Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Powiatowe Święto Plonów i 20. rocznica koronacji Matki Bożej Łaskawej w Czudcu

wydrukuj
Powiatowe Święto Plonów i 20. rocznica koronacji Matki Bożej Łaskawej w Czudcu

8 września 2002 r. w Sanktuarium czudeckim odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej, jako zwieńczenie wielowiekowego kultu. Koronacji, w obecności kapłanów i wiernych, dokonał ówczesny ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny. 20 lat później 11 września 2022 r. na stadionie w Czudcu miały miejsce obchody rocznicy Koronacji połączone z powiatowo-gminnymi dożynkami.

Liturgię poprzedził program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży oazowej z parafii Czudec przygotowany przez ks. Szymona Kłaka i Monikę Siuta ze Szkoły Podstawowej w Czudcu. Następnie Różaniec poprowadzili: Bartłomiej Indycki i Kazimiera Stawarz. Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. proboszcz Stanisław Grzyb przywitał pielgrzymów oraz parafian, wśród nich starostów dożynek: Lucynę i Piotra Janaś oraz  parlamentarzystów, w tym senatora RP Zdzisława Pupę, władze samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe: Powiatu Strzyżowskiego, Koła Łowieckiego Bażant z Czudca, Szkoły Podstawowej im. Stefana Wyszyńskiego w Czudcu, Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Czudcu, jednostek OSP w: Zaborowie, Pstrągowej Dolnej, Pstrągowej Górnej, Czudcu, Babicy i Wyżnem.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił oraz dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych bp Jan Wątroba. Nawiązując do liturgii słowa zwrócił uwagę na przesłanie o Bożym Miłosierdziu, jakie niesie odczytany tekst 15. rozdziału Ewangelii według św. Łukasza. „Bohaterowie trzech przypowieści: o pasterzu, który szuka zagubionej owcy; o drachmie, która zapodziała się pewnej kobiecie, a zwłaszcza historia o synu marnotrawnym -  to opowiadanie o każdym z nas, bo potrafimy się Bogu zgubić” – mówił ks. bp J. Watroba. Zwracając się do zgromadzonych wiernych zachęcał, aby przyzywać orędownictwa Maryi, która w czudeckim sanktuarium doznaje szczególnej czci wiernych. „Dziękując za miłosierdzie, którym nas Pan nieustannie dotyka, które przekazuje nam przez ręce i serce Maryi, módlmy się byśmy sami stawali się miłosierni. Niech Maryja – Matka Miłosierdzia czuwa nad nami, abyśmy byli miłosierni i otwarci na przebaczenie” – zachęcał. Oprawę muzyczną Mszy św. stworzyli Chór Benedictus z Czudca oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Orkiestry Dętej WSK PZL Rzeszów.

Po Mszy św. rozpoczęły się uroczystości dożynkowe. Na plenerowej scenie w ogólnej liczbie 21 wieńców dożynkowych zaprezentowałaby się grupy wieńcowe z gminy Czudec oraz wieńce z 5 gmin powiatu strzyżowskiego: Koła Gospodyń Wiejskich w Czudcu, Gwoźnicy Górnej, Huty Gogołowskiej, Gogołowa, Nowej Wsi, Zaborowa; Ochotnicze Straże Pożarne w Zaborowie, Wyżnem, Babicy, Gliniku Charzewskim, Zawadce; Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Czudcu; Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Wyżnem; Dziecięca grupa wieńcowa z Babicy; Grupy wieńcowe: „Pstrągowa Środek”, z Baryczki, Różanki i Oparówki.

Uroczystość powiatowego święta plonów była okazją do wręczenia odznaczeń św. Izydora Oracza. Z rąk starosty strzyżowskiego Bogdana Żybury, wójta Czudca Andrzeja Ślipskiego, wiceprezesa Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej Jerzego Batora i dyrektora Ośrodka Kultury w Czudcu Ewy Mitręgi-Moskwa odznaczenia odebrali:

Sławomir Jacek z Przedmieścia Czudeckiego, który od 20 lat wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne stanowiące łączną powierzchnię około 10 ha. Nastawione jest na produkcję roślinną, głównymi uprawami są pszenica, rzepak, soja oraz ziemniaki.

