Festiwal „Pieśń naszych korzeni”
Istniejący od 1993 roku Festiwal odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień (od niedzieli do niedzieli) sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach historycznego miasta Jarosławia. Jarosławskie świątynie i klasztory są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności; różnorodności wyznań i obrządków. W tym roku Festiwal będzie miał swój prolog w strzyżowskiej Farze już w czwartek 15 sierpnia 2024 r.
Specyficzna formuła festiwalu-święta zakłada równowagę pierwiastka sakralnego i świeckiego, duchowego i intelektualnego, elementu praktyki i teorii, skupienia i zabawy, elementu profesjonalnego i amatorskiego, sztuki akademickiej i ludowej.
Muzycy nie tylko prezentują swoje programy koncertowe, lecz także uczestniczą w debacie dotyczącej tradycji, filozofii muzyki, historycznego wykonawstwa: opowiadają o swoich pracach, dzielą się doświadczeniem. Podczas festiwalu realizowane są specjalne projekty, jak wspólnie przygotowywane duże formy oratoryjne z udziałem Chóru Festiwalowego, czy też gregoriańskie liturgie – jutrznie, nieszpory i Msza, poprzedzone warsztatami. Z wielka uwagą traktowane są praktyczne badania nad różnymi tradycjami śpiewu liturgicznego (chorał bizantyjski, dominikański, benedyktyński), jak również stwarzanie przestrzeni do konfrontacji nurtu historyczno-akademickiego z nurtem muzyki tradycyjnej.
Każdy dzień festiwalu wypełniony jest ciągiem wydarzeń: poranna jutrznia gregoriańska, seminarium-spotkanie „Pieśń Naszych Korzeni”, warsztaty, próby, wspólne posiłki, nieszpory, koncerty i taneczne biesiady z udziałem muzyków ludowych. W tym roku XXXII Festiwal „Pieśń Naszych Korzeni” rozpocznie się Prologiem z Pieśniami Maryjnymi w wykonaniu Adama Struga i Bractwa Różanego Wianka w dniu 15 sierpnia br, o godz 19 w strzyżowskiej kościele pw. Bożego Ciała i Niepokalanego Poczęcia w Strzyżowie. Wstęp wolny.
Inf. www.liturgia/domninikanie.pl opr. W. Plezia