Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Wystawa malarstwa Stanisława Chomiczewskiego

wydrukuj
Wystawa malarstwa Stanisława Chomiczewskiego

22 listopada 2019 r. w oficynie dworskiej Zespołu Parkowo-Dworskiego i Folwarcznego w Wiśniowej miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Stanisława Chomiczewskiego pt. „Pejzaż i tożsamość”. Otwarcie wystawy poprzedził koncert „Perły polskiej liryki wokalnej” w wykonaniu Alicji Płonki (sopran) z towarzyszeniem fortepianu – Sławomir Kokosza. Koncert budował słowem Andrzej Szypuła.


Na wystawę malarstwa zlokalizowaną w salach wystawowych I piętra wiśniowskiej oficyny składają się obrazy olejne w większości pejzaże, ale nie brakuje portretów oraz koni, które artysta darzy szczególną atencją, bowiem jest on nie tylko częstym bohaterem jego obrazów ale i wiernym towarzyszem na co dzień. Stanisław Chomiczewski urodził się w Sławatyczach na Podlasiu. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Zdzisława Przebindowskiego i prof. Czesława Rzepińskiego. Mieszka i tworzy w Uhryniu w Beskidzie Sądeckim. Pejzażysta, mistrz gasnącego we fioletach zmierzchu, którego obrazy emanują radością bycia w naturze i zachłannością jej kontemplacji. Jego malarskie szlaki rozciągają się od Indii i Kazachstanu, poprzez Grecję i Włochy, aż po Meksyk i Kubę.


Krajobrazy Chomiczewskiego opisywane są płynnym malarskim gestem, czerpiącym obficie z palety barw. W dzień podporządkowane kolorytowi lokalnemu, a przybierające w swych przedwieczornych odsłonach, tak lubiane przez artystę fiolety i róże. Odrealnione wtedy i amorficzne, mają w sobie lekkość zgaszonego cieniem zmierzchu. Patrząc na jego obrazy, odczuwamy nieomal namacalnie proces wchodzenia artysty w strukturę pejzażu, kiedy z lekkością zaczyna budować kolejne plany, dając wybrzmieć do końca, i jakby bez pośpiechu, każdej strofie barwnej, wpisanej w ich kadr.” Zofia Weiss, 2011


Uroczyste otwarcie wystawy w Wiśniowej z udziałem artysty poprzedził koncert muzyki polskiej pt. „Perły polskiej liryki wokalnej” w sieni parteru oficyny. Pieśni Padarewskiego, Galla, Żeleńskiego, Roztworowskiego, Opieńskiego, Nowowiejskiego i Mycielskiego zaśpiewała Alicja Płonka (sopran) z towarzyszeniem fortepianu, przy którym zasiadł Sławomir Kokosza. Koncert poprowadził Andrzej Szypuła. Warto tu przytoczyć tekst „Bzeziny” Jarosława Iwaszkiewicza, do których muzykę w 1951 r. napisał Zygmunt Mycielski i tak opisanych przez muzykologa Zofię Helman - „Mycielski sięgnął do tematyki ludowych obrzędów pogrzebowych i nadał swej pieśni charakter „lamentu chłopskiego”, przekazał zawarty w poezji ton ludowo-kościelny, modlitewny, a zarazem przypominający magiczne zaklinanie starodawnych obrzędów.”:


A pierwsze zamknienie
to moje spojrzenie,
że ja ciebie nie chcę znać.

A drugie zamknienie
to wysokie sienie,
po których muszę stąpać.

A trzecie zamknienie
to siwe kamienie,
pod którymi muszę spać.

W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. wicestarosta strzyżowski – Tomasz Garncarski, członek Zarządu Powiatu Strzyżowskiego – Grzegorz Tomaszewski, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej – Kamil Mendocha, kurator XII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Wiśniowa pachnąca malarstwem” – Stanisław Białogłowicz i jego zastępca Dorota Magryś.

Wystawa malarstwa Stanisława Chomiczewskiego czynna będzie do końca 2019 roku.

Na zdjęciu stoją od lewej: Kamil Mendocha, Tomasz Garncarski, Dorota Magryś, Stanisław Chomiczewski i Grzegorz Tomaszewski. Więcej zdjęć z otwarcia wystawy na: www.facebook.com/PCKiTWisniowa.


[opr. W. Plezia, fot. R. Godek]