Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami powiatu strzyżowskiego

wydrukuj
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami powiatu strzyżowskiego

Poniedziałek, 29 października 2018 r. zapisze się w historii powiatu strzyżowskiego jako dzień wyjątkowy. Tego bowiem dnia, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości stolicę naszego powiatu - Strzyżów odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan dr Andrzej Duda. Program wizyty Pana Prezydenta przewidywał złożenie wieńca pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Krzyżem Katyńskim na cmentarzu św. Michała oraz spotkanie z mieszkańcami  na rynku w Strzyżowie.

Pan Prezydent Andrzej Duda gościł w Strzyżowie na zaproszenie Roberta Godka - Starosty Strzyżowskiego, Przewodniczącego Powiatowego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę i 250-lecia Konfederacji Barskiej. Wieść o wizycie Głowy Państwa na Ziemi Strzyżowskiej odbiła się szerokim echem wśród lokalnej społeczności. Początkowo nie dowierzano, że może dojść do tego historycznego wydarzenia. Jednak wraz  z pojawieniem się na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zapowiedzi tej wizyty rozpoczęły się żmudne, wielogodzinne przygotowania, w które powoli włączały się kolejne grupy osób. Wszystko po to, by wizyta Pana Prezydenta w naszym powiecie mogła stać się faktem i jak najlepiej wypadła.

W końcu nastał 29 października 2018 r. Na rynku w Strzyżowie zebrały się tłumy mieszkańców. Dzieci, młodzież, rodzice z małymi dziećmi, seniorzy, z biało-czerwonymi flagami, kwiatami, przyszli, aby powitać Głowę naszego Państwa. W tłumie można było dostrzec banery z napisami: „Powiat Strzyżowski wita Pana Prezydenta Andrzeja Dudę", „Gmina Strzyżów wita Pana Prezydenta", „Gmina Niebylec wita Pana Prezydenta" oraz „100 lat - Dumni z Niepodległości Polski".

Zaproszenie Starosty Strzyżowskiego Pana Roberta Godka do udziału w tym wydarzeniu przyjęli m.in. Wicewojewoda Podkarpacka Pani Lucyna Podhalicz, Posłowie na Sejm RP: Pan Wojciech Buczak i Pan Jan Warzecha, Burmistrz Strzyżowa Pan Mariusz Kawa, Wójt Gminy Czudec Pan Stanisław Gierlak, Wójt Gminy Frysztak Pan Jan Ziarnik, Wójt Gminy Niebylec Pan Zbigniew Korab, Wójt Gminy Wiśniowa Pan Marcin Kut, radni Rady Powiatu Strzyżowskiego, Księża Proboszczowie strzyżowskich parafii i in.

Na rynku w Strzyżowie licznie stawili się także członkowie organizacji społeczno-wychowaczej „Strzelec", pododdziału w Strzyżowie, Harcerskiej Drużyny Wodnej działającej przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie, Młodzieżowej Drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarnowej oraz klasa mundurowa z Zespołu Szkół w Czudcu. Poczty sztandarowe wystawili: Powiat Strzyżowski, Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie, Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie, Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Czudcu, strzyżowski oddział organizacji „Strzelec", Szkoła Podstawowa nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Wybickiego we Frysztaku, Ochotnicza Straż Pożarna z Żarnowej, Ochotnicza Straż Pożarna z Konieczkowej oraz Zarząd Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej z Wiśniowej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Parafialna Orkiestra Dęta z Gwoźnicy Górnej, a imprezę prowadził Dyrektor Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie Pan Paweł Bukała.

Na naszym terenie Pana Prezydenta, który przybył do nas z Lubeni w powiecie rzeszowskim w kolumnie samochodów rządowych, przywitali przed cmentarzem św. Michała gospodarze Miasta i Powiatu: Starosta Strzyżowski Robert Godek i Burmistrz Strzyżowa Mariusz Kawa wraz z grupą mieszkańców, spontanicznie oczekujących na pojawienie się Andrzeja Dudy. Pan Prezydent, rozpoczynając wizytę w naszym mieście, złożył wieniec biało-czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Krzyżem Katyńskim. Tam też poświęcił chwilę zadumy i modlitwy za osoby, które upamiętnia strzyżowski monument.

O godz. 16.30  na rynku w Strzyżowie punktualnie rozległy się gromkie brawa i okrzyki „Andrzej Duda". Tak mieszkańcy naszego powiatu witali na Ziemi Strzyżowskiej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana dra Andrzeja Dudę. W imieniu społeczności lokalnej Pana Prezydenta przywitały dzieci z Przedszkola Samorządowego „Michałki" w Strzyżowie, wraz z Panią Dyrektor Marią Ziębą oraz Starosta Strzyżowski Pan Robert Godek, który przywitał również wszystkich zgromadzonych, w tym przybyłego z Prezydentem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pana Adama Kwiatkowskiego.

