Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

„Stańcie do Apelu”

wydrukuj
„Stańcie do Apelu”

Powiat Strzyżowski i Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Żyznowie byli organizatorami uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej 16. Żyznowskich Żołnierzy Niezłomnych w dniu 19 sierpnia 2018 r. Uroczystość została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 250-lecia Konfederacji Barskiej w powiecie strzyżowskim.

„Kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem, prosto do nieba czwórkami szli, żołnierze z Westerplatte" (K.I. Gałczyński). Poświęcenie życia za Ojczyznę, to hołd złożony Matce Ojczyźnie. Metaforyczna droga do nieba jest drogą uroczystej defilady, którą odbiera Pan Bóg. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Żyznowie na palcu przykościelnym została poświęcona tablica upamiętniająca 16. Żołnierzy Niezłomnych. Zbigniew Herbert mistrz słowa i wielki Polak w jednym z ostatnich wywiadów mówił: „Chorujemy jako naród z powodu amnezji, nie potrafimy korzystać z naszego skarbca pamięci". Żeby nie zginęła pamięć o tych, którzy cierpieli i oddawali życie za wolność Ojczyzny ich imiona i nazwiska zostały umieszczone na tablicy z brązu i umocowane na obelisku kamiennym. Aby pamięć o nich nie zaginęła wicestarosta strzyżowski Jan Stodolak w swoim przemówieniu zacytował słowa z Ew. św. Łk: „Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą".

Uroczystość odsłonięcia i poświecenia tablicy poprzedziła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Jana Wątroby, ordynariusza rzeszowskiego, który do licznych zgromadzonych parafian i gości wygłosił także Słowo Boże mówiąc m.in.: „Gdzie była taka szkoła, kto Ich tego nauczyła, że ci Niezłomni nie dali się upokorzyć, pognębić przed zniewoleniem, że zdali egzamin próby, zachowali się jak trzeba? Tą szkołą były domy rodzinne, rodziny wielodzietne, szanujący życie, to były szkoły miłości, pomagania rodzicom, to były szkoły, które uczyły patriotyzmu, do nich należeli nauczyciele i kapłani."

W programie uroczystości po odczytaniu przez podporucznika Szczepana Wańko Apelu Pamięci pochodzących z Żyznowa 16. Żołnierzy Niezłomnych nastąpiła salwa honorowa oddana przez 21. Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Salwa wywołała płacz małych dzieci, spowodowany strachem wystrzałów. Ten płacz był symbolem i przypomnieniem tych dzieci, których ojcowie i matki byli zabierani do więzień, przesłuchiwani i trzymani w nieludzkich warunkach, głodzeni, rozstrzeliwani pod murami i w lasach - także strzałem w tył głowy. Wśród nich byli także Niezłomni z Żyznowa: Edward Barlik, Tadeusz Gorczyca ps. „Szyszko", Tadeusz Jarosz, Jakub Nycz, dr Stanisława Pastuszeńko, Tadeusz Paszek, Bolesław Franciszek Piskadło, Józef Bolesław Piskadło, Teodora Pukacz ps. „Malinowska", Jan Wieszczek, Stanisław Wieszczek, Wojciech Wieszczek, Władysław Wieszczek s. Stanisława i Józefy Nowak, Władysław Wieszczek s. Franciszka i Agaty Wieszczek, Ludwik Józef Wojtaszek, Ludwik Ziobro ps. „Dziurawiec" i Józef Pośpiech. O ich działalności mówi m.in. wydana z tej okazji publikacja pt. „Niezłomni z Żyznowa - w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę" opracowana przez ks. S. Piątka.

Uroczystość uświetniła parafialna orkiestra dęta z Gwoźnicy Górnej oraz  liczne poczty sztandarowe szkół i organizacji społecznych. Organizatorami uroczystości była Parafia Żyznów i Starostwo Powiatowe w Strzyżowie. W przygotowanie tego wydarzenia włączył się Oddział IPN w Rzeszowie. Za pięknie przeżytą uroczystość patriotyczną Bogu niech będą dzięki.

[inf. ks. Stanisław Piątek, opr. W.Plezia]