Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Święto Policji w Strzyżowie

wydrukuj
Święto Policji w Strzyżowie

W środę na Rynku w Strzyżowie odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji oraz 100. rocznicą utworzenia Policji Państwowej. Oprócz uroczystego apelu na strzyżowskim Rynku na mieszkańców czekało wiele atrakcji.


Uroczystość poprzedziła msza św. w intencji policjantów odprawiona w strzyżowskiej Kolegiacie pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i Bożego Ciała. Mszę odprawił duszpasterz podkarpackich policjantów – ks. Marek Buchman. Następnie na strzyżowskim rynku podczas uroczystego apelu Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie - insp. Paweł Filipek wręczył policjantom nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczenia.


W Komendzie Powiatowej Policji w Strzyżowie na stopniu służbowym awans otrzymało łącznie 25 funkcjonariuszy - 1 w korpusie oficerów starszych, 1 w korpusie oficerów młodszych, 12 w korpusie aspirantów, 10 w korpusie podoficerów i 1 w korpusie posterunkowych. 20 policjantów otrzymało odznaczenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów - Krzyże Niepodległości, Medale 100-lecia powołania Policji Państwowej oraz 25-lecia NSZZP: dwóch zostało odznaczonych Medalem za Zasługi dla Podkarpackiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju oraz jeden za Zasługi dla Polskiego Kolarstwa. Zaproszeni goście oraz wyróżniający się policjanci otrzymali także pamiątkowe medale ufundowane z okazji 100-lecia powstania Policji Państwowej.


Podczas apelu nie mogło zabraknąć życzeń i gratulacji z okazji Święta Policji. Wszystkiego najlepszego dla policjantów z okazji ich święta życzyli m.in. senator RP Zdzisław Pupa, starosta strzyżowski Bogdan Żybura, wójt Gminy Wiśniowa – Marcin Kut w imieniu Konwentu Wójtów, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie bryg. Rafał Rutyna oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Strzyżów – Andrzej Modliszewski.


Kolejnym elementem obchodów Święta Policji w Strzyżowie był piknik z Policją. Każdy, kto odwiedził policyjne stoiska mógł zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem strzyżowskich policjantów. Sporym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja przygotowana przez policjantów z KMP w Rzeszowie, którzy wystawili m.in. motocykl harley davidson. Równie oblegane były stanowiska 33 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Dębicy, Nadleśnictwa Strzyżów, Związku Strzeleckiego "Strzelec" ze Strzyżowa, Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej, czy strzyżowskiego Sanepidu. Najmłodsi uczestnicy imprezy wzięli chętnie udział w licznych konkursach z nagrodami. Można było m.in. sprawdzić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, sprawdzić się w konkursie układania mozaiki z wielkich barwnych sześcianów, czy turnieju wiedzy ekologiczno-leśnej. Na zakończenie pikniku z godzinnym koncertem wystąpił zespół „COPS”, założony przez nadkom. Piotra Preisnera z rzeszowskiej komendy, a w jego skład wchodzą policjanci i pracownik Policji z Komendy Miejskiej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.


Jedną z imprez towarzyszących strzyżowskiemu Świętu Policji jest wystawa pt. „Policja Drugiej Rzeczypospolitej w obiektywie Wojciecha Kuliga” oraz „Zmiany umundurowania i wyposażenia policyjnego” zorganizowana w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Strzyżowa. Wystawę można zwiedzać od 17 lipca do 5 sierpnia 2019 r., od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00.


[tekst i fot. KPP w Strzyżowie]