Najzdolniejsza Młodzież Powiatu Strzyżowskiego 2026 nagrodzona w Wiśniowej
15 czerwca 2026 roku w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu „Najzdolniejsza Młodzież Powiatu Strzyżowskiego”. Wydarzenie było okazją do uhonorowania uczniów, którzy poprzez wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne oraz społeczne wyróżniają się na tle swoich rówieśników i stanowią najlepszą wizytówkę szkół oraz samorządów powiatu strzyżowskiego.
Konkurs jest lokalnym odpowiednikiem prestiżowego wyróżnienia „Najzdolniejsza Młodzież Podkarpacia”, przyznawanego corocznie przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. W tym roku podczas wojewódzkiej uroczystości, która odbyła się 22 maja w Rzeszowie z okazji obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, Powiat Strzyżowski reprezentował Adam Tomaka, uczeń klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie. Otrzymał on tytuł „Najzdolniejszej Młodzieży Podkarpacia”, potwierdzając wysoki poziom edukacji i talentów rozwijanych w szkołach powiatu.
Inicjatywa wyłaniania najzdolniejszych uczniów z terenu powiatu strzyżowskiego realizowana jest przez Konwent Samorządów Powiatu Strzyżowskiego od 2014 roku. Jedyną przerwę w organizacji konkursu spowodowała pandemia COVID-19 w latach 2020–2022. Tegoroczna edycja była dziesiątą odsłoną przedsięwzięcia, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń edukacyjnych regionu.
Nagrody dla uczniów szkół podstawowych zostały ufundowane przez samorządy poszczególnych gmin, natomiast wyróżnienia dla uczniów szkół ponadpodstawowych i specjalnych sfinansował Samorząd Powiatu Strzyżowskiego. Każdy laureat otrzymał bon o wartości 1000 zł.
W gronie laureatów z gminy Czudec znaleźli się Szymon Malita ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pstrągowej oraz Emilia Ficek ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Zaborowie. Szymon osiągnął średnią ocen 5,69, zdobył tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii oraz był finalistą konkursów wojewódzkich z języka angielskiego i fizyki. Zwyciężył również w Powiatowym Konkursie Geograficzno-Krajoznawczym „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Aktywnie działa w samorządzie uczniowskim, szkolnym wolontariacie oraz grupie tanecznej Venom. Emilia, finalistka ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego InstaLogik, z powodzeniem łączy bardzo dobre wyniki w nauce z aktywnością społeczną i zaangażowaniem w życie szkoły.
Gminę Frysztak reprezentowali Antoni Pępek ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Lubli oraz Maja Gruszczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego we Frysztaku. Antoni może pochwalić się tytułem laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z fizyki, uzyskując maksymalny wynik, a także drugim miejscem w Powiatowym Konkursie Matematycznym. Maja została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego, zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie biologicznym „Galileo” oraz aktywnie uczestniczy w życiu szkolnym i działalności artystycznej.
Wśród laureatów z gminy Niebylec znalazły się Alicja Jakóbska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Konieczkowej oraz Lena Górgacz ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy. Alicja jest finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z biologii oraz współautorką sukcesu w ogólnopolskim konkursie historycznym „Katyń 2025. Gazeta rocznicowa”, gdzie pełniła funkcję redaktor naczelnej zwycięskiej publikacji. Osiąga również sukcesy sportowe i aktywnie działa w samorządzie uczniowskim. Lena może poszczycić się znaczącymi sukcesami artystycznymi na arenie międzynarodowej, zdobywając czołowe miejsca w konkursach organizowanych w Hiszpanii, Japonii oraz Polsce. Jej osiągnięcia obejmują również sukcesy w zawodach sportowo-pożarniczych.
Szczególnie imponująco prezentują się osiągnięcia laureatów z gminy Strzyżów. Adam Tomaka ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie, którego nazwisko jest już znane w całym województwie, uzyskał średnią ocen 5,71 i odniósł liczne sukcesy w dziedzinie matematyki, astronomii oraz nauk ścisłych. Jest między innymi brązowym medalistą Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki Juniorów, laureatem Olimpiady Astronomicznej Juniorów, Olimpiady Matematycznej Juniorów oraz wojewódzkich konkursów z matematyki i fizyki. Zajął także pierwsze miejsce w kraju w konkursie Alfik Matematyczny. Tobiasz Gierlach ze Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie osiągnął średnią ocen 5,83, zdobył tytuły laureata wojewódzkich konkursów z geografii i chemii, a także odnosił sukcesy w konkursach matematycznych. Jest również aktywnym członkiem Strzyżowskiej Orkiestry Dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej.
