Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Wernisaż poplenerowy XI Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Wiśniowa Pachnąca Malarstwem” - ICN Polfa Rzeszów.

wydrukuj
Wernisaż poplenerowy XI Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Wiśniowa Pachnąca Malarstwem” - ICN Polfa Rzeszów.

Staje się tradycją, że od wielu lat, owoce wiśniowskich plenerów, pachną paletą barw i lśnią artystycznym kolorytem w miejscu słynącym z produkcji uznanych na świecie medykamentów. Twórczość malarska, w szerokim tego słowa zaznaczeniu, może być duchowym panaceum na różnorakie dolegliwości, pobudzać wyobraźnię, koić ból i zaspokajać potrzeby wyższe.

Tak więc tegoroczna XI edycja pleneru malarskiego w Wiśniowej spotkała się z pozytywnym przyjęciem i w dniu 13.12.2018 roku miał miejsce w sali konferencyjno - wystawowej- firmy ICN Polfa Rzeszów  poplenerowy wernisaż dzięki uprzejmości prezesa Tadeusza Pietrasza oraz Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych z Rzeszowa z prezesem Jackiem Nowakiem. To właśnie oni rozpoczęli wernisaż, wskazując na magię miejsca w Wiśniowej, wspominając prekursorów tego wydarzenia Andrzeja Szypułę i Jacka Kawałka. Z podziwem odnieśli się do samorządów Gminy Wiśniowa i Powiatu Strzyżowskiego, które otaczają swym mecenatem, kontynuację osławionego z międzywojnia ośrodka kolorystów tak zwanego „Barbizonu Wiśniowskiego". Marcin Kut- wójt Gminy Wiśniowa podziękował wszystkim, którzy wspierając to dzieło, przyczyniają się do promocji Gminy, Powiatu, Podkarpacia i Polski. Podkreślił dobrą współpracę ze Starostwem Powiatowym w Strzyżowie i Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, gdzie po raz pierwszy w tym roku rezydowali uczestnicy plenerów.

Miłym akcentem ze strony artystów, było wręczenie zbiorowego obrazu na ręce Kamila Mendochy- dyrektora PCK i T w podziękowaniu za serdeczne przyjęcie. Kurator pleneru Łukasz Gil przedstawił artystów - łącznie 31 osób, a obecnym na wernisażu wręczył poplenerowe katalogi, byli to: Jacek Balicki, Tomasz Baran, Iwona Duracz-Gil, Andrzej Korzec, Stanisław Koziarz, Dorota Magryś, Marlena Makiel-Hędrzak, Barbara Bokota-Tomala, Zuzanna Opielowska-Nowak, Wiesław Plezia, Tomasz Potuczko, Jerzy Tomala, Grzegorz Wnęk.

Prócz pięknych obrazów, wieczorów autorskich, koncertów, udziału w warsztatach i wycieczkach, ze szlachetną inicjatywą wyszli uczestnicy w trakcie plenerów, którą przybliżył Grzegorz Tomaszewski - kierownik organizacyjny plenerów. W czasie kiedy w Wiśniowej tworzyli artyści, odbywała się charytatywna impreza „Gramy dla Wiktorii", dziewczynki potrzebującej ciągłej rehabilitacji. Tomasz Potuczko - uczestnik pleneru, zaproponował, aby również malarze wspomogli tę akcję. Odzew był natychmiastowy, darując swoje obrazy: Tomasz Potuczko, Tomasz Baran, Agnieszka Gaweł-Pasek, Łukasz Gil, Andrzej Korzec, Marek Olszyński, Wiesław Plezia, Kazimierz Rochecki, Mirosława Rochecka- wspomogli kosztowną rehabilitację dziecka.

W wernisażu wzięli udział bardzo licznie zgromadzeni goście: artyści krakowscy i rzeszowscy, pracownicy naukowi, koneserzy sztuki, przedstawiciele samorządu Gminy Wiśniowa, Powiatu Strzyżowskiego. W tle głównych wydarzeń wernisażu przewijały się zdjęcia Grzegorza Tomaszewskiego, obrazujące pracę twórczą i inne okoliczności retrospektywne z pleneru. Dodatkową atrakcją były występy zespołu ludowego „Wisienka" z Markuszowej pod kierunkiem Dariusza Daty. Smaczne regionalne specjały serwowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Oparówce.

Organizacją XI Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Wiśniowa Pachnąca Malarstwem" zajmowało się Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej, patronat honorowy objęli: prof. dr hab. Stanisław Tabisz - rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. dr hab. Sylwester Czopek - rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Partnerzy: Gmina Wiśniowa, Powiat Strzyżowski, Ośrodek Kultury w Wiśniowej, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, ICN Polfa Rzeszów, Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Rzeszowie, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne, Bank Spółdzielczy w Strzyżowie, Parafia NMP Królowej Świata w Wiśniowej, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Wiśniowej, Fundacja Cherry Home w Wiśniowej.

[Inf. i fot. Grzegorz Tomaszewski, opr. W. Plezia]