Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamięci mieszkańców Kożuchowa poległych w czasie II wojny światowej

wydrukuj
Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamięci mieszkańców Kożuchowa poległych w czasie II wojny światowej

28 października 2021 r. w Kożuchowie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą mieszkańców, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. Uroczystość miała charakter religijny i państwowy z udziałem kompanii honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Na tablicy upamiętniającej mieszkańców Kożuchowa, których ofiara życia podczas II wojny światowej, przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości wygrawerowano nazwiska: szer. Józefa Gwoździńskiego, poległego w obronie Lwowa, plut. pilota Stanisława Zięby zestrzelonego nad okupowaną Francją, zmarłego w niemieckiej niewoli, o. Henryka Mroczki, poległego w Powstaniu Warszawskim i kpt. Andrzeja Górki, zamordowanego w Katyniu.

Uroczystości poprzedziła Msza święta w kościele pw. św. biskupa Stanisława w Dobrzechowie pod przewodnictwem ks. Macieja Figury w asyście ks. Rafała Wrońskiego i ks. prałata Tadeusza Załączkowskiego. Przed celebrą zostały przedstawione biogramy upamiętnianych mieszkańców Kożuchowa przez: Wiesława Złotka, ks. Rafała Wrońskiego, Piotra Szopę i Annę Oliwińską-Wacko.

Tablica została odsłonięta na placu przy dawnej szkole podstawowej w Kożuchowie. Odsłonięcia dokonali dr Dariusz Iwaneczko -dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie, Tomasz Garncarski - wicestarosta strzyżowski, Marcin Kut - wójt gminy Wiśniowa, Wanda Gąsior - wiceprzewodnicząca rady gminy Wiśniowa i Janusz Kawa - sołtys wsi Kożuchów. Wartę honorową przy tablicy wystawiła kompania honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Po poświęceniu tablicy został odczytany Apel Poległych i oddano salwę honorową. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze przez delegacje m.in. Wojewody Podkarpackiego, IPN Oddział w Rzeszowie, Powiatu Strzyżowskiego, Gminy Wiśniowa i miejscowości Kożuchów, Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Markuszowej oraz przedstawicieli rodzin. Nad zebranymi na placu przeleciał samolot M-28 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków „Balice”.

Kontynuacją uroczystości było spotkanie w Domu Strażaka w Kożuchowie. Po powitaniu gości przez wójta Wiśniowej M. Kuta okolicznościowy program artystyczny przedstawili członkowie zespołu ludowego „Wisienka” ze Szkoły Podstawowej w Markuszowej i zespołów z Ośrodka Kultury w Wiśniowej.

Na uroczystości byli obecni członkowie rodzin upamiętnionych bohaterów, m.in. regionalistka Anna Oliwińska-Wacko (autorka książki o swoim wuju Józefie Gwździńskim) i Andrzej Gruszczyński a także przedstawiciel wojewody podkarpackiego dr Irena Kozimala, służby mundurowe, poczty sztandarowe, uczniowie Szkoły Podstawowej w Markuszowej i licznie zgromadzeni mieszkańcy wsi.

Przygotowaniem i organizacją uroczystości zajęła się gmina Wiśniowa z Ośrodkiem Kultury oraz społeczność wsi Kożuchów, tablicę ufundował rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

[inf. OK Wiśniowa, IPN O. Rzeszów, opr. W. Plezia, fot. OK Wiśniowa]