Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Otwarcie boisk sportowych podczas Podsumowania Roku Sportowego w Strzyżowie

wydrukuj
Otwarcie boisk sportowych podczas Podsumowania Roku Sportowego w Strzyżowie

Klub piłkarski, drużyna tenisa stołowego oraz siedmiu zawodników indywidualnych zostało uhonorowanych tegorocznymi nagrodami Zarządu Powiatu Strzyżowskiego przyznawanymi za wybitne osiągnięcia sportowe. Uroczystość miała miejsce 8 października 2018 r. w hali Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie podczas Podsumowania Roku Sportowego 2017/2018, w trakcie którego nagrodzone zostały placówki oświatowe i wychowawcze, biorące udział we współzawodnictwie sportowym na szczeblu wojewódzkim i powiatowym. Impreza połączona była z uroczystym otwarciem nowych boisk sportowych przy Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Pan Andrzej Szlachta, Podkarpacki Wicekurator Oświaty Pan Stanisław Fundakowski, Wiceprezes i Dyrektor Biura Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie Pan Jacek Bigus.

W powiatowym podsumowaniu współzawodnictwa sportowego i otwarciu nowego kompleksu sportowego uczestniczyli także: Pan Robert Godek Starosta Strzyżowski, Pan Jan Stodolak Wicestarosta Strzyżowski, Pani Małgorzata Książek Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Strzyżowskiego, Zastępca Burmistrza Strzyżowa Pan Waldemar Góra, Pan Zbigniew Korab Wójt Gminy Niebylec, Pan Jacek Boho Wiceprezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie, a jednocześnie Sekretarz Powiatu, Pani Urszula Liszka-Bawoł Skarbnik Powiatu, Pan Witold Kuta Powiatowy Koordynator Sportu, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie bryg. Rafał Rutyna, radni Rady Powiatu Strzyżowskiego, dyrektorzy powiatowych placówek oświatowych i wychowawczych, a także nagrodzeni sportowcy oraz reprezentanci szkół wraz ze swoimi nauczycielami i dyrektorami.

Zanim przystąpiono do nagradzania szkół i sportowców, miało miejsce uroczyste otwarcie nowego kompleksu sportowego, w skład którego wchodzą: boisko do piłki ręcznej, 2 boiska do piłki siatkowej, bieżnia lekkoatletyczna 4-torowa, prosta o długości 100 m, skocznia z rozbiegiem do skoku w dal i do trójskoku oraz nowoczesny kort tenisowy, przy którym zamontowano 40 krzesełek dla widowni. Z obiektów korzystać będą przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Strzyżowie w ramach zajęć wychowania fizycznego, a także grupy zorganizowane i osoby indywidualne, chcące zdrowo spędzić czas wolny. Koszt przebudowy boisk sportowych, prowadzonej w latach 2017-2018 przez warszawską firmę Gardenia Sport Sp. z o.o., zamknął się w kwocie 1 224 601,42 zł, w tym 488 600 zł stanowiło dofinasowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Pozostała kwota pokryta została zaś z budżetu powiatu strzyżowskiego.

Aktu przecięcia wstęgi, a tym samym uroczystego otwarcia boisk sportowych, dokonali: Poseł na Sejm RP Pan Andrzej Szlachta, Wicekurator Oświaty Pan Stanisław Fundakowski, Starosta Strzyżowski Pan Robert Godek, Wicestarosta Strzyżowski Pan Jan Stodolak, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza  w Strzyżowie Pan Mirosław Czarnik, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie Pan Adam Witek oraz Przewodniczący Samorządów Uczniowskich: Aleksandra Tęcza - uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie i Jakub Janusz - uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie. Nowy kompleks sportowy poświęcił Ks. Dziekan dr Jan Wolak, proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie.

Uroczystość Podsumowania Roku Sportowego 2017/2018 w powiecie strzyżowskim rozpoczął Pan Kamil Mendocha Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, który zaprosił Pana Jacka Bigusa Wiceprezesa i Dyrektora Biura Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie do przedstawienia informacji na temat wojewódzkiego systemu współzawodnictwa szkół i klubów sportowych, a Pana Witolda Kutę Powiatowego Koordynatora Sportu do omówienia wyników sportowej rywalizacji prowadzonej w ramach Igrzysk Dzieci Powiatu Strzyżowskiego, Igrzysk Młodzieży Szkolnej Powiatu Strzyżowskiego oraz Licealiady Powiatu Strzyżowskiego w roku szkolnym 2017/18.

Jak wynika ze sprawozdania, w roku szkolnym 2017/2018 odbyło się 39 powiatowych imprez sportowych, w tym 16 Igrzysk Dzieci, 14 Igrzysk Młodzieży Szkolnej i 9 Licealiad. W zawodach udział wzięły 34 szkoły w Igrzyskach Dzieci, 26 w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i 3 w Licealiadach. Łącznie w zawodach uczestniczyło 2059 uczniów, którzy wcześniej startowali w eliminacjach szkolnych i gminnych. Najlepsi z nich, wygrywając na szczeblu powiatowym, startowali później w finałach wojewódzkich, gdzie zajmowali wysokie lokaty zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.

I tak: drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Frysztaku zajęła II miejsce w Finale Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w biegach przełajowych, a drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Czudcu IV miejsce w Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej. Chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzyżowie zajęli III miejsce w Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej i IV miejsce w Finale Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w mini piłce siatkowej. IV miejsce zajęła również drużyna chłopców ze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśniowej, która startowała w Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach. Spośród indywidualnych wyników w Finałach Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w lekkiej atletyce w pchnięciu kulą na wyróżnienie zasługują: Bartosz Kowalski ze Szkoły Podstawowej w Żarnowej - II miejsce, Kinga Guzik z Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy - III miejsce i Bartłomiej Flisak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Konieczkowej - III miejsce.

