Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Praktyki zawodowe w Dreźnie rozpoczęte

wydrukuj
Praktyki zawodowe w Dreźnie rozpoczęte

Od 19 maja 2019 r. II tura uczestników projektu „Europejska jakość kształcenia w ZST w Strzyżowie drogą do rozwoju uczniów i regionu” w ramach programu Erasmus + (28 uczniów oraz 5 absolwentów Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie wraz z opiekunami) przebywa na miesięcznych praktykach zawodowych w Dreźnie (Niemcy).

W dniu przyjazdu do Drezna uczestnicy projektu zostali przywitani przez reprezentanta organizacji przyjmującej Europa-Direkt e.V. Pana Pawła Piątkowskiego, który pomógł nam w zakwaterowaniu w Międzynarodowym Domu Studenta - Internationales Gästehaus des Stundentenwerks, Hochschulstraβe 50, 01069 Dresden. Następnie wzięli udział w spotkaniu organizacyjnym, gdzie został przedstawiony program i przydział miejsc praktyk, rozdane zostały materiały informacyjne oraz bilety na transport komunikacją miejską. Na zakończenie dnia wszyscy spotkali się na powitalnej kolacji w restauracji w centrum Drezna.

W drugim dniu pobytu uczniowie oraz absolwenci zostali przedstawieni swoim niemieckim pracodawcom oraz zapoznani z organizacją pracy i miejscem praktyk w niemieckich przedsiębiorstwach (m.in. firmach i serwisach informatycznych, laboratoriach, sklepach, salonach fryzjerskich, warsztatach samochodowych itp.).

Pierwsze dni pobytu w Dreźnie przeznaczone były na: aklimatyzację uczestników projektu do nowego miejsca, poznawaniu swoich miejsc pracy w niemieckich przedsiębiorstwach, jak również zwiedzanie miasta i zapoznanie się z komunikacją miejską, która w Dreźnie jest bardzo dobrze rozbudowana.

W weekend uczniowie spędzili czas na zajęciach kulturowo-językowych m.in. zwiedzaniu Drezna, poznając jego kulturę, historię oraz najpiękniejsze zabytki m.in.: zespół pałacowy Zwinger, drezdeńską Operę Sempera, ścienne malowidło „Orszak książęcy”, Pałac zamkowy z katolickim kościołem dworskim (zwany jako Katedra Świętej Trójcy), Tarasy Brühla, protestancki Kościół Marii Panny i wiele innych. Odwiedzili również Ogród Zoologiczny w Dreźnie (Dresdner ZOO), w którym znajduje się ok. 2000 zwierząt, ok. 300 różnych gatunków. Mieli również okazję wyjechać najstarszą na świecie podwieszaną koleją górską (Die Dresden Schwebebahn), na punkt widokowy, gdzie mogli podziwiać piękną panoramę Drezna

Pierwszy tydzień pobytu uczestników praktyk zawodowych w Dreźnie przebiegł bardzo owocnie, było dużo pracy, ale i nie zabrakło przyjemności.

Kolejne dni i tygodnie pokażą, czy uczestnicy projektu poradzą sobie w nowym miejscu, z dala od domu, rodziny i przyjaciół. Już po pierwszym tygodniu pobytu, opiekunowie, mogą śmiało powiedzieć, że tak.

Uczestnicy projektu przez okres pobytu w Dreźnie mogą liczyć na bezpośrednią pomoc z ramienia Organizacji przyjmującej Europa-Direkt e.V,: Pawła Piątkowskiego oraz z ramienia szkoły: Magdaleny Cyran i Grzegorza Żybury.

[inf. I fot. ZST, opr. W. Plezia]