Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Nagrody za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

wydrukuj
Nagrody za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

W ostatnim czasie Zarząd Powiatu Strzyżowskiego przyznał i wręczył nagrody za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je: Orkiestra Dęta przy OSP w Strzyżowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie oraz Chór Mieszany „Sokół” przy Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku.

Orkiestra Dęta przy OSP w Strzyżowie powstała w 1958 r. jako Strażacka Orkiestra Dęta OSP. Jej pierwszym kapelmistrzem był Józef Strzępek z Tułkowic. Przez wiele lat działalności jej kapelmistrzami byli Andrzej Maźnicki, Antoni Barć, a obecnie Jerzy Zamorski. Członkami orkiestry są osoby z różnych środowisk, których łączy idea i zamiłowanie do wspólnego muzykowania. Przez wiele działalności swoimi występami orkiestra uświetnia lokalne imprezy patriotyczne, środowiskowe i religijne stanowiąc ważną rolę w działalności kulturalnej.

Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie od 70 lat prężnie funkcjonuje na terenie wsi, gminy Czudec i powiatu strzyżowskiego. W swoich szeregach skupia ochotników strażaków zaangażowanych w dziedzinie ochrony pożarniczej, ochrony życia i zdrowia mieszkańców. Jej członkowie działają także na rzecz środowiska w zakresie działań prewencyjno-profilaktycznych oraz wspiera inicjatywy kulturalne, aktywnie uczestnicząc w świętach i uroczystościach patriotycznych i środowiskowych a także wszelkiego rodzaju akcjach społecznych. Istotną aktywnością OSP w Zaborowie są różnorodne działania w tworzeniu oferty kulturalnej dla społeczności lokalnej, w tym dla młodzieży.

Chór Mieszany „Sokół” w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia. Powstał w 1987 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku a od czasu powstania opiekę merytoryczną nad chórem objął Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. Założycielem i pierwszym dyrygentem był Jan Karpierz. Od 19 lat funkcję dyrygenta i dyrektora artystycznego pełni Magdalena Wiśniowska. Członkami chóru są mieszkańcy gminy Frysztak, których łączy radość ze wspólnego śpiewania, kultywowanie i chęć popularyzacji zespołowej formy muzykowania. Z inicjatywy chóru co roku organizowany jest Koncert Kolęd i Pastorałek „Chwalmy Bożę Dziecię” – zawsze 6 stycznia w kościele parafialnym we Frysztaku. Oprócz kolęd i pastorałek chór prezentuje bogaty repertuar: od muzyki renesansu, przez współczesną aż po muzykę ludową i rozrywkową w różnych językach, który prezentuje nie tylko na terenie gminy i powiatu, ale także w kraju i za granicą. Także co roku prezentuje bogaty repertuar pieśni patriotycznych podczas koncertów z okazji Święta Odzyskania Niepodległości oraz Narodowego Święta 3 Maja. Chór niczym rodzina wielopokoleniowa łączy osoby różnego pochodzenia i różnych profesji. Mimo upływu czasu ciągle podnosi swoje umiejętności i sięga po coraz trudniejszy repertuar. Za swoją działalność otrzymał m.in. Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Na zdjęciu Chór Mieszany „Sokół” w czasie koncertu jubileuszowego 35-lecia działalności 25 listopada 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku. fot. Bogdan Kalisz.

[opr. W. Plezia]