Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Wystawa malarstwa w wiśniowskiej Oficynie

wydrukuj
Wystawa malarstwa w wiśniowskiej Oficynie

Ponad 50 obrazów 30 autorów tworzy wystawę malarstwa pt. „5 lat Plenerów Artystów Podkarpacia 2016-2020” w Oficynie w Wiśniowej. Wystawę można zwiedzać od 7 do 31 czerwca 2021 r.

Na ekspozycję składają się obrazy artystów, którzy przekazali je do Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej (głównego organizatora plenerów w latach 2016-2018) oraz Urzędu Miejskiego w Strzyżowie i Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Dominuje malarstwo sztalugowe (olej, akryl), ale nie brakuje także akwareli i pasteli oraz rysunków. Jak zapewnia pełniący funkcję kuratora we wszystkich dotychczas organizowanych plenerach, artysta ze Strzyżowa Józef Franczak: „Wiśniowska Oficyna to świetne miejsce na prezentację malarstwa, zwłaszcza że od dwóch lat, tu właśnie nieprzerwanie organizujemy plenery dla artystów Podkarpacia. Tak też będzie i w tym roku.”

Wspomniany Józef Franczak to główny inicjator organizacji Plenerów Artystów Podkarpacia, który do tej inicjatywy w 2016 r. zjednał Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Patryna z ówczesną dyrektor tej placówki Moniką Bober. Dwa pierwsze plenery w latach 2016-17 miały miejsce w Dworze Maria Antonina w Gliniku Zaborowskim, kolejny w Siedlisku Janczar w Pstrągowej (2018), a dwa ostatnie (2019-20) w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, gdzie także w czerwcu tego roku, został zaplanowany kolejny VI Plener Malarski Artystów Podkarpacia. Artyści, którzy będą brać w nim udział będą także gośćmi na spotkaniu przy ekspozycji obrazów w dniu 22 czerwca 2021 od godz. 18. W Oficynie Dworskiej.

W Wiśniowej można obejrzeć obrazy następujących autorów (w porządku alfabetycznym): Anna Baran, Tadeusz Z. Błoński, Marek Burdzy, Ivan Didyk, Nadia Didyk, Józef Franczak, Jadwiga Hajduk, Helena Jacyno, Anna Jodłowska, Natalia Karasińska, Timur Karim, Andrzej Kijowski, Ryszard Kochan, Andrejus Kovelinas, Tomasz Król, Leszek Kuchniak, Jan Kukułka, Iwona Jankowska-Mihułowicz, Anna Jańska-Maciuch, Jan Maciej Maciuch, Maciej Majewski, Tomasz Mazur, Alicja Nikiel, Wiesław Plezia, Anna Pustelniak-Kuchniak, Piotr Rędziniak, Nina Rostkowska, Mirosław Rusinek, Jan Szczepkowski, Elżbieta Wesołkin.

Należy dodać, że Plenery Artystów Podkarpacia są wspierane przez Miasto i Gminę Strzyżów oraz Powiat Strzyżowski.

[tekst i fot. W. Plezia]