Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Wernisaż wystawy poplenerowej Artystów Podkarpacia.

wydrukuj
Wernisaż wystawy poplenerowej Artystów Podkarpacia.

W piątek trzynastego… No tak, bywają różne przesądy i osoby przesadnie ostrożne, unikające w pechowe dni wychodzenia z domu, ale mimo to w holu wystawowym Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie pojawili się miłośnicy malarstwa. W kameralnym gronie mogliśmy zachwycać się twórczością mistrzów pędzla i ołówka, podziwiać kumulację ich talentu, wrażliwości i wyobraźni, przelaną na papier i płótno. Wyeksponowane na wystawie prace powstały podczas V Pleneru Malarskiego Artystów Podkarpacia 2019.

Od 24 do 30 czerwca 2019 r. na terenie Zespołu Pałacowo-Dworskiego i Folwarcznego w Wiśniowej można było spotkać artystów taszczących sztalugi, blejtramy i farby, rozsiadających się na ławeczce, czy trawie i zapominających o Bożym świecie. Jak sami uczestnicy plenerów opowiedzieli podczas wernisażu – Wiśniowa, park, zabudowania podworskie, wiekowe dęby i magiczna aleja grabowa tworzą swoistego rodzaju klimat, nastrój i sprawiają, że chce się malować, że chce się tworzyć… Może to sprawia duch koloryzmu, drzemiący wśród starych drzew i budynków, bowiem w okresie dwudziestolecia międzywojennego właśnie w tym miejscu często pojawiali się wybitni polscy malarze: Jan Cybis, Józef Czapski, Hanna Cybisowa, Zygmunt Waliszewski i wielu innych. Malowali też Jan Mycielski z żoną Heleną z Balów ostatni właściciele dworu w Wiśniowej.

A pod koniec czerwca na plener do Wiśniowej przyjechali: Anna Jodłowska z Babicy, Nadia i Iwan Didyk z Użgorodu (Ukraina), Jadwiga Hajduk z Rzeszowa, Mirosław Rusinek z Rzeszowa, Helena Jacyno z Przemyśla, Timur Karim z Przemyśla, Iwona Jankowska-Mihułowicz z Krosna, Marek Burdzy z Krosna, Elżbieta Wesołkin z Sanoka, Jan Szczepkowski z Sanoka, Ryszard Kochan ze Stalowej Woli, Józef Franczak ze Strzyżowa (kurator pleneru), Wiesław Plezia ze Strzyżowa,

W piątek 28 czerwca odbył się roboczy wernisaż na dziedzińcu zabudowań folwarcznych w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, a od 6 września obrazy prezentują się w holu wystawowym Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. I właśnie zupełnie nie pechowego, 13 września mieliśmy możliwość spotkać się na wernisażu, porozmawiać z artystami, zapytać ich o szczegóły i ciekawostki z pleneru, w miłej i ciepłej atmosferze spędzić piątkowe popołudnie.

Spotkanie uprzyjemniły nam wokalistki ze Studia Piosenki Barbary Szlachty: Paulina Skalska i Ola Sienkowska. Stworzyły wspaniały, zgrany duet w piosence „Bo jak nie my (wy), to kto…?”, dedykując ją artystom. Wiesław Plezia i Józef Franczak dzielili się wrażeniami z pleneru, planami związanymi z dalszą działalnością w dziedzinie malarstwa, wiedzą na temat Mycielskich, kapizmu i samej Wiśniowej. Zaszczyciło nas też swoją obecnością kilkoro twórców, uczestników plenerów. Przyjechała z Babicy Anna Jodłowska, z Sanoka Elżbieta Wesołkin, z Krosna Iwona Jankowska-Mihułowicz i ze Stalowej Woli Ryszard Kochan.

Wystawę w DK „Sokół” będzie można oglądać jeszcze do końca września. Serdecznie zapraszamy.
[inf. Maria Raś, fot. DK „Sokół”, opr. W. Plezia]