Głównym punktem spotkania było wręczenie nagród zwycięzcom współzawodnictwa sportowego w roku szkolnym 2017/2018. Szkoły, które zdobyły za ten okres najwyższe miejsca w klasyfikacji sportowej na szczeblu powiatowym, a także specjalne ośrodki szkolno - wychowawcze, otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd Powiatu Strzyżowskiego. Nagrody podczas uroczystości wręczali: Poseł na Sejm RP Pan Andrzej Szlachta, Wicekurator Oświaty Pan Stanisław Fundakowski, Starosta Strzyżowski Pan Robert Godek, Wicestarosta Strzyżowski Pan Jan Stodolak, członek Zarządu Powiatu Pan Marian Złotek i Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Strzyżowskiego Pani Małgorzata Książek.

W ramach Powiatowych Igrzysk Dzieci w roku szkolnym 2017/2018 nagrodzono: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiśniowej (812 pkt), Szkołę Podstawową nr 1 we Frysztaku (534 pkt) oraz Szkołę Podstawową nr 2 w Strzyżowie (518 pkt). W ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej nagrody powędrowały do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśniowej (666 pkt), Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzyżowie (473 pkt) i Zespołu Szkół w Pstrągowej (280 pkt). We współzawodnictwie sportowym wśród szkół ponadgimnazjalnych wyróżniono: Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie, Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie oraz Zespół Szkół w Czudcu.

Nagrody przyznano również Specjalnym Ośrodkom Szkolno - Wychowawczym we Frysztaku i w Strzyżowie za znaczące w skali województwa osiągnięcia. Podopieczni SOSW we Frysztaku mogą się pochwalić następującymi sukcesami: I miejsce w Mistrzostwach Województwa Szkół Specjalnych w Futsalu, III miejsce w IX Wojewódzkim Turnieju Unihokeja w Mielcu, III miejsce drużynowo oraz trzy pierwsze miejsca, jedno drugie i dwa trzecie w XVI Podkarpackich Igrzyskach Lekkoatletycznych Szkolnictwa Specjalnego VII Memoriał im. Ryszarda Peszko w Rzeszowie, a także III miejsce dla drużyny Szkoły Podstawowej w Halowym Turnieju Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Frysztak. Równie imponujący jest dorobek wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie, którzy startując w różnych zawodach sportowych, wywalczyli: jeden złoty i dwa srebrne medale w XVII Podkarpackim Turnieju Tenisa Stołowego w Tarnobrzegu - Olimpiady Specjalne Polska, cztery złote medale na XV Podkarpackim Mityngu Pływackim w Kolbuszowej - Olimpiady Specjalne Polska oraz dwa złote i jeden krążek brązowy na VII Podkarpackim Turnieju Bowlingowym w Ropczycach - Olimpiady Specjalne Polska.

Podczas uroczystości uhonorowane zostały także osoby indywidualne i drużyny, osiągające wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym. W roku bieżącym Zarząd Powiatu przyznał nagrody finansowe w dwóch kategoriach. W kategorii zawodników indywidualnych nagrodzeni zostali: Dominik Paszek - zawodnik AKS Resovia Rzeszów, tegoroczny brązowy medalista Mistrzostw Polski Juniorów w piłce siatkowej; Konrad Dybaś - tegoroczny mistrz świata we Freestyle Football; Paula Gawron - reprezentantka Polski w pływaniu, zawodniczka Centrum Sportu i Turystyki w Strzyżowie, zdobywczyni IV,V i VI miejsca na Mistrzostwach Polski w 2018 r.; Katarzyna Tęczar - reprezentantka Polski w tchoukballu, zawodniczka klubu z Różanki, zdobywczyni 3 miejsca na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w 2016 r. oraz 6 miejsca na Mistrzostwach Świata w Tchoukballu we Włoszech oraz troje zawodników klubu „Armmagedon" Strzyżów: Oliwier Salamon - aktualny Mistrza Polski  w kategorii ju-jitsu Fighting oraz ju-jitsu Ne-waza, Julia Pietrasz - dwukrotna triumfatorka w międzynarodowym turnieju ju-jitsu w Budapeszcie w kategorii Ne-waza i Fighting oraz Patrycja Wnęk - aktualna Mistrzyni Polski ju-jitsu, triumfatorka w międzynarodowym turnieju ju-jitsu w Budapeszcie w kategorii Fighting. W kategorii drużyn nagrodzeni zostali: klub piłkarski „Korona" Dobrzechów oraz klub tenisa stołowego GMKS „Strzelec" Frysztak.

Uroczystość Podsumowania Roku Sportowego w Strzyżowie była także okazją do złożenia najlepszych życzeń z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej oraz wręczenia nagród nauczycielom szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Strzyżowski za całokształt działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej. Nagrody Starosty Strzyżowskiego w roku bieżącym otrzymali: Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie Pan Adam Witek, nauczyciele ZST w Strzyżowie: Pani Katarzyna Szady-Sagan i Pan Piotr Tomkowicz, nauczyciel Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie Pan Daniel Złotek oraz nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Strzyżowie Pani Beata Wójcik.

W trakcie imprezy odbyły się także pokazy: aerobiku w wykonaniu uczennic Liceum Ogólnokształcącego oraz sztuk walki zaprezentowany przez młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie.

[Inf. i zdjęcie - A. Zielińska]