Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja w Strzyżowie

wydrukuj
Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja w Strzyżowie

Narodowe Święto 3 Maja było jak co roku uroczyście obchodzone w gminach powiatu strzyżowskiego oraz w samym Strzyżowie, gdzie miały charakter powiatowo-gminny. Przemarsz ulicami miasta, Msza Św. w intencji Ojczyzny i Apel Pamięci to główne punkty obchodów. Ponadto program muzyczno-taneczny i mimo niesprzyjającej pogody Bieg Konstytucji 3 Maja o Puchar Starosty Strzyżowskiego oraz Burmistrza Strzyżowa.

 

Przed południem z ulicy Daszyńskiego ruszył uroczysty pochód ze Strzyżowską Orkiestrą Dętą oraz pocztem sztandarowym Kompanii Reprezentacyjnej 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia. Ponadto poczty sztandarowe służb mundurowych, strażaków OSP i strzyżowskich „Strzelców”, instytucji, szkół, zakładów pracy i organizacji pozarządowych i licznie mieszkańcy Strzyżowa i okolic skierowali się pod Pomnik Katyński oraz Żołnierzy Poległych w I i II wojnie światowej, pod którymi złożono wiązanki kwiatów. Następnie w kościele farnym w Strzyżowie po wprowadzeniu sztandaru 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. dra Jana Wolaka, który wygłosił też okolicznościowe kazanie. Nawiązał w nim do osoby Matki jako ziemskiej rodzicielki, Matki Boskiej oraz Matki czyli naszej Ojczyzny wskazując i porównując ich wielorakie cechy i odniesienia.


Po uroczystej Mszy św. i złożeniu wiązanek pod pomnikiem Niepodległości w strzyżowskim Rynku pochód skierował się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Walk Niepodległościowych na placu Domu Kultury „Sokół” gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Rozpoczęto ją wciągnięciem na maszt flagi Rzeczypospolitej Polskiej przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra i starosta strzyżowski Bogdan Żybura wskazując na historyczne i obecne uwarunkowania korzyści płynących z uchwalenia w Polsce 228 lat temu pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Dziękowali też wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji obchodów Narodowego Święta oraz złożyli życzenia mieszkańcom gminy i powiatu ze szczególnym uwzględnieniem obecnych na uroczystości kombatantów oraz druhów strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej w przypadającym na 4 maja święcie patrona strażaków Świętego Floriana. Po złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka przez władze miasta i powiatu oraz organizacje pozarządowe odczytano Apel Pamięci i oddana została salwa honorowa przez zaprzyjaźnioną ze Strzyżowem Kompanię Reprezentacyjną 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia. Na zakończenie uroczystości Strzyżowska Orkiestra Dęta odegrała Rotę a później wiązankę utworów marszowych i patriotycznych. (galeria)


Ze względu na deszcz, po części oficjalnej zaplanowana część artystyczna została przeniesiona z estrady na placu do sali widowiskowej DK „Sokoł”. Tu prezentowali się w programie muzyczno-tanecznym soliści Studia Piosenki DK „Sokół”, zespoły pieśni i tańca „Zaborowiacy”, „Kłosowianie” i „Małe Pogórze” oraz dziecięca grupa baletowa przy DK „Sokół”. W holu DK dzięki „Odjazdowym Bibliobabkom” z BPGiM w Strzyżowie najmłodsi mogli pomalować swoje buzie w różnorakie barwne ozdoby a starsi zakupić wydawnictwa Muzeum Samorządowego w Strzyżowie i prace twórców ludowych. (galeria)


Zimno i ulewny deszcz nie były przeszkodą do poprowadzenia Biegu Konstytucji 3 Maja o Puchar Starosty Strzyżowskiego oraz Burmistrza Strzyżowa. Zgłosiło się ponad 230 zawodników i odbywał się na pięciu dystansach: 200, 500, 900 metrów oraz 4 i 12 km. Zwycięzcom poszczególnych dystansów i kategorii starosta oraz burmistrz wręczyli pamiątkowe dyplomy i puchary oraz nagrody rzeczowe. (galeria)


tekst i fot. Wiesław Plezia

 

 

Relacja z obchodów - iTV Południe

Bieg Konstytucji 3 Maja - iTVPołudnie