Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Orszak Trzech Króli Wiśniowa '2020

wydrukuj
Orszak Trzech Króli Wiśniowa '2020

"Cuda, cuda ogłaszają!!..” - pod takim hasłem w tym roku, a w ogóle w gminie Wiśniowa już po raz ósmy, ruszył Orszak Trzech Króli. Warto wspomnieć, a właściwie się pochwalić, że tym razem przygotowania do obchodu Święta Trzech Króli w Wiśniowej były transmitowane w TVP3 Rzeszów oraz w publicznych TVP1, TVP2, TVP Info. Jest to dla mieszkańców Gminy Wiśniowa i Ośrodka Kultury duży zaszczyt, że ta ciągle żywa tradycja, budzi zainteresowanie tak znaczących mediów.

Pochód rozpoczął się wspaniałym koncertem młodych talentów: zespołu ludowego „Wisienka” z Markuszowej prowadzonego przez Dariusza Datę. Przy dźwiękach akordeonu, skrzypiec, fletu, klarnetu i perkusji, młodzież odśpiewała piękne, tradycyjne polskie kolędy, zachęcając też wszystkich do wspólnego śpiewu. A na orszak przybyli bardzo licznie mieszkańcy gminy oraz z miejscowości z gmin sąsiednich. Otrzymali oni korony, śpiewniki i naklejki i z radością nieśli świąteczne chorągwie. Wśród nich był między innymi Marcin Kut wójt Gminy Wiśniowa, członkowie zespołu pieśni i tańca Wisznia, uczniowie z nauczycielami Szkoły Podstawowej w Jaszczurowej oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Oparówki. Wszyscy oni w wielce pomysłowych strojach, co dodało szyku i oryginalności orszakowi, a trzech równie strojnych wędrujących monarchów, którzy zmierzali do Betlejemskiej Stajenki, niosły konie z gospodarstwa agroturystycznego Ranczo Kozłówek.

Orszak wyruszył spod budynku Ośrodka Kultury i zmierzał do parafialnego „Betlejem” czyli do Kościoła pw. NMP Królowej Świata. Po drodze wędrowcy przystanęli pod budynkiem Urzędu Gminy, gdzie panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wiśniowej zaprezentowały regionalną scenę słowną i rozdały własnoręcznie przygotowane słodkości o wdzięcznej nazwie „KaMeBal-ki”. Ciasteczka swą nazwę wzięły od imion „jubilatów”, czyli Kacpra, Melchiora i Baltazara i być może ta nazwa i ciasteczka staną się niepowtarzalnym, regionalnym produktem Wiśniowej.

Po tym krótkim słodkim posiłku przyszedł czas na kolejną „stację” przygotowaną przez młodzież KSM w Wiśniowej. Zwieńczeniem pochodu była Msza Święta koncelebrowana przez księdza proboszcza Marka Materę i ks. katechetę Jarosława Stefańskiego, który był też autorem scenariusza wiśniowskiego orszaku. Mszę św. w ten podniosły dzień oprawiła muzycznie schola parafialna prowadzona przez Ewę Grzebień.

Z dziennikarskiego obowiązku należy dodać, że: funkcję przewodniczącego zgromadzenia publicznego pełnił Daniel Januszek, śpiewy podczas orszaku inicjowała Aleksandra Sienkowska, za całość wydarzenia odpowiedzialny był Grzegorz Tomaszewski, a nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z jednostki OSP Wiśniowa, OSP Jazowa oraz Policja.

Zapraszamy do obejrzenia fotografii na http://okwisniowa.pl/galeria/976/index.html oraz materiał filmowy w telewizji internetowej iTV Południe - poniżej.

[inf. M.Chmura - OK Wiśniowa, opr. W. Plezia]