Jest nam niezmiernie miło, że Pan Prezydent jako Głowa Państwa Polskiego zechciał zawitać do powiatu strzyżowskiego - mówił Robert Godek, Starosta Strzyżowski. Z tej Ziemi - mówił dalej Pan Starosta - wywodzi się wielu żołnierzy, którzy od najdawniejszych czasów przelewali krew, oddawali życie za Ojczyznę. Tutaj, 15 sierpnia 1769 r. w obecności Kazimierza Pułaskiego i Franciszka Trzecieskiego, prawie równo 250 lat temu, przed obrazem naszej Pani, Matki Bożej Strzyżowskiej konfederaci barscy złożyli przysięgę na wierność Rzeczypospolitej, przygotowując się do odsieczy Rzeszowa. Tutaj, w Strzyżowie uczniowie naszych szkół średnich, 1 września 1949 r., nie zgadzając się na niewolniczy ustrój Polski założyli Demokratyczną Armię Krajową, antykomunistyczną organizację, kontynuującą dzieło żołnierzy Armii Krajowej. [...] Organizacja ta jest inspiracja dla kolejnych pokoleń mieszkańców naszej Ziemi. Powiat strzyżowski to teren polski, o pięknej patriotycznej tradycji. Jesteśmy niezwykle dumni i zaszczyceni, że Pan Prezydent zechciał odwiedzić nasz powiat. To wielkie docenienie tej tradycji i niezwykłe wyróżnienie dla naszego Miasta i Powiatu, w wyjątkowym roku obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 250 - lecia Konfederacji Barskiej.

Następnie głos zabrał Pan Prezydent Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu podkreślił historyczne zasługi mieszkańców ziemi strzyżowskiej: od przysięgi konfederatów barskich, poprzez czyn powstańczy, legionowy aż do walki o wolność w 1918 r., którą, jak mówił, także „na swoich bagnetach przynieśli chłopcy z tej Ziemi". Jak zauważył Pan Prezydent, kwestia niepodległości była tu zawsze ważna, a tradycje i wartości patriotyczne oparte na  ideach chrześcijańskich były i są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Za to wam dziękuję - mówił Pan Prezydent, zwracając się do mieszkańców powiatu. Dziękuję Wam za to, że tacy jesteście. Dziękuję wam za to, że tak wychowujecie następne pokolenia -  tak ważne czy może wręcz najważniejsze dzisiaj dla Polski. Mam nadzieję, że Polska będzie trwała: wolna, niepodległa, suwerenna przez kolejne stulecia. Kiedy patrzę na te dzieci tutaj w Strzyżowie, mogę powiedzieć, że jestem tego pewien, że tak będzie, bo jestem przekonany, że dobrze wychowane młode pokolenie będzie umiało Polskę utrzymać. I o jednym marzę - mówił dalej Pan Prezydent. Byśmy zdołali stworzyć dla nich takie warunki, żeby kontynuacja tego dzieła była łatwa. Budowania silnej Ojczyzny opartej na zdrowej gospodarce, zdrowych zasadach, sprawiedliwej, w której ludzie są równo i dobrze traktowani, w której za ciężką pracę jest dobra płaca, która pozwala spokojnie utrzymać rodzinę. To jest najważniejsze. By ludzie mieli poczucie, że w Polsce można żyć godnie i wygodnie. Bo to też jest bardzo ważne, by się wygodnie żyło, by można było konsumować owoce swojej pracy i swojego trudu, by nie trzeba było wyjeżdżać za granicę.

Pan Prezydent zadeklarował, iż będzie nadal czynił wszystko, by ci, którzy wyjechali za granicę, mogli spokojnie do Polski wrócić, nie martwiąc się, czy państwo polskie podoła temu, iż oni chcą wrócić do Ojczyzny. Jak zaznaczył, jest to długi, mozolny proces, ale wierzy w to, że się uda.

Dziękując za widoczny wśród publiczności transparent „100 lat - Dumni z Niepodległości Polski", prosił, by mieszkańcy powiatu strzyżowskiego wsparli polski rząd w dziele budowania lepszej Polski. Doskonale wiecie, że ona potrzebuje jeszcze wielu zmian, w wielu obszarach, w jednych udaje się te dobre zmiany wprowadzić szybciej, w innych wolniej, ale jestem przekonany, że działając spokojnie i rozważnie naprawimy to, co złe i to, co naprawy wymaga (...) Ja patrzę na to stulecie jako na pewien fundament, z którego odbijamy się w następne dziesięciolecia i stulecia wolnej Polski, to jest nasze wielkie zadanie - przekonywał.

