Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Ćwiczenia wojskowe STEADEFAST DEFENDER -24

wydrukuj
Ćwiczenia wojskowe STEADEFAST DEFENDER -24

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie informuje, że w I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń wojskowych pod wspólnym kryptonimem STEADEFAST DEFENDER -24 (STDE-24). W ramach ćwiczeń Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoje terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzęto sojuszników z NATO.

Już od 12 lutego br. na drogach niemal całego kraju będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z cyklicznymi wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem STEADEFAST DEFENDER -24 i DRAGON-24, które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP. Ćwiczenia będą trwać do końca maja br.

W związku z ćwiczeniami po drogach niemal wszystkich województw w Polsce odbywał się będzie wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych. Będzie je można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Ruch pojazdów będzie skoordynowany tak, by nie w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Pojazdy będą eskortowane a ich przejazd zabezpieczony przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją.

W związku z tym apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności kierowców np.. nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe w kolumnie. Ponadto apelujemy o ochronę danych, aby nie publikować w internecie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych samolotów. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne obiekty wojskowe, instalacje, urządzenia – może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności Polski.

Opr. W. Plezia