Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Plener fotograficzny i wystawa “Obary” Grzegorza Szkutnika

wydrukuj
Plener fotograficzny i wystawa “Obary” Grzegorza Szkutnika

15 maja 2022 r. zakończył się 4-dniowy plener fotograficzny "Krajobrazy Pogórza Strzyżowskiego". W trakcie pleneru miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej „Obary” Grzegorza Szkutnika.

W plenerze fotograficznym wzięło udział 6 fotografów: Dariusz Tyrpin, Krzysztof Szaro, Mateusz Stawarz, Andrzej Błoński, Grzegorz Szkutnik, Jakub Perlikowski. Ich zadaniem było wykonanie materiału zdjęciowego i filmowego pięknych terenów Pogórza. „Bazą wypadową” był wspaniały obiekt znajdujący się na terenie Zespołu Parkowo-Dworskiego i Folwarcznego w Wiśniowej. Pogoda dopisała - było słońce, był nawet upał, ale też i porywisty wiatr z przejściem frontu atmosferycznego z burzą i opadami deszczu. Do pełni szczęścia brakowało jedynie porannych mgieł. Ale nie można mieć wszystkiego naraz. Fotograficy skupili się na walorach krajobrazu Pogórza Strzyżowskiego, które ma olbrzymi potencjał biorąc pod uwagę jego ukształtowanie, historię oraz bogactwo lasów, pól uprawnych i łąk. Powstałe w czasie pleneru prace będzie można zobaczyć w Galerii Miejskiej w Strzyżowie. Wystawa zostanie otwarta w połowie czerwca tego roku.

Pomysłodawcą i organizatorem pleneru był Krzysztof Szaro, a współorganizatorami: Powiat Strzyżowski, Gmina Strzyżów, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie, Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie. Projekt wspierali sponsorzy: Radny Rady Miejskiej - Grzegorz Zamorski, Sklep Zoologiczny Felek, Akcesoria Domowe i Ogrodowe - epraktyk.pl - Spa i Sauna, IDUO Rafał Wiśniowski, Zakład Masarsko-Wędliniarski Czesław Fiołek, Palarnia kawy Gregorio, ACORDI - Dominik Ziobro, Strefa medali - producent personalizowanych medali i statuetek, Spływy kajakowe LOLEK oraz Agroturystyka Black Bird.

W czasie trwania pleneru została uroczyście otwarta wystawa fotografii Grzegorza Szkutnika pn. "Obary". Rozległe torfowiska, karłowate sosny, snujące się mgły do tego owadożerne rośliny czy rzadkie gatunki ptaków - to elementy niezwykle urokliwego i wyjątkowego rezerwatu przyrody „Obary” położonego w gminie Biłgoraj. Wystawa przygotowana została z okazji 45. rocznicy objęcia ochroną rezerwatową naturalnych fragmentów torfowisk przejściowych i wysokich typu subkontynentalnego znajdujących się w zachodniej części kompleksu lasów Puszczy Solskiej. Rezerwat przyrody Obary zafascynował autora prac ponad 15 lat temu, gdy trafił w to miejsce po raz pierwszy. Niezwykły charakter rozległego torfowiska z karłowatymi sosnami, snującymi się o świcie mgłami oraz całą paletą odgłosów dzikiej przyrody z tokowaniem żurawi na czele sprawiło, że Obary stały się oazą spokoju, miejscem czerpania radości z pasji fotografowania przyrody.

Grzegorz Szkutnik jest pasjonatem fotografii, członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody zrzeszonym w Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackim. Swoje fotografie publikuje w wydawnictwach albumowych, czasopismach przyrodniczych, kalendarzach itp. W dorobku posiada sześć wystaw autorskich oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą. Laureat ogólnopolskich konkursów fotograficznych oraz juror konkursów organizowanych przez instytucje samorządowe, stowarzyszenia twórcze i parki narodowe.

Wystawa czynna w Oficynie Zespołu Parkowo-Dworskiego i Folwarcznego w Wiśniowej do dnia 17 czerwca 2022 r.

[inf. Dariusz Tyrpin, PCKiT Wiśniowa (foto), opr. W. Plezia]