Pan Prezydent skierował też podziękowanie do mieszkańców za udział w wyborach samorządowych oraz przyjęte dużymi oklaskami słowa do samorządowców: Dziękuję też za tak powszechny udział w ostatnich wyborach samorządowych - mówił. Dziękuję, że Państwo do nich poszli i że moich rodaków poszło znacznie więcej niż do tej pory. To dobrze o nas świadczy i dobrze świadczy także o Polsce, że postawy obywatelskie w naszym kraju rozwijają się w pozytywnym kierunku. Dziękuję wszystkim, którzy wystartowali w wyborach, niezależnie od wyniku, jaki udało im się osiągnąć. Mam nadzieję, że było to dla nich ważne życiowe doświadczenie. Gratuluję wszystkim, którzy w tych wyborach osiągnęli dobre czy bardzo dobre wyniki. Gratuluję, że uzyskali poparcie swoich współmieszkańców. Ale chcę mocno powiedzieć jedno - mówił dalej - nie jest tak, że to tylko ja mam zobowiązanie, bo jestem Prezydentem Polski. Państwo też mają zobowiązanie ‒ co najmniej takie samo jak moje ‒ wobec swoich współmieszkańców, którzy Wam zaufali: żeby rządzić mądrze, dobrze i uczciwie, każdego dnia mając na względzie właśnie pożytek współmieszkańców i Rzeczypospolitej.

Na zakończenie wystąpienia Pan Prezydent z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości życzył mieszkańcom, by - z pożytkiem dla nas, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń - umieli wykorzystać jak najlepiej talenty, zdolności i czas, który nam dano.

W dalszej części wizyty Pan Prezydent wpisał się do Kroniki Powiatowych Obchodów 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 250 - lecia Konfederacji Barskiej, długo rozmawiał ze zgromadzonymi na rynku i wokół rynku mieszkańcami, pozował do wspólnych zdjęć, dokonywał osobistych wpisów i dedykacji. Na zakończenie wizyty w naszym powiecie Pan Prezydent Andrzej Duda otrzymał na pamiątkę spotkania od Starosty Strzyżowskiego i Burmistrza Strzyżowa obraz przedstawiający dęba „Józefa" z Wiśniowej - Polskie Drzewo Roku 2016 oraz Europejskie Drzewo Roku 2017, publikację wydaną przez samorząd powiatowy w Strzyżowie z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości pt. „Miejscowości powiatu strzyżowskiego" i statuetkę  św. Michała - patrona Strzyżowa.

W organizację i przygotowanie imprezy, której gospodarzem był samorząd powiatowy w Strzyżowie, włączyły się następujące podmioty: Urząd Miejski w Strzyżowie, Komenda Powiatowa Policji w Strzyżowie, Komenda Powiatowa Państwowej Staży Pożarnej w Strzyżowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Strzyżowie, Dom Kultury „Sokół" w Strzyżowie, Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strzyżowie, Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie, Ośrodek Kultury w Wiśniowej, Zespół Opieki Zdrowotnej w Strzyżowie, Powiatowy Zarząd Dróg w Strzyżowie. W organizację wizyty Głowy Państwa w  powiecie strzyżowskim zaangażowanych było także wiele innych osób m.in. z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Służby Ochrony Państwa, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i in. Z ramienia Organizatora przygotowanie tego wydarzenia w powiecie strzyżowskim koordynowali pracownicy Starostwa Powiatowego w Strzyżowie, a także  Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Wszystkim, dzięki którym udało się przygotować i zorganizować spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana dra Andrzeja Dudy z mieszkańcami powiatu strzyżowskiego, serdecznie dziękujemy. Bez Was i Waszej pomocy to historyczne wydarzenie nie byłoby możliwe. Serdeczne podziękowania kierujemy także do mieszkańców Strzyżowa, powiatu strzyżowskiego i naszych gości, którzy tak licznie wzięli udział w spotkaniu z Panem Prezydentem.

[Inf. i zdjęcia - A. Zielińska]

Zdjęcia: Kancelaria Prezydenta RP, Jakub Szymczuk (nr 20-21, 78, 98-101,129-134, 141, 143, 147, 150-151,160-169) oraz Starostwo Powiatowe w Strzyżowie: Wiesław Plezia (nr 1-19, 22-26) i Agnieszka Zielińska (pozostałe).