Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Święto Niepodległości 11 Listopada

wydrukuj
Święto Niepodległości 11 Listopada

W czwartek 11 listopada 2021 r. w Strzyżowie obchodzono 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ograniczone uroczystości ze względu na pandemię koronawirusa złożyły się: koncelebrowana Msza święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Ziemi Strzyżowskiej, złożenie kwiatów pod pomnikami i w miejscach pamięci narodowej, odegranie hymnu państwowego i pieśni legionowych w strzyżowskim rynku.

Na Cmentarzu św. Michała przedstawiciele władz samorządowych powiatu strzyżowskiego i Strzyżowa złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikami Ofiar Stalinizmu i Żołnierzy Poległych w czasie I i II wojny światowej a delegacja żołnierzy 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu zapaliła symboliczny znicz. Przed rozpoczęciem zaplanowanej na 11. Mszy św. przed strzyżowską kolegiatą zebrały się poczty sztandarowe służb mundurowych, straży, organizacji kombatanckich, jednostek samorządowych, partii politycznych, szkół, zakładów pracy i organizacji pozarządowych. Uroczysty orszak wprowadził do kościoła poczet sztandarowy Jednostki Strzeleckiej 2020 im. kpt. Zygmunta Patryna ps. „Słowik”. Następnie został wprowadzony sztandar 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu, nadając Mszy św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Ziemi Strzyżowskiej charakter uroczystości państwowej. Mszę św. przy współudziale proboszcza parafii pw. Józefa Sebastiana Pelczara w Strzyżowie ks. Juliana Jarząba odprawił i homilię wygłosił ks. dr Jan Wolak proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie.

Po Mszy św. spod kolegiaty ruszył uroczysty pochód prowadzony przez Strażacką Orkiestrę Dętą w Strzyżowie zatrzymując się w strzyżowskim rynku, gdzie pod Pomnikiem Niepodległości złożono kwiaty. Tu po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego można było wysłuchać kilku utworów patriotycznych i żołnierskich w wykonaniu Strażackiej Orkiestry Dętej. Zwieńczeniem uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada było złożenie kwiatów przez delegacje samorządu powiatowego i miejsko-gminnego oraz wojska i służb mundurowych pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu przy Domu Kultury „Sokół”.

[tekst i fot. W. Plezia]