Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

DOŻYNKI POWIATOWO-GMINNE W NIEBYLCU

wydrukuj
DOŻYNKI POWIATOWO-GMINNE W NIEBYLCU

W tym roku gospodarzem powiatowo-gminnych dożynek była Gmina Niebylec. Doroczne Święto Plonów było okazją do podziękowania rolnikom za ciężką pracę na roli i uzyskane tegoroczne plony. Tradycyjnie dożynki są największym w roku świętem gospodarskim rolników, ogrodników i sadowników, będącym ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Była to także doskonała okazja, żeby przypomnieć sobie, co człowieka łączy z przyrodą i co zawdzięczamy naturze.

Dożynki w dniu 8 września 2019 r. rozpoczęły się o godzinie 14. uroczystą koncelebrowaną Mszą świętą na niebyleckim stadionie, podczas której poświęcono chleby i wieńce dożynkowe. Mszy św. przewodniczył ks. dziekan dekanatu czudeckiego Antoni Kocoł z towarzyszeniem proboszcza parafii Niebylec dr Czesława Goraja i ks. wikariusza Tomasza Kiebały. Oprawę muzyczną podczas liturgii zapewniły parafialna orkiestra z Gwoźnicy Górnej i orkiestra dęta z Niebylca. „Symbolem rodzinnego domu jest stół, a na nim chleb - owoc ziemi, dar nieba i pracy rąk ludzkich” – mówił podczas homilii ks. Czesław. „Dzisiaj przychodzimy tutaj po mądrość, na pewno tej mądrości nam nie brakuje skoro przychodzimy dziękować Panu Bogu za tegoroczny chleb. Trzeba być człowiekiem i rozumieć że tym, co otrzymaliśmy mamy dzielić się ze społeczeństwem, by nie było wśród nas ludzi głodnych. Wypełniamy różne zawody, różne powołania, ale człowiek musi czuć się odpowiedzialny za ziemię. Według słów św. Jana Pawła II, który mówił do nas abyśmy stali z miłością przy ziemi, abyśmy tej ziemi bronili. Bycie rolnikiem to jest szczególne wybranie. Losy rolnika są zmienne. Raz bardziej, raz mniej udane. Ten rok nie był łaskawy dla wielu polskich rolników. Panowała susza, która spowodowała ograniczenie plonów. Dlatego szczególnie ważne jest podziękowanie rolnikom za ich pracę.”

Podczas Mszy ks. Antoni Kocoł poświęcił okazałe wieńce dożynkowe i pachnące bochny chleba. Po skończonej Eucharystii rozpoczęła się część oficjalna dożynek, którą otworzyli prowadzący Agnieszka Cynar- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu i Kamil Mendocha - dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, którzy przywitali gości, wśród których byli parlamentarzyści - poseł na sejm RP Andrzej Szlachta i senator Zdzisław Pupa, starosta strzyżowski Bogdan Żybura, wicestarosta Tomasz Garncarski, przewodnicząca Rady Powiatu Strzyżowskiego Małgorzata Skalska-Nieroda, wiceprzewodnicząca Maria Chuchla, członek Zarządu Powiatu Józef Dzindzio, radni powiatu strzyżowskiego, gospodarz - wójt gminy Niebylec Zbigniew Korab, zastępca wójta Krzysztof Koza, sekretarz gminy Antoni Chuchla, wójt gminy Czudec Andrzej Ślipski, dyrektorzy ośrodków kultury, komendant PSP w Strzyżowie Rafał Rutyna, kierownik referatu wydziału ruchu drogowego w Strzyżowie Marian Chlebica, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu strzyżowskiego, prezes WZKiOR w Rzeszowie Mieczysław Bochenek, kierownik KRUS w Strzyżowie Agnieszka Żurawska, kierownik wydziału PODR Anna Bodaszewska, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Strzyżowie Wiesław Złotek, dyr. Podkarpackiej Izby Rolniczej Stanisław Bartman, przewodniczący Rady Gminy Niebylec Witold Koza wraz z radnymi i sołtysami, Anna Fąfara- wiceprezes Stowarzyszenia Sołtysów woj. podkarpackiego, prezesi OSP z terenu gminy Niebylec, przewodniczące kół gospodyń wiejskich wraz z członkiniami, grupy wieńcowe z terenu powiatu strzyżowskiego.

