Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Narodowe Święto Niepodległości w Strzyżowie

wydrukuj
Narodowe Święto Niepodległości w Strzyżowie

W poniedziałek 11 listopada 2024 r. w Strzyżowie obchodzono 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty pochód, koncelebrowana Msza święta w intencji Ojczyzny, złożenie kwiatów pod pomnikami i w miejscach pamięci narodowej, Apel Poległych i salwa honorowa, program artystyczny i XVI Patriotyczne Spotkania Chóralne w Dobrzechowie to najważniejsze części obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które zorganizowały wspólnie samorządy miasta i gminy Strzyżów i powiatu strzyżowskiego.

Uroczysty pochód ruszył ulicami Daszyńskiego i Zawale, by zatrzymać się na chwilę przy Cmentarzu św. Michała. Tu przedstawiciele władz samorządowych Strzyżowa i Powiatu Strzyżowskiego złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikami Ofiar Stalinizmu i Żołnierzy Poległych w czasie I i II wojny światowej. Ponownie pochód prowadzony przez Strażacką Orkiestrę Dętą w Strzyżowie ruszył na uroczystą Mszę św. w strzyżowskiej kolegiacie. Szpicę pochodu stanowiła Kompania Reprezentacyjna 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu z pocztem sztandarowym i Jednostka Strzelecka 2020 im. kpt. Zygmunta Patryna ps. „Słowik” także z pocztem sztandarowym oraz poczty sztandarowe służb mundurowych, straży, partii politycznych i organizacji pozarządowych, szkół, zakładów pracy jak również kombatanci. W pochodzie uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, władz powiatu, miasta i gminy Strzyżów oraz mieszkańcy Strzyżowa i okolic.

Przed rozpoczęciem Mszy św. w intencji Ojczyzny do świątyni został wprowadzony sztandar 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu, nadając w ten sposób tej uroczystości charakter narodowy. Po kilku słowach powitania wypowiedzianych przez celebransa ks. dra Piotra Potyrałę – dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej i konsultora Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, podczas której homilię wygłosił ks. Julian Jarząb, proboszcz Parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara w Strzyżowie. Nawiązał w niej do historii walki Polaków o niepodległość, przypominając m.in. słowa cara Mikołaja I wypowiedziane po 40 latach od pierwszego rozbioru Polski o tym, że nigdy nie wolno oddać Polakom wolności i niepodległości a także słowa Jana Pawła II, który mówił o Polakach, jako narodzie przez wieki okaleczanym przez sąsiadów, ale kraju upartym i wciąż walczącym o niepodległość. Na zakończenie Mszy św. przy akompaniamencie orkiestry dętej odśpiewano hymn „Boże coś Polskę”.

Po Mszy św. spod kolegiaty znów ruszył pochód, zatrzymując się na chwilę w strzyżowskim rynku, gdzie pod Pomnikiem Niepodległości złożono kwiaty a potem dalej pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na plac przy Domu Kultury „Sokół”. Tu miała miejsce główna część uroczystości, w której po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” przemówienia wygłosili burmistrz Strzyżowa Agata Gadziała i starosta strzyżowski Robert Godek, który powiedział m.in.: „Nasza przeszłość, naznaczona krwią i ofiarą życia wielu naszych przodków zobowiązuje nas do dumy z polskiej kultury, tradycji i historii oraz do myślenia o dobrym zagospodarowaniu niepodległości na każdym skrawku naszej ziemi, w tym w naszych gminach, w mieście i w powiecie. (…) Dzięki bohaterstwu naszych przodków mamy własne państwo, terytorium, symbole państwowe, instytucje, urzędy, szkoły. O tej historii przypominają na terenie naszego miasta i powiatu m.in. cmentarze z okresu I wojny światowej i pomniki, w tym ten, przed którym dzisiaj się spotykamy upamiętniający zarówno odzyskanie niepodległości z 1918 r. i postać Marszałka Józefa Piłsudskiego jak i wojnę polsko-bolszewicką z 1920 roku. (..) Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę nam wspólnie satysfakcji z rozwoju naszego państwa, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie całego kraju i lokalnych wspólnot. Cieszmy się wolnością naszego Państwa i pracujmy wspólnie dla jego rozwoju! Niech żyje wolna Polska, niepodległa Rzeczypospolita! Niech żyją polskie samorządy i wspólnoty lokalne! Wieczna chwała polskim bohaterom i twórcom polskiej niepodległości!”

Podniosłym punktem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci oraz salwa honorowa oddana przez żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu. Następnie pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Powiatu Strzyżowskiego, Gminy Strzyżów, Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego reprezentowanego przez Dowódcę 21 daplot, Jednostki Strzeleckiej 2020 im. kpt. Zygmunta Patryna ps. „Słowik” i Związku Strzeleckiego w Strzyżowie, NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski Oddział Strzyżów, Zarządu Platformy Obywatelskiej RP Koła Powiatowego w Strzyżowie, Stowarzyszenia Inicjatywa Obywatelska Ziemi Strzyżowskiej oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego „Michałki” w Strzyżowie.

Zwieńczeniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Strzyżowie był program artystyczny w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie w sali widowiskowej Domu Kultury „Sokół”.

Z kolei po południu w kościele parafialnym w Dobrzechowie miały miejsce XIV Patriotyczne Spotkania Chóralne „Z pieśnią ku wolności”, w których wzięło udział pięć chórów: „Sonata” z Bliznego, „Harfa” z Niewodnej, „Cantamus” z Pstrągowej, „Echo” z Wiśniowej i „Sursum Corda” z Grodziska. Spotkania poprowadził Andrzej Szypuła. Więcej zdjęć z tego wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/PCKiTWisniowa/?locale=pl_PL

[tekst i fot. W. Plezia]