Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Wystawa malarstwa PRZESTRZENIE

wydrukuj
Wystawa malarstwa PRZESTRZENIE

28 lutego 2020 r. w galerii oficyny dworskiej Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej została uroczyście otwarta wystawa malarstwa dwóch artystek: Doroty Magryś i Jadwigi Magryś-Borowiec pt. „Przestrzenie”.

Obserwacje, wspomnienia, skojarzenia tworzą formy przestrzenne zapisane w głowie malarza, kiedyś „zawidziane”, później ujęte w odpowiednio zbudowaną kompozycję malarską. Projekt PRZESTRZENIE ma na celu prezentację indywidualnych przestrzeni dwóch malarek, które spotkały się podczas studiów na Uniwersytecie Rzeszowskiem na Wydziale Sztuki w pracowni prof. Stanisława Białogłowicza. Obserwując otaczający świat autorki malarki zwracają uwagę na różne elementy – punkty w przestrzeni i tworzą obrazy nacechowane ich własnymi przeżyciami, odczuciami.

W obrazach Doroty Magryś często pojawia się forma bramy, okna, szczeliny, która umożliwia przejście, a pojawiające się tam światło wskazuje na inny, lepszy, jaśniejszy świat. Jej ekspresyjne malarstwo jest ciągłym zmaganiem się z materią malarską.

Przestrzeń Jadwigi Magryś-Borowiec to ludzie. Niedopowiedziana forma człowieka, czasem tylko jego ślad stanowią najważniejszy punkt w przestrzeni jaką autorka zarejestrowała. Cykl „Ludzie w pamięci” mówi też o osobach, które odeszły a pozostały w pamięci, ciągle w niej żyją.

Na wernisażu wystawy obecni byli m.in. prof. Stanisław Białogłowicz, wicestarosta strzyżowski Tomasz Garncarski, członek Zarządu Powiatu Strzyżowskiego Grzegorz Tomaszewski, dyrektor PCKiT w Wiśniowej Kamil Mendocha oraz liczne grono przyjaciół i rodziny obu artystek.

[inf. W.Plezia]

Więcej fotografii na stronie PCKiT Wiśniowa link: https://www.facebook.com/PCKiTWisniowa

Poniżej materiał filmowy ITVPoludnie.