Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Święto Konstytucji 3 Maja w Strzyżowie

wydrukuj
Święto Konstytucji 3 Maja w Strzyżowie

Uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie zainaugurowano powiatowo-gminne obchody 231. rocznicy  uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość wzorem lat ubiegłych zorganizowały wspólnie samorządy Powiatu Strzyżowskiego i Gminy Strzyżów.

Początek maja to niezwykły czas. W tym bowiem okresie celebrujemy szereg uroczystości, upamiętniających wydarzenia i symbole, które na trwałe wpisały się w historię polskiej państwowości. 1 maja corocznie obchodzimy Święto Pracy, wspominamy patrona robotników - św. Józefa Rzemieślnika, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za granicą. 3 maja bierzemy udział w dwóch uroczystościach: kościelnej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz państwowej – upamiętniającej uchwalenie na Sejmie Czteroletnim w dniu 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, nowoczesnej konstytucji uznawanej za pierwszą w Europie, a drugą na świecie.

W tym roku słoneczna pogoda zachęciła mieszkańców powiatu strzyżowskiego, przedstawicieli wielu środowisk z terenu powiatu wraz z pocztami sztandarowymi do licznego uczestnictwa w powiatowo-gminnych obchodach 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie już strzyżowska uroczystość rozpoczęła się od zbiórki przy ulicy Daszyńskiego, skąd pochód uczestników prowadzony przez Orkiestrę Dętą wyruszył w kierunku cmentarza św. Michała, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim oraz Pomnikiem Żołnierzy Poległych w I i II wojnie światowej.

Kolejnym punktem programu była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, w której udział wzięli m.in.: Wicestarosta Strzyżowski Tomasz Garncarski, Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra, Zastępca Burmistrza Strzyżowa Paweł Midura, radni powiatowi i gminni na czele z Przewodniczącą Rady Powiatu Strzyżowskiego Małgorzatą Skalską-Nierodą i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Strzyżowie Tomaszem Grodzkim, Ks. dziekan dr Jan Wolak, proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie, żołnierze 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu, kombatanci, delegaci zakładów pracy, instytucji i organizacji społecznych z terenu gminy i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, orkiestra dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzyżowie, liczne poczty sztandarowe, strażacy, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Strzyżowie, strzyżowskie przedszkolaki wraz z rodzicami i opiekunami, młodzież szkolna na czele z nauczycielami i dyrekcją oraz mieszkańcy miasta, gminy Strzyżów i powiatu.

Po skończonym nabożeństwie orszak uczestników wyruszył na strzyżowski Rynek pod Pomnik Niepodległości, gdzie delegacje złożyły wiązanki. Następnie pochód skierował się na plac przy Domu Kultury Sokół w Strzyżowie, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości zainaugurowana odegraniem hymnu narodowego. W imieniu organizatorów głos zabrali: Burmistrz Strzyżowa i Wicestarosta Strzyżowski, którzy wystąpili z okolicznościowymi przemówieniami skierowanymi do mieszkańców powiatu strzyżowskiego. W swoich wystąpieniach podkreślali, że uchwalona w 1791 r. konstytucja „była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności Rzeczypospolitej”, zaś jej uchwalenie było „ukoronowaniem polskiej, oświeconej myśli, zwieńczeniem wysiłku wielkich osobistości, znamienitych patriotów takich jak: Hugo Kołłątaj, Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Kazimierz Sapieha”. Mówili, że składając wiązanki kwiatów na grobach czy pod pomnikami i tablicami upamiętniającymi bohaterów, zwłaszcza tych związanych z naszą Małą Ojczyzną – Ziemią Strzyżowską, „oddajemy hołd tym wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości”. Przywołując wydarzenia sprzed 231 lat, wskazywali, że współczesna Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku „stoi na straży sprawiedliwego porządku społecznego i jednocześnie nie przygasza naszych europejskich aspiracji”, a okazanie jej szacunku, „dzięki której realizuje się wizja Polski jako części Zachodniego Świata, czy poszanowanie prawa w ogóle, to także hołd złożony naszym wielkim przodkom”.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu. Bardzo wymowną chwilą było również złożenie kwiatów pod Pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego i Walk Niepodległościowych, przy którym - tak jak i przy innych miejscach pamięci – wartę honorową pełnili żołnierze oraz strzyżowscy Strzelcy. Tradycyjnie już czerwone róże pod pomnikiem złożyły strzyżowskie przedszkolaki wraz ze swoimi opiekunami. Następnie w Sali widowiskowej Domu Kultury „Sokół” odbył się krótki występ artystyczny, a zwieńczeniem obchodów był Bieg Konstytucji 3 Maja o Puchar Starosty Strzyżowskiego i Burmistrza Strzyżowa.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia zamieszczonej na stronie Internetowej Telewizji Południe http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/Obchody-Swieta-Konstytucji-3-Maja-w-Strzyzowie,7947/ oraz galerii zdjęć na Facebooku Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej pod adresem https://www.facebook.com/media/set/?vanity=PCKiTWisniowa&set=a.301992108795488

[Inf. i zdjęcia PCKiT w Wiśniowej]