Jak przystało na Dożynki stosowne kuplety przygotowane na te okazję odśpiewały panie z zespołu śpiewaczego „Alebabki”. Następnie nastąpiło wręczenie chleba na ręce starosty strzyżowskiego i wójta Niebylca przez starostów dożynek Helenę i Jerzego Batorów. W podziękowaniu starosta i wójt podkreślili ogromny trud wszystkich pracujących na roli, którzy z poświęceniem i w pocie czoła zmagają się z wieloma przeciwnościami natury. Za trud, sumienność i wytrwałość z jaką wykonują swoje codzienne obowiązki, a także za przekazywanie szacunku do polskiej ziemi młodym pokoleniom życzyli wszystkim wiele radości i dziękowali za kultywowanie tej pięknej polskiej tradycji.

Z okazji Święta Plonów z życzeniami wystąpili: poseł Andrzej Szlachta, senator Zdzisław Pupa oraz główny specjalista w Oddziale Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Robert Godek. Na ręce organizatorów wpłynęły też podziękowania od rodaka ks. Jana Młynarczyka, Teresy Pamuły - dyr. POR ARiMR w Rzeszowie oraz posła Kazimierza Gołojucha. Odczytano również listy gratulacyjne od dyr. PODR Roberta Pieszczocha i wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła.

Dożynki były także okazją do wręczenia odznaczeń rolnikom, sadownikom, działkowiczom i pszczelarzom. Na wniosek delegatów Podkarpackiej Izby Rolniczej Jerzego Batora i Stanisława Kołuckiego odznaczenia im. Świętego Izydora Oracza otrzymali Maria Rzeźnikiewicz, Stanisław Lubas, Stanisław Lubas, Jan Nowosad, Józef Pietrucha, Dariusz Polewczak, Wiesław Rejzerewicz, Kazimierz Uryniak. Odznaki wręczali starosta strzyżowski Bogdan Żybura, wójt Zbigniew Korab, wiceprezes PIR Jerzy Bator, Stanisław Kołucki i Justyna Warzecha.

Kolejnym punktem Dożynek było uroczyste krojenie chleba i częstowanie nim zebranych, a muzycznie czas umilały „Alebabki” oraz dziecięcy zespół „Promyczki” z GOK Niebylec, a potem prezentacja 23 wieńców dożynkowych. Każdą gminę powiatu strzyżowskiego reprezentowały dwie grupy wieńcowe, a całość uzupełniały wieńce z gminy Niebylec. Każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom i nagrodę finansową ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu. Tuż po prezentacjach wieńców na drugiej części stadionu można było obejrzeć pokaz obróbki drewna pt. „Jak to drzewiej bywało” przygotowany przez Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej i Nadleśnictwo Strzyżów.

Widzowie na chwilę przenieśli się w czasie do lat, kiedy podstawowym budulcem na wsi było drewno a wszelkie związane z nim prace wykonywano ręcznie. Rekonstruktorzy po kolei prezentowali okorowywanie przy pomocy ośnika, ociosywanie belki siekierą i toporami, rżnięcie drzewa w poprzek piłą typu „twoja moja” no i przede wszystkim przecieranie kloca na deski przy pomocy specjalnych pił zwanych trackami. Chyba ta właśnie czynność wzbudzała największe zainteresowanie widzów, bo po pierwsze cała konstrukcja traka (choćby ze względu na wymiary) przyciągała uwagę, a po drugie czynność ta wymagała najpierw wtoczenia ciężkiego kloca na wierzch traka oraz wyjścia jednego z rekonstruktorów na szczyt tej konstrukcji, podczas gdy drugi stanął dokładnie pod nim. Rekonstruktorzy posługiwali się w tej czynności długą piłą, której ostrza gwarantują rżnięcie tylko w jedną stronę. Osoba będąca na dole traka wykonywała właściwe cięcie a osoba znajdująca się na górze bez większych oporów wyciągała piłę do góry przygotowując ja do kolejnego ruchu. W czasie rekonstrukcji pokazano jeszcze inne techniki jak m.in. dłutowanie, wybieranie, wiercenie i struganie. Ta część pokazu zakończyła się tradycyjną jurzyną, czyli podwieczorkiem przyniesionym przez gospodynię. Pilarze i drwale posilali się kwaśnym mlekiem i proziakami, a w tym czasie przygrywał im chłopiec na akordeonie. W drugiej części pokazu zaprezentowane zostały zabytkowe piły motorowe: wśród nich dwuosobowe piły Rinco i Stihl z lat czterdziestych, piła Solo i Dolpima z lat sześćdziesiątych oraz nieco młodsze Drużba i Tajga. W pokazie wystąpili: Barbara Antonik, Mieczysław Dziki, Mariusz Ścibor, Jacek i Michał Walus, Paweł Zagórski. Całe wydarzenie prowadził i oprawił profesjonalnym komentarzem znany regionalista i przewodnik beskidzki Witold Grodzki. Wśród wykorzystanych w pokazie eksponatów były przedmioty z kolekcji Edwarda Gurgacza, Janusza Szarka, Pawła Zagórskiego oraz GOK Niebylec, Muzeum Społecznego Gminy Niebylec i Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej.

