Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Stanisława Śliwy

wydrukuj
Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Stanisława Śliwy

29 października 2021 r. w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie Stanisław Śliwa świętował pół wieku swojej działalności artystycznej. Uroczysty wieczór wypełniły wspomnienia i przemyślenia artysty oraz program artystyczny w wykonaniu zaprzyjaźnionych z nim osób.

Muzycznie Jubilata i licznych gości przywitali Jola i Ernest Pieczkowie, którzy wykonali piosenkę z okazyjnym tekstem napisanym przez Jolę Pieczek, nawiązującym do osoby i jubileuszu znanego w Strzyżowie, ale nie tylko Stanisława Śliwy. Następnie dyrektor DK „Sokół” Anna Słowik w krótkich słowach przedstawiła sylwetkę i twórczość artysty, który potem już na scenie odpowiadał na pytania związane ze swoją działalnością zadawane przez Wieśka Plezię. Po „postawieniu przecinków” w interesującej rozmowie na scenie zaprezentował się wokalnie i recytatorsko Leszek Majewski a późnij Barbara Szlachta deklamując parę wierszy Jubilata i ponownie na zakończenie wywiadu zaśpiewali Jola i Ernest Pieczkowie:

Dla pana Stasia, dla pana Stasia, fajerwerków dzisiaj moc.
Płyną życzenia, aby natchnienia, wciąż nie szczędził jemu los.
Niech się spełniają marzenia wszelkie, aby życie miało smak.
By zdrowia było, aby się śniło, kolorowo do stu lat!.

Jubileusz twórczości Stanisława Śliwy był okazją do złożenia Jubilatowi gratulacji i życzeń. Życzenia wielu sił, satysfakcji z wybitnych dokonań oraz spełnienia nowych artystycznych zamierzeń złożyli m.in. starosta strzyżowski Bogdan Żybura, burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra, dyrektor Domu Kultury „Sokół” Anna Słowik, dyrektor Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej im. Z. Leśniaka Magdalena Wilusz, kanclerz Strzyżowskiego Uniwersytetu III Wieku Czesława Szlachta-Pytko. Tą część uroczystości jubileuszowej podsumowano chóralnym odśpiewaniem Jubilatowi „Sto lat”.

Stanisław Śliwa z zawodu jest ślusarzem – mechanikiem. Swoje zainteresowania artystyczne realizuje od 1971 roku. Maluje, rzeźbi, tworzy wycinanki i pisze wiersze. Zajmuje się także pracą dydaktyczną. Sam mocno podkreśla, że praca artystyczna pozwoliła mu przetrwać załamanie nerwowe. Jego rzeźby to głęboko zakorzenione w tradycji ludowej postaci Chrystusa i świątków oraz przestawienia osób w ciężkiej pracy na roli i w gospodarstwie chłopskim. Zaś w malarstwie dominuje pejzaż wiejski z dawną zabudową wiejską i architekturą sakralną. Jego twórczość znana jest nie tylko w powiecie strzyżowskim i województwie podkarpackim. To jeden z najbardziej cenionych twórców ludowych w Polsce. Jego prace znajdują się w wielu muzeach, w tym m.in.: w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Muzeum Samorządowym Ziemi Strzyżowskiej, Muzeum Folklorystycznym w Bolesławcu, Muzeum Prywatnym w Grenoble we Francji, Klubie „Polonii Francuskiej” w Paryżu oraz w zbiorach prywatnych wielu osób, w tym: Ameryce Południowej, Kanadzie, Austrii, Iraku, Holandii, Austrii, Włoszech, Słowacji i Niemczech. W tym roku Stanisław Śliwa został nagrodzony laureatem nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej Zarządu Województwa Podkarpackiego. Brał udział w 127 wystawach zbiorowych i indywidualnych, w tym 29 zagranicznych. Namalował ponad 600 obrazów i wykonał ponad 170 rzeźb oraz kilka tysięcy wycinanek. To chyba jedyny mężczyzna na Podkarpaciu, który je wykonuje.

[fot. DK „Sokół” Strzyżów, opr. W. Plezia]