Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Aleksandra Katarzyna Nowak odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

wydrukuj
Aleksandra Katarzyna Nowak odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

W czasie obchodów Narodowego Święta Niepodległości przypadającego w roku stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i USA zorganizowanych przez Nowojorską Polonię nasza rodaczka, strzyżowianka Aleksandra Katarzyna Nowak została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. O tym doniosłym wydarzeniu napisał polsko-amerykański dwutygodnik „Gwiazda Polarna” (No. 25 l 7 grudnia 2019/December 7, 2019).

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski artystka Aleksandra K. Nowak, urodziła się w Strzyżowie nad Wisłokiem. Zdobyła edukację artystyczną w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim (dzisiaj liceum nosi imię Piotra Michałowskiego i znajduje się w Rzeszowie), gdzie pod kierunkiem prof. Janiny Ożóg-Czarnowskiej i prof. Mariana Ziemskiego uczyła się malarstwa, a pod okiem prof. Piotra Kidy – rzeźby. W Stanach Zjednoczonych podjęła studia w zakresie Visual Communications w Kean University i Caldwell College w New Jersey, pobierała także prywatne lekcje malarstwa w pracowni Henryka Dorena.

Prace Aleksandry K. Nowak w technice olejnej mają charakter tradycyjny, tworzy pejzaże, alegoryczne sceny i portrety psychologiczne. Amerykańscy krytycy sztuki dopatrują się w jej obrazach wpływów nurtu Art Nouveau. W roku 2010 wykonany przez nią alegoryczny portret Krzysztofa Kamila Baczyńskiego został wyróżniony nagrodą Towarzystwa Krzewienia Nadziei w Chicago. W latach 2002-2012 Aleksandra K. Nowak reprezentowana była wyłącznie przez jedną z najbardziej prestiżowych galerii nowojorskich w sercu So-Ho, CFM Gallery Neila Zukermana. Jej obrazy znajdują się w wielu publicznych kolekcjach w Polsce, Kanadzie, Francji i Stanach Zjednoczonych. W roku 1977 artystka została zaproszona do prezentowania swoich obrazów przez Kancelarię Senatu RP. Wystawa miała miejsce w Galerii Koszelówka pod Warszawą, w galerii Alojzego Balcerzaka.

Od ponad 20 lat Aleksandra K. Nowak związana jest z Polską Fundacją Kulturalną w Clark w New Jersey. Do chwili obecnej jako woluntariusz prowadzi Galerię im. Waltera Skulskiego, gdzie pod jej nadzorem miało miejsce ponad 200 wystaw malarstwa, rzeźby, grafiki, fotografiki, szkła i ceramiki. To wystawy głównie artystów polskich mieszkających na terenie USA, a także wystawy wielu artystów innych narodowości.

Aleksandra K. Nowak jest blisko spokrewniona m.in. ze strzyżowianką, poetką i malarką Zdzisławą Górską. Od lat związana jest z pismem „Gwiazda Polarna” i jest jej stałą czytelniczką.

[Fot. „Gwiazda Polarna” Polish-American Biweekly Published by Point Publications, opr. W. Plezia]