Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

wydrukuj
Powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

3 kwietnia 2019 r. na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Frysztaku oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego we Frysztaku odbył się powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Strzyżowie turnieju udział wzięło 26 drużyn z całego powiatu.  Zawody wygrały drużyny z Niebylca i Gwoźnicy Górnej. Indywidualnie najlepszymi zawodnikami zostali uczniowie ze szkół podstawowych w Niebylcu i Dobrzechowie.

Powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym składał się z dwóch części: teoretycznej, polegającej na wykazaniu się wiedzą z zakresu przepisów i bezpieczeństwa w ruchu drogowym (uczniowie mieli do wypełnienia testy z zakresu przepisów ruchu drogowego i zasad ruchu obowiązujących na skrzyżowaniach) oraz praktycznej, sprawdzającej umiejętność poruszania się dzieci i młodzieży po rowerowym torze sprawnościowym i w miasteczku ruchu drogowego. Zawody, w których wzięło 88 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, rozgrywane były z podziałem na dwie kategorie wiekowe: od 10 do 12 lat oraz ponad 12 lat. Uczestnicy wykazali się wysokim poziomem przygotowania, co znalazło swoje odbicie w rywalizacji i wynikach końcowych.

W młodszej kategorii drużynowo triumfowała Szkoła Podstawowa w Niebylcu. Kolejne na podium były zespoły ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie i Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzyżowie. W starszej kategorii wiekowej, drugi rok z rzędu, zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Gwoźnicy Górnej. Pozostałe miejsca na podium zajęły Szkoła Podstawowa w Dobrzechowie i Szkoła Podstawowa nr 1 w Pstrągowej. W kategorii indywidualnej najlepszą wiedzą teoretyczną i praktyczną wykazali się uczniowie szkół podstawowych: Filip Czurczak (SP w Niebylcu) w grupie młodszej i  Grzegorz Matera (ZS w Dobrzechowie) w grupie starszej. W kategorii młodszej pozostałe miejsce na podium zajęli odpowiednio: Rafał Ciołkosz ze Szkoły Podstawowej we Frysztaku i Krystian Giera ze Szkoły Podstawowej w Gogołowie. W grupie starszej II i III miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gwoźnicy Górnej: zwyciężczyni z lat poprzednich – Iga Przyboś oraz jej szkolny kolega Jan Babiarz.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody: tablety, sprzęt elektroniczny, akcesoria rowerowe i inne gadżety zakupione przez: Starostę Strzyżowskiego, Burmistrza Strzyżowa, Wójta Gminy Czudec, Wójta Gminy Frysztak, Wójta Gminy Niebylec, Wójta Gminy Wiśniowa, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Strzyżowski, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Ponadto każdy z uczestników otrzymał komplet firmowego oświetlenia rowerowego, a także mógł zjeść ciepły posiłek ufundowany przez Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Strzyżowski.

Podczas turnieju młodzież mogła zapoznać się z wyposażeniem Jednostki Strzeleckiej 2020 Związku Strzeleckiego „Strzelec” ze Strzyżowa. „Strzelcy” zorganizowali pokaz dynamiczny zatrzymania sprawców zamachu terrorystycznego, pokaz sprawności i praktyczną prezentację wyposażenia militarnego. Nie zabrakło również wykładu o historii związku i życiorysie patrona jednostki – kpt. Zygmuncie Patrynie ps. „Słowik”.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w etapie wojewódzkim i finale krajowym.

[Inf. i zdjęcie http://podkarpacka.policja.gov.pl/ - oprac. A. Zielińska]