Laureatami z gminy Wiśniowa zostali Tymoteusz Włodyka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szufnarowej oraz Gabriel Bałchan ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wiśniowej. Tymoteusz, finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z chemii, osiąga sukcesy zarówno naukowe, jak i sportowe. Pełni funkcję chorążego pocztu sztandarowego szkoły, angażuje się w działalność charytatywną i jest członkiem Ochotniczej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Gabriel może pochwalić się sukcesami matematycznymi, udziałem w konkursach przedmiotowych z zakresu informatyki, matematyki i nauk ścisłych oraz kwalifikacją do konkursu Supertalent.
Nagrody przyznano również uczniom szkół ponadpodstawowych i specjalnych z terenu całego powiatu. Wśród wyróżnionych znalazł się Jakub Krajewski z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie. Jego osiągnięcia obejmują zwycięstwa w prestiżowych konkursach matematycznych, zdobycie „Diamentowego Indeksu AGH” oraz wysokie miejsca w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Jakub angażuje się również w działalność społeczną i charytatywną.
Wyróżnienie otrzymała także Zuzanna Lepak, absolwentka Technikum w Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie. Uzyskała najwyższą średnią ocen w szkole, odnosiła sukcesy w konkursach literackich i sportowych, uczestniczyła w projektach programistycznych oraz aktywnie działała w samorządzie uczniowskim i Młodzieżowej Radzie Powiatu Strzyżowskiego. Jej osiągnięcia zostały docenione między innymi stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Piotr Szydło z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Czudcu został nagrodzony za wyjątkowe zainteresowania ornitologiczne i działalność na rzecz ochrony przyrody. Jako aktywny członek Komitetu Ochrony Orłów uczestniczy w monitoringu chronionych gatunków ptaków drapieżnych na Podkarpaciu oraz ukończył specjalistyczny kurs obrączkarski organizowany przez Polską Akademię Nauk.
W gronie laureatów szkół specjalnych znaleźli się Magdalena Boruta ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Frysztaku oraz Dawid Hus ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie. Magdalena odnosi sukcesy artystyczne, recytatorskie i sportowe, a jednocześnie aktywnie angażuje się w życie szkoły oraz liczne akcje charytatywne. Dawid natomiast jest wybitnym sportowcem, który w 2026 roku zdobył tytuł mistrza Polski w badmintonie podczas Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Katowicach. Na swoim koncie ma również liczne złote medale w badmintonie, tenisie stołowym oraz narciarstwie alpejskim.
Uroczystość wręczenia nagród prowadziła dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Magdalena Irzyk. Galę otworzył Starosta Strzyżowski, który w swoim wystąpieniu pogratulował laureatom oraz podziękował rodzicom, nauczycielom i dyrektorom szkół za codzienny trud wkładany w rozwój młodych talentów. W wydarzeniu uczestniczyli również Wicestarosta Strzyżowski Zbigniew Korab, członkowie Zarządu Powiatu Strzyżowskiego Agnieszka Żurawska i Stanisław Gierlak, Burmistrz Strzyżowa Agata Gadziała oraz wójtowie gmin Czudec, Niebylec, Frysztak i Wiśniowa. Na sali obecni byli także dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, rodzeństwo oraz dziadkowie laureatów.
Tegoroczna gala po raz kolejny pokazała, jak wielki potencjał drzemie w młodym pokoleniu mieszkańców powiatu strzyżowskiego. Osiągnięcia nagrodzonych uczniów są dowodem na to, że talent, pracowitość, pasja i zaangażowanie mogą prowadzić do sukcesów na szczeblu lokalnym, wojewódzkim, krajowym, a nawet międzynarodowym. Konkurs „Najzdolniejsza Młodzież Powiatu Strzyżowskiego” pozostaje nie tylko formą wyróżnienia najzdolniejszych uczniów, ale również inspiracją dla kolejnych pokoleń młodych mieszkańców regionu.
[oprac. i fot. W. Plezia]

