Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

VIII Plener Artystów Podkarpacia Wiśniowa 2024

wydrukuj
VIII Plener Artystów Podkarpacia Wiśniowa 2024

W dniach od 16 do 21 czerwca 2024 r. 11 artystów z Podkarpacia uczestniczyło w kolejnym Plenerze w Wiśniowej. W dniu 20 czerwca miał miejsce wernisaż wystawy poplenerowej.

Pomysłodawcą i organizatorem pleneru jest strzyżowski artysta plastyk Józef Franczak, pełniąc każdorazowo funkcję komisarza pleneru. W tym roku w plenerze udział wzięli: Marek Burdzy, Józef Franczak, Iwona Jankowska-Mihułowicz, Natalia Karasińska, Paweł Kin, Andrejus Kovelinas, Dorota Magryś, Marcin Pecka, Wiesław Plezia, Nina Rostkowska i Iwona Urbańska-Bać. W czwartek 20 czerwca widzowie i zaproszeni goście mogli obejrzeć wiele prac artystów w zaaranżowanej, nomen omen w plenerze, wystawie przed budynkiem Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Krótka wystawa była okazją do dyskusji na temat obecności sztuki w życiu człowieka i lokalnych społeczności, o czym w krótkim wystąpieniu mówił Marek Burdzy. Także goście dzielili się swoimi wrażeniami z wystawy i pospieszyli z życzeniami dla artystów.

Starosta strzyżowski Robert Godek w towarzystwie dyrektora PCKiT w Wiśniowej Kamila Mendochy mówił o genius loci Wiśniowej, jako miejsca historycznie związanego z malarstwem i życzył artystom nawiązania do tych pięknych czasów Barbizonu Wiśniowskiego z dwudziestolecia międzywojennego. Zastępca burmistrza Ewa Szela, mile zaskoczona atmosferą poplenerowego spotkania, powiedziała o konieczności kontynuowania pięknej inicjatywy pleneru i potem organizowania w takiej formie wystawy poplenerowej. Także i wójt Wiśniowej Marcin Kut nawiązał do specyfiki miejsca, w którym mogą pracować artyści i też zapraszał do odwiedzin tego miejsca.

W plenerowym anturażu w Wiśniowej swój udział zaznaczyli także: prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych Jacek Nowak, z-ca przewodniczącego ZR NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie Bogumiła Stec-Świderska oraz prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej Andrzej Szypuła.

Odnotować należy, że VIII Plener Artystów Podkarpacia został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu: Powiatowego Centrum Kultury i Turystki w Wiśniowej, Burmistrzowi Strzyżowa i Kancelarii Prawnej Tomasza Ziobry. Trzeba też nadmienić, że prace artystów biorących udział w plenerze będzie można obejrzeć we wrześniu br. na wystawie w Galerii Miejskiej w Strzyżowie

Opr. W. Plezia, fot. D. Chmiel