Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

I Dożynki Powiatu Strzyżowskiego 2018

wydrukuj
I Dożynki Powiatu Strzyżowskiego 2018

Msza św. dziękczynna za zbiory, przemarsz korowodu dożynkowego, częstowanie chlebem, prezentacje wieńców dożynkowych z terenu powiatu strzyżowskiego, smaczne lokalne potrawy, kolorowe stoiska wystawców, występy zespołów artystycznych i zabawa taneczna to tylko niektóre z elementów Dożynek Powiatu Strzyżowskiego zorganizowanych po raz pierwszy samodzielnie przez samorząd powiatowy w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Gospodarzami uroczystości byli: Przewodniczący Rady Powiatu Strzyżowskiego Pan Marek Jurzysta, Starosta Strzyżowski Pan Robert Godek, Wicestarosta Strzyżowski Pan Jan Stodolak oraz Dyrektor PCKiT w Wiśniowej Pan Kamil Mendocha, funkcję starostów dożynkowych pełnili zaś: Pani Maria Cynar Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Lutczy oraz Pan Marian Wójtowicz, właściciel gospodarstwa i piekarni ekologicznej „Bio-Eko" w Tułkowicach. I Dożynki Powiatu Strzyżowskiego odbyły się 9 września br. w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Wiśniowej od wspólnego odśpiewania „Roty" i złożenia przed ołtarzem wieńców dożynkowych i płodów rolnych jako podziękowanie Panu Bogu za dar tegorocznych zbiorów i prośbę o Jego dalsze błogosławieństwo. W wygłoszonej podczas dziękczynnej Mszy św. homilii Ksiądz Proboszcz Marek Matera, odnosząc się do stworzenia przez Boga Ziemi i człowieka na swoje podobieństwo oraz przywołując postać chłopa Michała Drzymały, podkreślił znaczenie ziemi w życiu każdego człowieka, rolnika. Mówił m. in.: „Ziemia uczy nas obowiązkowości, dokładności, a także pokory wobec Pana Boga. Ziemia jest rzetelna, więc potrzebuje rzetelnego opiekuna". Homiliant przypomniał również postać Świętego Jana Pawła II, który każdą pielgrzymkę rozpoczynał od uklęknięcia i ucałowania Matki - Ziemi. Liturgię dożynkowej Mszy świętej ubogacił śpiewem występ chóru męskiego „Echo" z Wiśniowej pod dyrekcją Pana Jana Augustyna.

Po skończonym nabożeństwie korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę pod dyrekcją gogołowskiego muzyka Pana Kazimierza Jantonia, przemaszerował przed scenę plenerową Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, gdzie miała miejsce II część uroczystości. Uroczystego otwarcia I Dożynek Powiatu Strzyżowskiego dokonali starostowie dożynek: Pani Maria Cynar i Pan Marian Wójtowicz, którzy na ręce gospodarzy uroczystości: Pana Marka Jurzysty, Pana Roberta Godka i Pana Jana Stodolaka przekazali tradycyjny bochen chleba. Po ucałowaniu chleba upieczonego z tegorocznych zbóż samorządowi gospodarze podziękowali rolnikom za ich całoroczny trud oraz życzyli wielu kolejnych, wspaniałych dni. Złożono także gratulacje dla grup wieńcowych przybyłych z całego powiatu strzyżowskiego. Ze słowami podziękowania i najlepszymi życzeniami do rolników zwróciły się także Posłanki na Sejm RP: Pani Krystyna Wróblewska i Pani Halina Szydełko, która odczytała list Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do rolników z okazji tegorocznego Święta Plonów. Tę cześć Dożynek Powiatowych zakończyło tradycyjne częstowanie chlebem mieszkańców powiatu i zgromadzonych gości.

Uroczystość swoją obecnością, oprócz wyżej wymienionych osób, zaszczycili m.in.: Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Strzyżowskiego Pani Maria Chuchla, Sekretarz Gminy Niebylec Pan Antoni Chuchla, Sekretarz Powiatu Strzyżowskiego Pan Jacek Boho z żoną, Wójt Gminy Wiśniowa Pan Marcin Kut, Sekretarz Gminy Wiśniowa Pan Jacek Rybczyk, p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Strzyżowie mł. insp. Mirosław Wośko, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie bryg. Rafał Rutyna, a także członkowie Zarządu Powiatu i radni Rady Powiatu Strzyżowskiego, dyrektorzy jednostek powiatowych, przedstawiciele ośrodków kultury z terenu powiatu strzyżowskiego, instytucji działających na rzecz rolnictwa, właściciele podmiotów gospodarczych i in. W uroczystości wziął także udział poczet sztandarowy Powiatu Strzyżowskiego w składzie: chorąży - Pan Jan Nowak - inspektor w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, asysta: Pani Lucyna Flaga - inspektor w Wydziale Komunikacji Dróg i Transportu oraz Pani Małgorzata Kata - główna księgowa w Starostwie Powiatowym w Strzyżowie.

