Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

„Slow food na przykładzie kuchni myśliwskiej i wybranych potraw regionu podkarpackiego” w Zespole Szkół w Czudcu

wydrukuj
„Slow food na przykładzie kuchni myśliwskiej i wybranych potraw regionu podkarpackiego” w Zespole Szkół w Czudcu

W Zespole Szkół w Czudcu rozpoczęto realizację innowacji pedagogicznej „Slow food na przykładzie kuchni myśliwskiej i wybranych potraw regionu podkarpackiego", która obejmuje uczniów klasy II technikum żywienia i usług gastronomicznych. Pierwsze zajęcia odbyły się 18 stycznia 2018 r, a ich efektem były potrawy serwowane na spotkaniu noworocznym Aktywu Łowieckiego Rzeszowskiego Okręgu PZŁ w hotelu Prezydenckim w Rzeszowie.

Wprowadzenie Innowacji podyktowane jest niewystarczającą znajomością kuchni regionu podkarpackiego wśród młodzieży i w środowisku lokalnym, a także coraz popularniejszym trendem w gastronomii, zmierzającym do powrotu do tradycyjnych produktów i metod sporządzania potraw. Innowacja pedagogiczna w Zespole Szkół w Czudcu polega na wprowadzeniu zmian do dotychczasowych rozkładów materiału nauczania oraz nowych metod nauczania poprzez nawiązanie ścisłej współpracy ze środowiskiem branżowym, w szczególności z pracodawcami. Szefowie kuchni, myśliwi oraz instytucje dbające o bezpieczeństwo żywności prowadzą zajęcia z młodzieżą. Ponadto uczniowie będą mogli podjąć praktyki w restauracji specjalizującej się w regionalnej kuchni podkarpackiej, a szczególnie w kuchni myśliwskiej.

Nowe wiadomości i umiejętności nabyte podczas realizowania innowacji będą prezentowane i promowane w środowisku lokalnym. We wszystkich działaniach wezmą również udział nauczyciele, aby w szkole pozostał trwały efekt w postaci przeszkolonej w tego typu kształceniu zawodowym kadry pedagogicznej. W ramach innowacji podjęto współpracę z następującymi instytucjami z branży myśliwskiej: Polski Związek Łowiecki Okręg Rzeszowski, Koła łowieckie „Rogacz" - Niechobrz i „Bażant" - Czudec, Restauracja Zamek Dubiecko, Bistro - Serwis Rzeszów, Firma Produkcyjno - Handlowa KANWIL Sp. z o.o.

18 stycznia 2018 roku odbyły się pierwsze zajęcia w ramach wspomnianej innowacji pedagogicznej. Obejmowały one wykład na temat pozyskiwania i oceny towaroznawczej dziczyzny oraz zajęcia praktyczne - obróbka wstępna i sporządzanie potraw z bażanta. Uczniowie pod okiem kucharza - specjalisty w dziedzinie dziczyzny Janusza Pyry, szefa kuchni w restauracji Zamek Dubiecko, przygotowali szereg potraw z bażanta - m.in. rosół z pierożkami tortellini,konfitowany filet, roladki, bażanta faszerowanego i pasztet. Efekty tych zajęć można było podziwiać i smakować na noworocznym spotkaniu Aktywu Łowieckiego Rzeszowskiego Okręgu PZŁ w hotelu Prezydenckim w Rzeszowie, gdzie uroczyście podpisano porozumienie o współpracy między Zespołem Szkół w Czudcu a Polskim Związkiem Łowieckim okręg Rzeszów oraz firmą „Kanwil" z Dębicy. Podpisane porozumienie zawiera deklaracje dotyczące dalszej współpracy, obejmującej warsztaty praktyczne, seminaria, wykłady oraz dostarczenie dziczyzny przez PZŁ, a także firmę „Kanwil".

Poniżej galeria fotografii Pani Moniki Proksy.

[inf. ZS Czudec, opr. W. Plezia]