Nowe drzewa i krzewy wzbogacą florę Podkarpacia
Województwo podkarpackie od lat stawia na zrównoważony rozwój, dbanie o środowisko naturalne i wspieranie lokalnych ekosystemów. Po raz kolejny realizujemy działania w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”, której jednym z kluczowych zadań jest sadzenie drzew i krzewów miododajnych. W 2024 roku, przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz regionalnymi związkami pszczelarzy przekazano na ten cel 5.700 sadzonek
Od 2015 roku na działania w ramach kampanii przeznaczono ok. 850 tysięcy złotych, co pozwoliło na zakupienie i wprowadzenie do środowiska ponad 60 tysięcy roślin miododajnych. Rośliny miododajne to nie tylko ozdoba naszych krajobrazów. To przede wszystkim wsparcie dla pszczół, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, a tym samym w produkcji żywności. Dbałość o te pożyteczne owady to dbałość o naszą przyszłość, o zdrową i różnorodną przyrodę. Wspólne sadzenie drzew miododajnych to przede wszystkim wyraz naszej odpowiedzialności za przyszłe pokolenia.
Powiat strzyżowski także i w tym roku przyłączył się do realizowanej przez Województwo Podkarpackie akcji sadzenia drzew miododajnych. W ramach programu otrzymaliśmy sadzonki drzew w łącznej ilości: 15 szt., w tym gatunku: lipa drobnolistna, klon pospolity, klon jawor oraz surmia, a także 20 szt. sadzonek krzewów gatunków: pęcherznica kalinolistna (odmiany zółtolistna i czerwonolistna), krzewuszka i dereń biały. Drzewka i krzewy posadzone zostały przez ucznów i opiekunów Zespołu Szkół w Czudcu (działka o nr ewid. 276/1 – obr. Czudec) oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Dobrzechowie (działka o nr ewid. 1193/9 – obr. Dobrzechów). Rośliny będą stanowić nie tylko ozdobę krajobrazu, ale przede wszystkim wsparcie dla owadów, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, a tym samym w produkcji żywności. Dbałość o nie to inwestycja w naszą przyszłość, w różnorodną przyrodę i zdrowie!
Akcję sadzenia koordynowali pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Strzyżowie.
Więcej informacji z akcji sadzenia drzew miododajnych: https://www.zsczudec.pl/?p=2345 https://ckzdobrzechow.edu.pl/
[Inf. Wydział OS, opr W. Plezia]