Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

29. Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków w powiecie strzyżowskim

wydrukuj
29. Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków w powiecie strzyżowskim

Początkiem lipca 2018 r. mieszkańcy powiatu strzyżowskiego mieli możliwość trzykrotnego kibicowania kolarzom, biorącym udział w 29. edycji Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności" i Olimpijczyków. Na trasie trzech pierwszych etapów znalazły się bowiem miejscowości położone na terenie powiatu strzyżowskiego, w tym m.in. Lutcza, Pstrągowa, Dobrzechów, Frysztak i Wiśniowa. W Strzyżowie odbył się start do drugiego etapu wyścigu z metą w Krośnie. Szczególnie miłym akcentem podczas inauguracji 2. etapu wyścigu było uhonorowanie Sekretarza Powiatu Jacka Boho i Burmistrza Strzyżowa Mariusza Kawy odznaczeniami „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego".

4 i 5 lipca 2018 r. mieszkańcy powiatu strzyżowskiego mieli możliwość kibicowania ponad 120 kolarzom z 21 zawodowych ekip, w tym z Polski, Ukrainy, Holandii, Litwy, Białorusi, Estonii, Łotwy, Słowacji, Czech, Belgii, Niemiec i Rosji.

Pierwszego dnia wyścigu (04.07) odbyły się dwa etapy, podczas których zawodnicy Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności" i Olimpijczyków, a zwłaszcza „górale" mogli zaprezentować swoje szczególne umiejętnościami, pokonując dystans 191,8 km górzystymi i krętymi drogami Podkarpacia. Na początek rywalizacji kolarze zmierzyli się z 91,5 km trasą biegnącą z Sanoka do Sędziszowa Małopolskiego m.in. poprzez Lutczę, Żyznów, Godową, Strzyżów (premia specjalna i premia górska) i Pstrągową (premia górska). Pierwszy na mecie wyścigu zameldował się Sylwester Janiszewski z grupy Wibatech Merx 7R, który tym samym otrzymał żółtą koszulkę lidera. Drugie miejsce wywalczył Białorusin Vasili Strokau z Mińsk Cycling Club, a trzecie Maciej Paterski z Wibatech Merx 7R.

Po chwili odpoczynku kolarze wraz ze swoimi ekipami przyjechali do Strzyżowa, skąd o godzinie 18.00 wystartował drugi etap (100,3 km), prowadzący m.in. przez Dobrzechów i Wysoką Strzyżowską do Krosna. Zanim przystąpiono do drugiego etapu wyścigu, zawodnicy zaprezentowali się przed strzyżowską publicznością, która ciepło przyjęła wszystkie drużyny, biorące udział w tegorocznym wyścigu. Tradycyjnie już na starcie uczestnikom towarzyszyli znani olimpijczycy: siatkarski mistrz z Montrealu (1976) Marek Karbarz oraz srebrny medalista kolarskiej drużyny z igrzysk w Seulu (1988) Marek Leśniewski, a także twórca wyścigu - Andrzej Słowik oraz sędzia klasy międzynarodowej (sędziował zawody kolarskie podczas olimpiad w Seulu, Barcelonie i Atlancie, 3- krotnie był sędzią głównym Mistrzostw Świata w kolarstwie), dyrektor sportowy wyścigu, Tadeusz Skorek.

Szczególnie miłym akcentem, po prezentacji i dekoracji kwiatami liderów wszystkich klasyfikacji, było uhonorowanie Sekretarza Powiatu Jacka Boho odznaczeniem stopnia srebrnego a Burmistrza Strzyżowa Mariusza Kawę odznaczeniem stopnia brązowego „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego" przyznawanym przez Kapitułę Odznaczeń Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

„Medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. To miłe uczucie, że organizatorzy tego mającego wielkie tradycje wyścigu kolarskiego, docenili moją 40 - letnią działalność w sporcie szkolnym - mówi Sekretarz Powiatu Jacek Boho. Cieszy mnie, że odznaczenie stopnia srebrnego „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego" mogłem odebrać w Strzyżowie podczas inauguracji drugiego etapu 29. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności" i Olimpijczyków. Otrzymane odznaczenie odbieram jako wyróżnienie dla wszystkich działaczy sportu na terenie powiatu strzyżowskiego, a przede wszystkim osób zaangażowanych w bezpieczne przygotowanie i przeprowadzenie tej imprezy. Ten medal w części należy się: Radzie i Zarządowi Powiatu, Burmistrzowi i Wójtom gmin z terenu naszego powiatu, pracownikom Powiatowego Zarządu Dróg w Strzyżowie oraz Wydziału Komunikacji Dróg i Transportu Starostwa Powiatowego w Strzyżowie, funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie oraz druhnom i druhom z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu strzyżowskiego, którzy co roku zabezpieczają trasę wyścigu. Moje 9 - letnie zaangażowanie w pomoc organizatorom wyścigu nie byłoby możliwe bez wspólnego działania, Waszej pomocy, za którą serdecznie dziękuję".

W uroczystym otwarciu 2. etapu Wyścigu Kolarskiego „Solidarności" i Olimpijczyków, oprócz wyżej wymienionych osób, udział wzięli m.in.: Robert Godek Starosta Strzyżowski, Paweł Midura Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzyżowie, Waldemar Góra Zastępca Burmistrza Strzyżowa, Roman Jakim Przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność", Anna Dziadek Przewodnicząca Oddziału w Strzyżowie Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność" i in.

Po uroczystym otwarciu drugiego etapu wyścigu przez przedstawicieli samorządów lokalnych, nastąpił start honorowy, a tuż po nim start ostry z Rynku w Strzyżowie. Na trasie drugiego etapu (100,3 km) na kolarzy czekały: premia górska w Czarnorzekach, lotny finisz w Rymanowie oraz dwa strome podjazdy z premiami górskimi pod zamkiem Kamieniec w Odrzykoniu, skąd zawodnicy pojechali na metę w Krośnie. Drugi etap wyścigu wygrał Belg Alfdan De Decker z grupy Lotto Soudal U23, który na finiszu pokonał Sylwestra Janiszewskiego i Macieja Paterskiego z grupy Wibatech Merx 7R.

W czwartek (05.07) kolarze rywalizowali na trasie z Jasła do Stalowej Woli (145,6 km), prowadzącej również drogami powiatu strzyżowskiego. Granice naszego powiatu przekroczyli w Lubli, by potem przez Twierdzę, Frysztak, gdzie czekała na nich premia górska, udać się w kierunku Wiśniowej, gdzie zlokalizowany został lotny finisz, a następnie do Szufnarowej z premią górską. Jako pierwszy w Stalowej Woli finiszował Rosjanin Mamyr Stash (Club Gazprom-Rusvelo), który na mecie pokonał Holendra Johima Ariesena (Metec-TKH) i Rosjanina Maksima Sukhova (Marathon-Tula Cycling Team).

Po trzech etapach w klasyfikacji generalnej nadal prowadzi Sylwester Janiszewski, który ma 7 sekund przewagi nad Maciejem Paterskim i jedenaście nad Kamilem Zielińskim z Team Hurom.

Zanim ostatecznie poznamy zwycięzcę 29. Międzynarodowego Wyścigu „Solidarności" i Olimpijczyków, która w tym roku wyznaczona została w Łodzi (07.07), kolarzy czekać będzie jeszcze ostra rywalizacja na dwóch etapach: czwartym, najdłuższym z Nowego Sącza do Jaworzna (197,9 km) i piątym z Kielc do Łodzi (185 km). W ciągu 4 dni kolarze przejadą w sumie przez teren pięciu województw, pokonując łącznie ponad 720 km.

[Inf. http://www.wyscig.com.pl/, zdjęcie A. Zielińska]