W części artystycznej zaprezentowała się kapela „Cajmery” z GOK Niebylec ze swymi znanymi melodiami i przyśpiewkami, a po niej gościnnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy” z Ośrodka Kultury w Czudcu, który w tym roku obchodzi 45 lat swojej działalności. Zespół zaprezentował suity tańców lubelskich i rzeszowskich. Dożynki w Niebylcu były dla sołectw okazją do zaprezentowania nie tylko wieńców dożynkowych, ale również innych elementów lokalnej tradycji, wszystkiego, z czego mieszkańcy są dumni. Na udekorowanych kwiatami i ziołami stoiskach były owoce i warzywa oraz regionalne przysmaki, między innymi pierogi, gołąbki, chleb ze smalcem, drożdżówki i inne cukiernicze wypieki. To oczywiście zasługa pań z kół gospodyń wiejskich z gminy Niebylec. Imprezie towarzyszyły również inne liczne stoiska instytucji okołorolniczych, nadleśnictwa, koła łowieckiego „Bażant” Czudec, Stowarzyszenia Pszczelarzy ze Strzyżowa. Były też stoiska z  rękodziełem artystycznym, kosmetykami, drewnianymi zabawkami i wikliną. Stanisław Kopala z Niedźwiady zademonstrował podstawowe techniki kowalskie, a widzowie mieli okazję sprawdzić się w tym trudnym rzemiośle. Najmłodsi uczestnicy również mogli znaleźć coś dla siebie: przejażdżki kucykiem, zjeżdżalnie i dmuchańce, trampoliny, stoiska z lodami, popcornem i watą cukrową.

Organizatorami tegorocznego święta plonów byli: Starosta Strzyżowski, Wójt Gminy Niebylec, Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu oraz Powiatowe Centrum Kultury i Turystki w Wiśniowej. Szczególne wyrazy podziękowania za okazaną życzliwość organizatorzy kierują do sponsorów, którzy wsparli tę uroczystość, a byli to: Bank Spółdzielczy w Niebylcu, Roman i Aneta Chciuk, Stacja Paliw „Michał” w Niebylcu, FHU „SOŁ-BUD” Piotr Sołkowicz z Konieczkowej, PHUP Ewa i Adam Gosztyła z Połomi, Teresa Nowosad z Niebylca, Firma Produkcyjno-Handlowa BiT z Niebylca, Piekarnia Elżbiety Czarnik z Przedmieścia Czudeckiego i Firma EURO CASH S.A. z Niebylca. Wyrazy podziękowania skierowane są też do druhów strażaków z Niebylca, Jawornika i Konieczkowej, do Iwony Flisiak – dyrektora szkoły, za udostępnienie obiektu szkolnego, pracowników za pomoc w przygotowaniu imprezy a nade wszystko za udział wszystkim szanownym gościom, mieszkańcom gminy i powiatu, a w szczególności naszym rolnikom.
[inf. Agata Sołtyńska - GOK Niebylec, fot. R. Godek, opr. W. Plezia]
Więcej fotografii  z Dożynek na: https://drive.google.com/drive/folders/1H7niKXVkAd3s7OsxvQffAYDd9nrWqiHy?fbclid=IwAR24urrXHIM1NS-AublZ-UA9kNmxdvKku1_N0ZviWjMrq1OUZ7TvmB9k_Tc
Oraz materiał filmowy itvPołudnie: http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/Dozynki-Powiatowo-Gminne-w-Niebylcu,6019/