„Wdzięczna lutni moja. Perły literatury staropolskiej”

Pod takim tytułem, w słoneczną niedzielę 14 czerwca 2026 roku, w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej odbyła się prezentacja spektaklu teatralno-muzycznego w reżyserii Roberta Chodura i z jego aktorskim udziałem.
Przygotowany przez niego scenariusz zawierał fragmenty „Krótkiej rozprawy między trzema osobami: Panem, Wójtem a Plebanem” Mikołaja Reja oraz „Figlików” tegoż autora, czyli fraszek żartobliwych i sprośnych, bez których – jak słuchaliśmy w komentarzu – „życie byłoby mdłe jak potrawa bez soli”. Cały spektakl mienił się barwnymi kolorami literackich odniesień do różnych sfer ludzkiego żywota – tego przeżywanego w samotności i tego doświadczanego we wspólnocie.
Oczywiście nie mogło zabraknąć mistrza z Czarnolasu – Jana Kochanowskiego. Z jego wzruszających dzieł można było usłyszeć fragmenty „Pieśni świętojańskiej o Sobótce”, wzniosłe psalmy pełne miłości do Boga, przejmujące w swym wyrazie treny, pełne żałości po stracie ukochanej Urszulki, pieśni i frywolne fraszki, a wreszcie wzniosłe słowa o miłości Ojczyzny, o posłannictwie rządzących i obowiązkach nas wszystkich. Jak słuchaliśmy w komentarzu, były to słowa „by pospołu rozważyć, jaką cnotę nad bogactwa przedkładać trzeba”, a także pouczenie: „Żyjmy tak, aby rozum, radość i dbałość o Rzeczpospolitą szły razem”.
„Miałem wielką przyjemność towarzyszyć jako aktor i kierownik muzyczny spektaklu naszemu znakomitemu mistrzowi rzeszowskiej sceny, Robertowi Chodurowi, który tchnął w tę niecodzienną prezentację ducha autentycznej radości, filuternych uszczypliwości i powagi, kiedy trzeba. A język dawnych wieków wcale nie jest łatwy! Wszelako w ludzkiej naturze nic się nie zmieniło i od dobrego jadła i napitku do hulaszczej zabawy w polskich obyczajach niewiele trzeba! Przeto bawiliśmy się setnie, nie zapominając, że kiedy Ojczyzna w potrzebie, staniemy wszyscy w jej obronie” – mówi Andrzej Szypuła, Prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej.
Uroczym dopełnieniem staropolskiego obrazka z krajobrazu dawnych wieków była starannie dobrana muzyka polskiego renesansu – Mikołaja Gomółki i innych twórców – w świetnym wykonaniu dwóch młodych artystek orkiestry naszej Filharmonii: Aleksandry Jarosińskiej (skrzypce) i Jagody Pietrusiak-Kasprzyk (flet). Artystki, w barwnych strojach, z wdziękiem i uśmiechem, stworzyły nastrój radosnej zabawy, ale też smętnych i głębokich zamyśleń. Wszak muzyka łagodzi obyczaje!
„Po dziesięciu już prezentacjach kolejnych ksiąg naszej epopei narodowej «Pan Tadeusz» Adama Mickiewicza (ostatnie dwa w przygotowaniu), przedstawionych w oficynie dworskiej w Wiśniowej, widzowie i słuchacze mieli tym razem okazję zanurzyć się w pełen humoru, ale i patriotycznych uniesień spektakl z bogatego dorobku naszej narodowej kultury, której wartości pozostają niezmienne i pouczające dla kolejnych pokoleń” – dodaje Andrzej Szypuła.
Rzecz całą zorganizowało Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej. Zadanie współfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach programu WspółKultura oraz dofinansowano z budżetu Powiatu Strzyżowskiego i Banku Spółdzielczego w Strzyżowie. Stroje wypożyczył Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, elementy scenografii użyczył Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie, a gospodarz obiektu – Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej – zadbał o stronę organizacyjną i promocyjną spektaklu.
Za tę życzliwą i cenną pomoc bardzo serdecznie dziękujemy!
[inf. A. Szypuła, oprac. W. Plezia, fot. K. Mendocha]

