Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Wystawa malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza w Wiśniowej

wydrukuj
Wystawa malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza w Wiśniowej

Uroczyste otwarcie wystawy w oficynie dworskiej w Wiśniowej z udziałem autora prac prof. Stanisława Białogłowicza nastąpiło w dniu 16 kwietnia 2019 r. Wernisaż uświetnił mini koncert Chóru Kameralnego „Collegium Musicum” Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego.

W nowych salach wystawowych dawnej oficyny dworskiej w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej zawisło ponad 10 obrazów olejnych o tematyce pasyjnej, których autorem jest prof. Stanisław Białogłowicz. Przejmujące w swym wyrazie, niektóre monumentalne przedstawienia z Biblii i Nowego Testamentu przykuwają uwagę widzów i zmuszają do zadumy. Malarstwo Profesora jest silnie inspirowane sztuką bizantyńsko-ruską z zdecydowanym wykorzystaniem estetyki ikony. Nie jest to jednak powielanie kanonów tej sztuki, ale stworzeniem własnego, oryginalnego języka malarskiego. Posługuje się nim w znakomity sposób przekazując nam – co podkreślają krytycy sztuki – prawdę o człowieku „bez końca i do końca o człowieku”. Język ten, jakkolwiek osadzony w wielowiekowej tradycji, czerpie z zasobów sztuki nowoczesnej, zwłaszcza abstrakcyjnej, a tym, co w sposób szczególny go wyróżnia, jest kolor.

Otwarcie wystawy prac Profesora w Wielki Wtorek dokonał starosta strzyżowski Bogdan Żybura wraz z gospodarzem miejsca - dyrektorem Powiatowego Centrum Kultury i Turystki Kamilem Mendochą. Wernisaż uświetnił mini koncert Chóru Kameralnego „Collegium Musicum” Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego pod dyr. Andrzeja Szypuły. Chór w składzie: Barbara Matwij, Grażyna Migut, Maria Rzucidło, Stanisława Dziura, Ewa Grzebień, Ewa Klesyk, Andrzej Alberski, Włodzimierz Stec, Marek Chaber, Andrzej Szypuła wykonał Agnus Dei z Mszy IX G-dur Giovanniego Battisty Casali i Ecce lignum crucis, Crucem tuam, Ave verum. Muzyce towarzyszyła poezja Juliana Tuwima „Chrystusie” (recytacja Andrzej Szypuła), Macieja K. Sarbiewskiego „U stóp Krzyża” i „Droga Krzyżowa” (recytacja Barbara Matwij). Należy nadmienić, że dyrygent chóru Andrzej Szypuła jest także autorem nowego tomiku poezji pt. „Głogi przydrożne” (2019), który był też promowany przy okazji wystawy prac prof. Białogłowicza.

Stanisław Białogłowicz urodził się w 1947 r. w Dukli. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1973 roku w pracowni profesora Wacława Taranczewskiego. Od 1973 roku samodzielna praca twórcza i pedagogiczna w szkolnictwie artystycznym. Od 1996 r. pracownik naukowy WSP Rzeszów i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie emerytowany profesor zwyczajny Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie prowadzi autorską pracownię malarstwa dla studentów studiów stacjonarnych i dyplomantów.

Uprawia malarstwo sztalugowe, monumentalne i rysunek. Autor ponad 100 wystaw indywidualnych w galeriach i muzeach polskich i zagranicznych. Uczestnik ponad 240 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Kilkakrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium twórczego w Niemczech. Laureat prestiżowej nagrody artystycznej im. K. Ostrowskiego w 2015 r. W dorobku artystycznym posiada realizacje sakralne m.in. Krzyż i witraż w Kaplicy Męczenników Polskich – Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie, Apokalipsę w Kościele Parafialnym w Loburg Ostbewern (Niemcy), polichromie w Kaplicy Seminaryjnej SVD księży Werbistów w Nysie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu oraz Nyskiej Grupy Artystycznej w Nysie. Od wielu lat uczestniczy w Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Wiśniowa Pachnąca Malarstwem” w Wiśniowej.

Wystawa w oficynie dworskiej w Wiśniowej czynna będzie do 10 maja br. i zwiedzać ją można w godzinach otwarcia PCKiT w Wiśniowej.


[opr. Wiesław Plezia, fot. Rafał Godek]