuchacz Studium Scenografii na tej samej uczelni u prof. Andrzeja Majewskiego. Uprawia rzeźbę (plenerową i kameralną), malarstwo, rysunek (również satyryczny). Autor realizacji scenograficznych w Rzeszowie i Tarnowie. Jego prace malarskie i rysunkowe zdobiły szereg książek, tomików poezji, plakatów imprez kulturalnych (np. doroczne Święto Paniagi w Rzeszowie). Dotychczas wziął udział w ok. 120 wystawach zbiorowych i ponad 100 indywidualnych w kraju i zagranicą min. W Limburgu (Holandia), Boca Raton i New Yersey(USA), Hamburgu, Nowym Jorku, Levocy (Słowacja), Brukseli , Lamii (Grecja), Bohuminie (Czechy). Uczestnik plenerów malarskich i rzeźbiarskich w kraju i za granicą. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: Człowiek Roku 1995 wg American Biographical Institute Inc. Odznaczony orderem Zasłużony dla kultury polskiej Ministra Kultury i Sztuki w 2010 r. oraz brązowym medalem Gloria Artis w 2015 r. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i instytucjonalnych (Polska, USA, Francja, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Holandia).

Alicja Nikiel urodziła się w Oświęcimiu. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku Białej. Od 2012 r. jest członkiem Oddziału Związki Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Jej dotychczasowy dorobek twórczy obejmuje prace rysunkowe i graficzne, malarstwo akwarelowe, akrylowe i olejne, ilustracje, fotografię oraz projekty o charakterze komercyjnym. Od blisko trzydziestu lat inspiracją dla jej twórczości są podróże, podczas których powstają cykle szkiców i akwarel będących impresjami odwiedzanych miejsc, poznawanych kultur i ludzi. Swoją twórczość prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz Izraelu, Grecji, Belgii, Holandii, Anglii i USA. Jej prace wzbogacają również zbiory prywatne w kraju i za granicą.

Wiesław Plezia urodził się w Zawadce. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie (dziennikarstwo i komunikacja społeczna) oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (politologia, administracja publiczna). Zainteresowania plastyczne realizuje od 1980 roku w rysunku, grafice, fotografii, malarstwie. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest współzałożycielem i autorem opracowań graficznych czasopism samorządowych wydawanych w Strzyżowie, tancerz zespołów pieśni i tańca „Pogórze”, „Kamień”, „Patria”, „Wisznia”, animator kultury, aktywny regionalista i działacz samorządowy, laureat nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2006).

Anna Pustelniak-Kuchniak urodziła się w Rzeszowie. Absolwentka Instytutu Wychowania Plastycznego – kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Wiktora (2001). Ukończyła studia podyplomowe – Wiedza o kulturze na Uniwersytecie Rzeszowskim (2004). Uprawia malarstwo sztalugowe. Inspiracje malarskie czerpie głównie z piękna przyrody. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich. Od 2012 r. jest członkiem rzeszowskiego Oddziału Związki Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00. Zapraszamy do zwiedzania!

Inf. SMZS Strzyżów, opr. W. Plezia