Marcin Mliczek (Przedmieście Czudeckie), który prowadzi wraz z siostrą gospodarstwo rolne o powierzchni wraz z gruntami dzierżawionymi około 14 ha. Gospodarstwo nastawione jest głównie na produkcję roślinną, uprawiane są zboża, rzepak oraz soja, z przeznaczeniem na sprzedaż oraz dla zwierząt. Pan Marcin zajmuje się chowem zwierząt na potrzeby własne oraz na sprzedaż - głównie okolicznym mieszkańcom.

Tomasz Stanek z Pstrągowej prowadzący od 6 lat wraz z żoną gospodarstwo rolne, którego powierzchnia, wraz z dzierżawami, wynosi około 65 hektarów. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną, w areale przeważają zboża, rzepak oraz soja.

Wojciech Szela z Czudca, który od 20 lat zajmuje się rolnictwem. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 6 ha (1,7 ha gruntów własnych, pozostała część stanowi dzierżawy). Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną, zwierzęta hoduje tylko hobbystycznie. Uprawiane są zboża (głównie pszenica), soja oraz rzepak.

Wręczono także nagrody Wójta Gminy Czudec w dziedzinie kultury, które otrzymali zasłużeni animatorzy. Za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnia i ochrony kultury o istotnym znaczeniu dla Gminy Czudec nagrodę otrzymał Marek Szorc. Natomiast za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnia i ochrony kultury nagrody otrzymali Anna Proksa-Lenart i Jan Błażejowski.

W artystycznej odsłonie mimo dość zmiennej aury pogodowej zaprezentowały się zespoły: Stowarzyszenie Przyjaciół Orkiestry Dętej WSK PZL Rzeszów, Zespół Pieśni i Tańca Zaborowiacy (grupa reprezentacyjna i grupa seniorów), Kapela Cajmery z Niebylca, Kapela i Zespół Śpiewaczy Kalina z Lutoryża, Zespół NiemaGotu.

Uroczystościom powiatowego święta plonów towarzyszyli liczni wystawcy oraz pokazy tradycyjnych rzemiosł (m.in. kowalstwo - Stanisław Kopala z Kolbuszowej, garncarstwo - Emilia Musiał z Wyżnego), wystawa starych silników – Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej – Grzegorz Smela, pokaz sprzętów i prac żniwnych – Kazimierz Długosz. Ponadto stoiska z regionalnym jadłem i pieczywem (m.in. KGW z Wyżnego, Zespół Szkół w Czudcu) oraz wiele stoisk z wyrobami rękodzielnictwa artystycznego.

Głównymi organizatorami święta plonów byli: Gmina Czudec, Ośrodek Kultury w Czudcu, Parafia Czudec, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Starosta Strzyżowski. Partnerzy: Sołectwo Czudec, Sołectwo Przedmieście Czudeckie, Sołectwo Wyżne, Sołectwo Nowa Wieś, Sołectwo Babica, OSP z Gminy Czudec, KGW Czudec, KGW Nowa Wieś, KGW Zaborów, KGW Wyżne, Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Czudcu. Patronat medialny: ITVPołudnie, Kwartalnik Czudecki, Radio VIA, Polskie Radio Rzeszów.

Materiał filmowy itvpoludnie: http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/20-rocznica-koronacji-obrazu-Matki-Bozej-Laskawej-w-Czudcu,8164/

Zdjęcia na stronie www. Gminnego Ośrodka Kultury w Czudcu: https://www.facebook.com/OKCzudec/ oraz Parafii w Czudcu https://photos.google.com/share/AF1QipOQi731JU8gNaslnga88kVexaeq108jxo1MscLnzSfg_F7pOS-E66A99l_Cq_BXuQ?key=NmFzbGE4bHlpNDZmMkdQdlRuMDN0eklGbTQxdHJ3

[Inf. i fot. GOK Czudec, Parafia w Czudcu, opr. W. Plezia]