Kolejnym punktem dożynek była prezentacja wieńców przygotowanych przez grupy wieńcowe z terenu powiatu strzyżowskiego. Podczas I Dożynek Powiatu Strzyżowskiego przed zgromadzoną publicznością wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy" (gmina Czudec), Koła Gospodyń Wiejskich z Glinika Średniego i Huty Gogołowskiej (gmina Frysztak), Dzieci z Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy i Koło Gospodyń Wiejskich z Połomi (gmina Niebylec), Koło Gospodyń Wiejskich z Dobrzechowa i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Zawadki (gmina Strzyżów) oraz przedstawicielki gminy Wiśniowa  - Koła Gospodyń Wiejskich z Pstrągówki i Tułkowic.

W dalszej części programu miało miejsce wręczenie nagród Zarządu Powiatu Strzyżowskiego przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W 2018 r. nagrody te otrzymali: Pan Józef Śliwa z Huty Gogołowskiej, Ochotnicza Straż Pożarna z Wiśniowej, Fundacja „Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej" z Konieczkowej, Strzyżowski Chór Kameralny, chóry: „Benedictus" z Czudca, „Cantamus" z Pstrągowej, „Magnificat" z Dobrzechowa i chór męski „Echo" z Wiśniowej, dyrygenci chórów: „Sanctus" z Gogołowa Pan Kazimierz Jantoń, „Sokół" z Frysztaka Pani Magdalena Wiśniowska i chóru parafialnego „Harfa" z Niewodnej Pan Tomasz Irzyk, kapelmistrz Orkiestry Dętej z Niebylca Pan Janusz Rak, kapelmistrz Parafialnej Orkiestry Dętej z Gwoźnicy Górnej Pan Marian Bocek, Dęta Orkiestra Strażacka z Frysztaka i Strażacka Orkiestra Dęta ze Strzyżowa. Ponadto nagrodami w w/w. dziedzinie w bieżącym roku uhonorowani zostali: Pani Lucyna Janaś, Pan Tomasz Kozdraś, Fundacja na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Pułankach oraz zespół taneczno - marszowy „Mażoretki" z Niebylca.

Na uczestników tegorocznych dożynek, oprócz prezentacji wieńców dożynkowych, czekało wiele atrakcji. Były stoiska wystawiennicze z regionalnym rękodziełem m.in. z mydłami zapachowymi ręcznie wykonanymi, z obrazami, rzeźbami, haftem krzyżykowym, koronkami, ręcznie robioną biżuterią, „hand made" w drewnie, „konopiami z natury" oraz leczniczymi ziołami, kwiatami i owocami. Można było spróbować, a następnie zakupić produkty wytwarzane przez wystawców, w tym m.in. sery z „Owczej zagrody" w Wyżnem i kozie ze „Zwierzogrodu" w Różance, nabiał od Państwa Dunajów z Lubli, miody z Glinika Górnego, Wysokiej Strzyżowskiej i Niewodnej, chleb ekologiczny z Tułkowic oraz wina z winnic w Gliniku Średnim i Gwoźnicy Górnej. Na zgłodniałych czekały przysmaki kuchni lokalnej, w tym m.in. pierogi, proziaki, chleb ze smalcem, skwarkami i kiszonymi ogórkami oraz ciasta i nalewki, serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu strzyżowskiego. Swoje stoiska przygotowały także: Nadleśnictwo Strzyżów, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Strzyżowie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Strzyżowie, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Strzyżowie oraz Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także stoiska z zabytkowymi urządzeniami rolniczymi i eksponatami z Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej, a także pokaz ratownictwa i pierwszej pomocy w wykonaniu młodzieży z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiśniowej. Na najmłodszych czekały m.in. dmuchańce, przejażdżka kolejką, karuzela, byk rodeo, a także przewóz bryczką z „Rancza Kozłówek" i kucyki z gospodarstwa „Pod Biesiadą" w Oparówce.

Całość uświetniły występy zespołów artystycznych z terenu powiatu strzyżowskiego, w tym Zespołu Pieśni i Tańca „Wisieńka" z Markuszowej, Zespołu Pieśni i Tańca „Zaborowiacy", zespołu śpiewaczego „Alebabki" działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu i zespołu taneczno-marszowego „Mażoretki" z Niebylca. Gwiazdą wieczoru był rzeszowski zespół „Ratatam", który wraz z zespołem „Twierdzanie" zaprezentował rzeszowskie utwory ludowe w nowych aranżacjach muzycznych, powstałe w ramach projektu „Ratatam &Folk Dream Team Śpiewa Rzeszowskie". Całość święta została zakończona zabawą taneczną z DJ.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia zamieszczonej na stronie Internetowej Telewizji Południe pod adresem www.itvpoludnie.pl oraz galerii zdjęć i filmów w naszym serwisie.

[Inf. i zdjęcia - A. Zielińska, filmy - R. Godek, PCKiT Wiśniowa]