Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

VII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

wydrukuj
VII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

W dniu 28 października w gościnnych progach Centrum Kształcenia Zawodowego w Dobrzechowie, dysponującego na tyle dużą salą, by pomieścić wszystkich uczestników, miał miejsce wojewódzki etap VII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Jego organizatorem jest krakowska fundacja „Zawsze Warto” wraz ze Stowarzyszeniem Polonistów, a wojewódzkim koordynatorem – Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie.

Strzyżowskie liceum już po raz drugi jest koordynatorem wojewódzkim tego przedsięwzięcia realizowanego w siedmiu województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, lubelskim i świętokrzyskim. W etapie szkolnym Dyktanda uczestniczyło co prawda znacznie mniej osób niż w ubiegłym – jubileuszowym dla wolności Polski roku, ale i tak liczby są imponujące. W trzech kategoriach: klas IV-VI szkół podstawowych, klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych wzięło udział 1.701 uczniów ze 122 szkół, w tym ponad 70 uczniów liceum.

Zmagania konkursowe oficjalnie rozpoczął wicestarosta strzyżowski Tomasz Garncarski, który życzył piszącym samych pozytywnych wrażeń, a treść Dyktanda czytali: Urszula Mendelowska – szkolny koordynator Dyktanda Niepodległościowego w strzyżowskim liceum oraz Mirosław Czarnik – dyrektor LO, koordynator wojewódzki. Uroczyste podsumowanie tej inicjatywy służącej dbałości o polską mowę, w trakcie której odbędzie się także wręczenie nagród zwycięzcom, będzie miało miejsce 22 listopada w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

[inf. i fot. LO Strzyżów, opr. W. Plezia]